$
בארץ

תתכוננו לגהץ: הממשלה החליטה על הקמת צוות לצמצום השימוש במזומן

בראש הצוות שילחם בהון השחור יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר. מי שדחפה את ההצעה היא חברת כרטיסי האשראי ויזה אירופה, אך במשרד רה"מ טוענים כי המעבר לא יכביד על האזרחים. הפיתרון המוצע: שימוש בכרטיסי חיוב אלקטרוניים ללא עמלות

הדר קנה 14:5517.09.13

הממשלה אישרה היום (ג') את הקמתו של צוות לבחינת צמצום השימוש במזומן. בראש הצוות יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר.

 

המטרה לשמה הוקם הצוות היא הגברת המלחמה בהון השחור. היעד המרכזי של המהלך הוא מיצוי פוטנציאל גביית המס אשר יוביל להרחבת בסיס המס בהתאם, מלחמה בפשיעה הכלכלית ובהלבנת ההון. הצוות יבחן את הנעשה בתחום זה במדינות אחרות ואת מאפייני המשק הישראלי, ועל בסיס אלה יגבש המלצותיו.

 

כסף מזומן. מגבירים את המלחמה בהון השחור כסף מזומן. מגבירים את המלחמה בהון השחור צילום: shutterstock

 

ויזה אירופה דחפה את קידום ההצעה

 

כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", מי שדחפה לקידום ההצעה היתה חברת האשראי ויזה אירופה. בחודש יוני פרסמה החברה מחקר שהעריך כי היקף הכלכלה השחורה בישראל עומד על 185 מיליארד שקל, סכום שווה ערך ל־18.9% מהתמ"ג של ישראל. לוקר הוסמך לגבש מתווה מדיניות לצמצום והגבלת השימוש במזומן כאמצעי תשלום במשק הישראלי.

 

כמות המזומן הגיעה בסוף 2012 לכ-55 מיליארד שקל . 49 מיליארד שקל בידי הציבור והיתר - 5 מיליארד שקל - בידי הבנקים. בשנים האחרונות גדל בסיס המזומן בקצב מואץ. כיום החוק מגביל תשלום במזומן בסכומים העולים על 20 אלף שקל בעסקאות שבין עוסקים בלבד. החוק כיום אינו מתייחס לעסקאות בין אנשים פרטיים או לעסקאות בין אנשים פרטיים לבין עסקים ולפיכך לא חלה מגבלה על תשלום במזומן במקרים אלו.

 

עודד סלומי, מנכ"ל ויזה אירופה אף אמר ל"כלכליסט" בהקשר זה כי "כחברת אמצעי תשלום יש לנו אינטרס חד־משמעי לקדם את השימוש באמצעי תשלום אלקטרוני כמו כרטיסי אשראי. יש זהות אינטרסים בינינו לבין הממשלה שרוצה לגבות יותר מסים, מאחר שרוב ההון השחור נמצא בעסקאות המזומן". סלומי אישר כי דן בנושא עם "אנשי מפתח בכל רשויות הממשלה".

 

הפיתרון של הממשלה: כרטיסי מזומן

 

עם זאת, ממשרד ראש הממשלה נמסר כי בכוונת הצוות לבחון וליצור תמריצים לעידוד המעבר לשימוש בכרטיסי חיוב אלקטרוניים שאינם כרוכים בעמלות, כלומר, שטרות הכסף יתורגמו ל"כרטיסי מזומן", כך שלא תיווצר עלות נוספת לאזרחים ולעסקים קטנים ביחס לשימוש במזומן. התחליף שיוצע יהיה נגיש לכלל הציבור, לרבות אוכלוסיות מוחלשות, מחוסרי חשבון בנק (באמצעות שימוש בבנק הדואר), ומקבלי קצבאות קיום מהמדינה.

 

הצוות הוקם בהנחייתו של ראש הממשלה ובין חבריו יכללו מנהל רשות המיסים, מפכ"ל משטרת ישראל, יו"ר הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, מנהלת מחלקת החשבות ומערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל, המשנים לפרקליט המדינה וליועמ"ש ונציג משרד האוצר.

 

לוקר אמר היום כי "במשק הישראלי ישנם על פי ההערכות מיליארדי שקלים שאינם ממוסים ולכן הציבור אינו נהנה מהכסף הזה. הוועדה תאתר פתרונות חדשניים והגיוניים לתיקון המצב ותגיש תוכנית לאישור הממשלה."

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x