$
בארץ

ועדת טירקל העבירה את המלצותיה לראש הממשלה

כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט", חברי הועדה סבורים כי אין מניעה למנות את בלכר, אקשטיין או מדינה לתפקיד נגיד בנק ישראל. לא ידוע עדיין במי יבחר נתניהו ומתי יביא את המועמד לאישור הממשלה

תומר גנון 22:1811.09.13

חברי ועדת טירקל לבחינת מינויים בכירים העבירו היום את המלצתם לראש הממשלה בנימין נתניהו. כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט", חברי הועדה סבורים כי אין מניעה למנות את כל אחד משלושת המועמדים - ויקטור מדינה והפרופסורים מריו בלכר וצבי אקשטיין - לתפקיד נגיד בנק ישראל.  לא ידוע בשלב זה במי יבחר נתניהו ומתי יבא את המועמד המועדף עליו לאישור הממשלה.

תפקידה של ועדת טירקל הוא לייעץ לראש הממשלה לגבי 7 תפקידים בכירים ורגישים שבסמכות ראש הממשלה למנות: הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ראש השב"כ, ראש המוסד, נציב שירות בתי הסוהר, נגיד בנק ישראל והמשנה לנגיד בנק ישראל.

 

על פי החלטת הממשלה, מטרת הוועדה, שפועלת מאז 1999, היא "להבטיח את טוהר המידות, ובין השאר כי לא יעשו מינויים לא ראויים מסיבות כגון: זיקה אישית, זיקה עסקית או זיקה פוליטית לגורמים בממשלה".

 

בג"ץ הרחיב בשנת 2007 את הפרשנות לסמכות הוועדה וקבע כי עליה "לבדוק את המינוי המוצע מבחינת טוהר המידות במובנו הרחב של מושג זה, הן מבחינת האדם המוצע לתפקיד, הן מבחינת הגורם הממנה, והן מכל היבט אפשרי אחר שעשויה להיות לו נגיעה לשאלת טוהר המידות הכרוך במינוי".

 

מריו בלכר (מימין), צבי אקשטיין וויקטור מדינה מריו בלכר (מימין), צבי אקשטיין וויקטור מדינה צילום: בלומברג אביגיל עוזי אוראל כהן

 

בוועדה ארבעה חברים שממנה ראש הממשלה: יו"ר הועדה, שממונה בהסכמת שר המשפטים, הוא שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל. ביחד עם היו"ר מכהנים שני נציגי ציבור, משה ניסים, שר המשפטים לשעבר, וגילה פינקלשטיין, ח"כ לשעבר מטעם המפד"ל; בנוסף חבר בוועדה נציב שירות המדינה, כיום זהו משה דיין.

 

ועדת טירקל מובחנת משתי ועדות נוספות למינויים בשירות הציבורי. הראשונה היא ועדת דיין על שמו של נציב שירות המדינה משה דיין. ועדה זאת דנה במינויים לשורת תפקידים ניהוליים הקבועים בחוק אשר טעונים את אישור הממשלה (למשל מנכ"ל של משרד ממשלתי, מנהל מינהל מקרקעי ישראל ועוד). ועדה נוספת היא הוועדה לבדיקת מינויים בכ-200 חברות ותאגידים ממשלתיים (ועדת ברנר). תפקידה לבדוק מינויים לכהונת דירקטור, יו"ר דירקטוריון או מנהל כללי בחברות ממשלתיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x