בארץ

לשכות המסחר נגד מקורות: הקפיאו המכרז לניהול תיק הנוסטרו שלכם

נשיא האיגוד אוריאל לין: "במכרז נקבעו תנאים בלתי סבירים שמונעים מכל בתי ההשקעות להשתתף בו"

רחלי בינדמן 12:0129.09.13

איגוד לשכות המסחר דורש מהחברה הממשלתית מקורות להקפיא את המכרז לניהול תיק ניירות הערך שלה (תיק הנוסטרו). מדובר בתיק של 50 מיליון שקל שאותו מבקשת מקורות להעביר לניהול אחד מבתי ההשקעות. 

 

הטענה המרכזית של איגוד לשכות המסחר, המייצג בעיקר את בתי ההשקעות הקטנים יותר, היא שהתנאים הקבועים במכרז מפלים ומאפשרים רק לבתי ההשקעות הגדולים להתמודד עליו. לטענת נשיא האיגוד עו"ד אוריאל לין, "בהצעה נקבעו תנאים בלתי סבירים המצמצמים את רשימת בתי ההשקעות הפוטנציאלים".

 

שמעון בן חמו מנכ"ל מקורות והחשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו (ארכיון) שמעון בן חמו מנכ"ל מקורות והחשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו (ארכיון)

 

לין מתכוון לכך שבמכרז נדרש כי בית ההשקעות ינהל לפחות 5 מיליארד שקל. "לא ברור מה פסול בגוף שמנהל 3 מיליארד שקל", תוהה לין במכתב ששיגר הבוקר לשמעון בן חמו, מנכ"ל מקורות, ואשר הגיע לידי "כלכליסט".

 

עוד מתברר, כי המכרז קובע שבית ההשקעות שיזכה חייב לנהל לפחות 10 תיקי השקעות עם סכום של 50 מיליון שקל כל אחד. כמו כן נדרש שבית ההשקעות יהיה בעל ותק של 7 שנים לפחות וכן דרישה להעמדת ערבות אוטונומית של 250 אלף שקל לטובת מקורות

"מדובר בדרישה שאינה מציאותית, שמכבידה כלכלית על התמודדות הגופים בהצעה לניהול תיקים", טוען לין.

 

לסיכום אומר לין "הצבת דרישות, העולות על הנדרש, מהווה פגיעה פוטנציאלית בסיכוי להתקשרות יעילה מבחינה כלכלית ופגיעה בשוויון ההזדמנויות והיא גם אינה עולה בקנה אחד עם חוק חובת המכרזים, המחייב הצבת תנאי סף ענייניים בלבד, גם אם במקרה זה, חברת מקורות עומדת בתנאי הפטור שבתקנות. כיום ישנן 123 חברות בישראל בעלות רישיון הרשות לניירות ערך לניהול תיקי השקעות. לא הגיוני לפסול על הסף גופים קטנים ובינוניים רבים, תוך פניה ישירה לעשרת הגופים הגדולים ביותר בישראל."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x