$
בארץ

שרת הבריאות מעכבת פרסום דו"ח על מצבן של קופות החולים

השרה מונעת פרסום הדו"ח של משרדה כאשר גם דו"ח על מצב בתי החולים טרם פורסם. ברקע: מאבק על תעריף האשפוז שהקופות ישלמו לבתי החולים

מיקי פלד 07:0017.09.13

מזה שבועיים נמנעת שרת הבריאות יעל גרמן מלפרסם דו"ח על מצבן הכספי של ארבע קופות החולים, כך נודע ל"כלכליסט". המשרד לא מפרט את הסיבה לכך ומסתפק בתגובה כי "השרה ביקשה הבהרות והשלמות". דו"ח קופות החולים אינו היחיד שמשרד הבריאות נמנע מלפרסם. עד היום לא פורסם הדו"ח על מצב בתי החולים הממשלתיים ב־2011 וב־2012.

 

לחוסר המידע אפשר לצרף גם את הפרסום החלקי מאוד של הפרוטוקולים של הוועדה בראשות גרמן העוסקת במצבה של מערכת הבריאות. גרמן החליטה - וקיבלה על כך גם אישור מבג"ץ - כי הפרוטוקולים יפורסמו ללא ציון שמו של הדובר. הסיבה להחלטה היא הרצון לאפשר לנציגי גופים להביע עמדה גם אם אינה תואמת את זו של הגוף שהוא מייצג.

 

בימים אלו מתרחש מאבק בין קופות החולים למשרדי הבריאות והאוצר על קביעת מחיר יום אשפוז. תעריף זה הוא הבסיס לקביעת התשלומים של קופות החולים לבתי החולים הציבוריים עבור טיפול במבוטחיהן.

 

שרת הבריאות יעל גרמן שרת הבריאות יעל גרמן צילום: עמית שעל

 

ועדת מחירים משותפת לאוצר ומשרד הבריאות העלתה ב־1 ליולי את מחיר יום האשפוז ב־10% (5% בחישוב שנתי), בין השאר בשל תוספות השכר לרופאים והאחיות בבתי החולים. זו היתה הפעימה הראשונה ועתה דנים על גובה הפעימה השנייה, שצפויה להיות עד 0.75%.שברירי אחוזים אלה הם למעשה כסף גדול מאוד. כל העלאה של מחיר יום אשפוז ב־1% משמעותה 150 מיליון שקל בשנה שיעברו מקופות החולים לבתי החולים עבור טיפולים ובדיקות למבוטחיהן.

 

מלשכת שרת הבריאות נמסר בתגובה: "הדו"ח הגיע לשולחן השרה לפני ראש השנה. היא קראה אותו וביקשה הבהרות והשלמות בתוך המשרד. הדו"ח יפורסם לציבור רגע אחרי שתקבל תשובות ותאשר אותו. סביר להניח שמדובר בעניין של כמה ימים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x