$
בארץ

בג"ץ הדיח את גפסו ורוכברגר מראשות העיר

עוד החלטה דרמטית של בג"ץ: שישה שופטים קבעו כי ראש העיר רמת השרון וראש העיר נצרת עילית יועברו מתפקידם, נוכח כתבי האישום נגדם. עם זאת, יתאפשר להם להתמודד בבחירות הקרובות. רק הנשיא גרוניס התנגד להדחת השניים

אביאל מגנזי, ynet 18:0117.09.13
שניים מראשי העיר שמעליהם מרחפת עננת כתב אישום יוכלו להתמודד בבחירות המוניציפליות הקרובות - אך הם לא יעשו זאת כראשי ערים מכהנים. הרכב מורחב של שבעה שופטי בג"ץ קבע היום אחר הצהריים (יום ג') בהחלטה דרמטית כי ראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר וראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו יועברו מתפקידם לאלתר, נוכח כתבי האישום נגדם.

 

מימין שמעון גפסו ראש עיריית נצרת עילית ויצחק רוכברגר ראש העיר רמת שרון מימין שמעון גפסו ראש עיריית נצרת עילית ויצחק רוכברגר ראש העיר רמת שרון צילום: יריב כץ, יובל חן

 

יחד עם זאת, ציינו השופטים כי אף שהעניין "בעייתי מבחינה ציבורית", אין בפן המשפטי מניעה שהשניים יתמודדו בבחירות הקרובות. השופטים הדגישו שאם ייבחרו, תהיה חובה על מועצת העיר להתכנס ולדון בשאלה אם להעבירם מהתפקיד. לפי בג"ץ, גם החלטת מועצת העיר תהיה נתונה לביקורת שיפוטית, ולפיכך, גם אם הם ייבחרו יוכל בג"ץ להדיח אותם פעם נוספת מתפקידם.

 

רוכברגר מואשם בהפרת אמונים, במרמה וברישום כוזב במסמכי תאגיד בעת ששימש כיו"ר קרן השתלמות. כתב האישום מייחס לו גם קבלה במרמה של כ-120 אלף שקל מהקרן להשתלמות של עובדי רשויות מקומיות, בזמן שכיהן כראש עיר. גפסו נאשם בלקיחת שוחד, ולטענת הפרקליטות הוא וחבר מועצה התנו את המשך העסקתה של עובדת עירייה בהתפטרותו של בעלה לשעבר, ששימש כחבר מועצה. משלא עשה כך, נטען באישום, פוטרה העובדת.

 

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, היה היחיד שהתנגד לדעת הרוב וסבר כי אין להדיח את השניים מתפקידם. גרוניס ציין שנוכח העובדה שהבחירות לרשויות המקומיות אמורות להיערך בקרוב, על העליון להמתין לפסק דינו של הבוחר. הוא סבר כי "מי שהוגש נגדו כתב אישום כזה אינו ראוי מבחינה ציבורית להמשיך לכהן, ולא להיות מועמד לבחירות הקרובות, אך נוכח הבחירות הקרובות אין מקום שבית המשפט ישים עצמו במקום הבוחרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x