שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ספיבק נגד האוצר: "לבנות נמלים חדשים זה לבזבז כסף"

המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר מסביר שהקמה של שני נמלים חדשים לא תוריד את יוקר המחיה. "הפתרון של האוצר מופרך", טוען ספיבק

ליאור גוטמן 11:4608.09.13

רגע לפני ראש השנה היה אמור בית הדין לעבודה להכריע אם לנמלי חיפה ואשדוד מותר לשבות. הדיון התפוצץ כשנציגי העובדים בנמלים התפרעו באולם והטיחו חפצים באנשי האוצר.

 

הסיבה למהומה: טענות שנציגי אגף התקציבים משקרים לכאורה בטענה שהקמת הנמלים החדשים יורידו את יוקר המחיה.

 

ספיבק. "השאלה היא האם יש חלופות לנמלים החדשים" ספיבק. "השאלה היא האם יש חלופות לנמלים החדשים" צילום: עמית שעל

 

סגן ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור ספג את מרב האש, כולל הבטחה שוועדי הנמלים "כבר יבואו איתו חשבון".

פרופ' אביה ספיבק, ששכרו הוועדים כדי לסתור את טענות האוצר, חושב שהמחזה שנראה בבית הדין זיקק את כל הטענות והאמוציות תחת קורת גג אחת: המדינה שמנסה להתמודד עם ועדים כוחניים ומולה אלפי עובדים שמגלים שמישהו משנה להם את כללי המשחק ובמעמד צד אחד. "הוועדים צריכים לפעול בצורה שמשרתת את האינטרסים שלהם. אני לא הדובר שלהם. אני שם בתור כלכלן".

 

בכל זאת, מה חשבת על המהומה?

"נכון שלא כל העובדים בנמל הם טלית שכולה תכלת, אבל אני יודע שבדיעבד הם מכים על חטא על מה שקרה שם. ברור גם שיש קמפיין מתוזמר נגדם וצריך וחייבים לקחת זאת בחשבון".

 

משרדי האוצר והתחבורה טוענים שנמלים חדשים יורידו את יוקר המחיה.

"אין הצדקה לכך. הנה כמה מדדים כדי לסבר את האוזן: למשל הקפה השחור. מחיר קילו במרכולים יכול להגיע לכ־80 שקל, אולם עלות הנמל בתחשיב הזה היא כ־2.5 אגורות בלבד; מכשיר DVD, למשל, שמשקלו יכול להיות נמוך מקילו. גם שם עלות העבודה בנמל היא כמה אגורות. אני ועמיתי, ד"ר אמיר מאיר ביקשנו פירוט מלא של המכרזים שהמדינה הוציאה, והמספרים שהמדינה מציגה כל כך מופרכים, שקשה להאמין שנגיע לתוצאות אחרות".

 

הבוקר אמור לתת בית הדין הארצי לעבודה את החלטתו בבקשת הוועדים לשבות. לטענת הוועדים, הקמת שני נמלים בלי להגיע עמם להסכמות משולה להפרת כל ההסכמים. הם גם יודעים שבמשרדי האוצר והתחבורה רק מחכים לשביתה כזו, שאולי תסייע להם להצדיק את הקמת הנמלים החדשים. כאן נכנסים לתמונה ספיבק ומאיר: אלו אמורים להסביר מדוע הרעיון הוא בזבוז כספי ציבור. עבור ספיבק, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, אין זו התנגשות ראשונה עם משרד האוצר: לפני כשנתיים ליווה את אנשי המחאה החברתית ובהרצאה שנשא בספטמבר 2011 הוא אמר ש"אגף התקציבים במשרד האוצר הוא מנגנון של הרס עצמי בתוך הממשלה. צריך לשנות את כוחו לגמרי, לקחת את הכוח מהפקידים ולהעביר אותו לבעלי המקצוע".

 

ספיבק מתעקש שנושא הנמלים החדשים יזכה לדיון ציבורי ושקוף. מדובר בהוצאה של כ־1.1 מיליארד דולר לכל נמל, כסף שלטענתו לא בטוח שצריך להוציא כדי ליצור תחרות. "נמלי חיפה ואשדוד מעסיקים כ־2,300 עובדים יחד ומשרתים 8 מיליון אזרחים. 50% מהעובדים אחראים על יצוא סחורות, אז המשכורות שלהם גבוהות, אבל זה לא משפיע על יוקר המחיה".

 

אז איך מייצרים תחרות?

"כבר היום יש תחרות בין נמלי חיפה ואשדוד. הדבר שאני עובד עליו יחד עם עמיתי ד"ר מאיר הוא בעצם בדיקה כלכלית של מה צריך לעשות בנמלים, השאלה היא אם יש חלופות לנמלים החדשים והאם הקמתם תחסוך כסף לצרכנים. כל כלכלן מבין שלשנות ייעוד של רציף קיים יותר זול מהקמת נמל מאפס, כשעלות השיפוץ של הנמלים הקיימים היא רבע מההקמה של שני נמלים מאפס. כ־2 מיליארד שקל, לעומת כ־8 מיליארד שהמדינה מציעה. הציוד בנמלים מיושן ונוטה להתקלקל. לבנות נמל חדש זה לבזבז כסף".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x