$
בארץ

גורם בוועדת טירקל: נראה שאין מניעה למנות את בלכר, אקשטיין או מדינה לתפקיד הנגיד

הגורם הדגיש עם זאת שחוות הדעת בתחום טוהר המידות לגבי שלושת המועמדים לתפקיד טרם נחתמו. הגורם מעריך שעבודת הוועדה תסתיים בקרוב, אולם לא נקב במספר הימים עד להגשת חוות הדעת לראש הממשלה, בנימין נתניהו

תומר גנון ומשה גורלי 19:5010.09.13

חברי ועדת טירקל לבחינת מינויים בכירים סבורים בשלב זה כי אין מניעה למנות את כל אחד משלושת המועמדים לתפקיד נגיד בנק ישראל. כך אמר ל"כלכליסט" גורם בוועדת טירקל. עם זאת, הגורם אמר שחוות הדעת בתחום טוהר המידות לגבי השלושה - פרופסור מריו בלכר, פרופסור צבי אקשטיין וויקטור מדינה – שתועבר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, טרם נחתמו. הגורם העריך שעבודת הוועדה תסיים בקרוב, אולם לא נקב במספר הימים. לאחר העברת חוות הדעת יצטרך נתניהו להכריע מי מהמועמדים יובא לאישור הממשלה.

מריו בלכר, צבי אקשטיין וויקטור מדינה. מי יהיה הנגיד הבא? מריו בלכר, צבי אקשטיין וויקטור מדינה. מי יהיה הנגיד הבא? צילום: בלומברג אביגיל עוזי אוראל כהן

 

חברי הוועדה בדקו מספר תלונות שהוגשו להם לגבי המועמדים. בלכר נשאל על ידי הוועדה על תביעה שהוגשה בין היתר נגדו כשכיהן כדירקטור בחברת הנפט הלאומית של ארגנטינה, לאחר שזאת הולאמה. מדינה נשאל על בונוסים שקיבל בעת פרישתו מבנק מזרחי. לגבי אקשטיין, בשבוע שעבר קיבלו חברי הוועדה מבנק ישראל את התייחסותו לנסיעותיו והרצאותיו בחו"ל בין השנים 2007-2008 שהיו על פי נהלי הבנק. על פי התלונה שהוגשה לוועדה נגד אקשטיין, הוא קיבל תשלומים שלא כדין על הרצאות בחו"ל בשנים אלה. התלונה עוסקת בין היתר בשני מקרים – הרצאות שנשא אקשטיין באיטליה בשנת 2007, ובארה"ב ב-2008.

 

אקשטיין טען, ואף הציג לוועדה תגובה של בנק ישראל שתומכת לכאורה בגרסתו, שאוניברסיטת טור-וורגטה ברומא, שבה העביר 3 הרצאות ו-2 סמינריונים קצרים בתאריכים 5.12.07 עד 9.12.07, היא זו שמימנה את הוצאות הנסיעה שלו. על פי התגובה הוא הוזמן לתת סדרת הרצאות במרכז המחקר של האוניברסיטה וההרצאות שולבו במסגרת ביקור עבודה בבנק האיטלקי ופגישות עם בכירים בו.

 

בתגובה התייחס הבנק לכנס ביוני 2008 שבו נשא אקשטיין הרצאה במסגרת סמינר של האגודה האקונומטרית בפיטסבורג ב-19.8.08. על פי התגובה, טרם ההרצאה הוא טס לבנק הפדרלי של מינסוטה לביקור שנמשך שלושה ימים ומומן על ידי המארחים. בביקור, כך התגובה, שולבה גם הנחיה והשתתפות במבחני הגנה של סטודנטים לדוקטורט ללא כל תמורה כספית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x