$
בארץ

בדיקת כלכליסט

העיריות משכו דיבידנדים של 186 מיליון שקל מתאגידי המים

בשנים 2012–2010 משכו עשר עיריות דיבידנדים במיליוני שקלים מתאגידי המים הרווחיים שבבעלותן במקום להחזיר אותם לצרכנים. רשות המים: "את רווחי התאגידים יש להפנות לצרכנים, ואנו מגבשים תנאים שישפיעו על חלוקת הדיבידנדים בעתיד"

תומר גנון 06:5717.09.13

עשר עיריות משכו דיבידנדים בהיקף של 186 מיליון שקל מתאגידי מים וביוב עירוניים בגין רווחים שנצברו בהם בשנים 2010–2012. כך עולה מנתונים שמסרה רשות המים. לדברי הרשות, היא מגבשת תנאים חדשים שיגבילו את היקף הדיבידנדים שהרשויות המקומיות יוכלו למשוך מתאגידי מים וביוב עירוניים רווחיים שבבעלותן. זאת כדי שהרווחים שנצברו בגין תעריפי המים יופנו לטובת צרכני המים בלבד, למשל להקטנת תעריפים, ולא ייעשה בהם שימוש אחר.

 

 

על פי הנתונים, העיר שמשכה את היקף הדיבידנדים הגבוה ביותר היא ראשון לציון - 55 מיליון שקל מתאגיד מניב ראשון. שנייה ברשימה היא עיריית נתניה - 32 מיליון שקל מתאגיד מי נתניה, ושלישית ברשימה היא עיריית קריית גת - 28 מיליון שקל ממי קריית גת (ראו תרשים).

 

בגין הדיבידנדים שמשכו העיריות הן זכאיות גם לפטור ממס הכנסה, שניתן להן בהוראת שעה לחמש שנים והוארך לאחרונה. ככל הידוע, עד עתה אף אחת מהעיריות לא פנתה לרשות המסים בבקשה לקבל החזרים אלה. גם החזרי המס שיתקבלו יעברו לקופות הרשויות המקומיות, ולא ישובו לתאגידי המים כדי שיוכלו להיות מופנים להקטנת התעריפים.

 

רשות המים סירבה במשך תקופה ארוכה לאשר לתאגידי מים רווחיים לחלק דיבידנדים לרשויות המקומיות. זאת עד אשר ייקבעו כללים חדשים לחלוקת הדיבידנד, שלדבריה צפויים להתפרסם בחודש נובמבר. הרשויות המקומיות מצדן לחצו לאשר להן למשוך את הדיבידנדים, וזאת משום שעל פי חוק תאגיד עירוני רווחי רשאי לחלק דיבידנדים. ראשי הערים טענו בדיונים שנערכו לאחרונה בנושא בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות מירי רגב כי "אין משנים את כללי המשחק באמצע המשחק".

 

עשר עיריות משכו דיבידנדים בהיקף של 186 מיליון שקל עשר עיריות משכו דיבידנדים בהיקף של 186 מיליון שקל צילום: שאטרסטוק

 

הנושא הגיע בסופו של דבר אל שולחנו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט, שקבע כי כל תאגיד רווחי שפעל כחוק ולפי הכללים יוכל לחלק דיבידנדים. בדיון שנערך בסוף חודש יולי בוועדת הפנים והגנת הסביבה, אמר ליכט כי הוא קיבל החלטה זו לאור העובדה שתקופת הביניים עד לפרסום הכללים החדשים היא תקופה ארוכה.

 

מרשות המים נמסר בתגובה: "רשות המים סבורה שאת רווחי התאגידים יש להפנות לטובת הצרכנים, אך אין לרשות המים סמכות לקביעת השימוש בדיבידנד. כיום רשות המים מגבשת הסדרה שתשפיע על היקפי הרווח שייוותרו בידי התאגיד ועל מדיניות חלוקת הדיבידנדים, אשר מטרתם העיקרית: להפנות את הרווחים הצפויים לטובת צרכני המים".

 

ממרכז השלטון המקומי נמסר: "הדיבידנדים שמשלמים התאגידים לרשויות המקומיות מושקעים חזרה ישירות בתושבים באמצעות שיפור תשתיות, קידום מערכות חינוך ומערכות רווחה, טיפוח ניקיון העיר וכיוצא בזה. שירותים שהרשויות המקומיות מתקשות לממנם ללא מקור כספי זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x