$
בארץ

"אני לא מבינה למה ראש הממשלה פסל אותי"

ד"ר קרנית פלוג, המועמדת לנגידה הראשונה של בנק ישראל, שכנראה כבר לא תזכה בתפקיד, לא מבינה למה נתניהו לא רצה אותה בתפקיד, ועד לרגע זה לא הסביר לה למה. בראיון לידיעות אחרונות היא אומרת: "כשנוכחתי בעוצמת ההתנגדות למינויי עלתה בי המחשבה שאולי פסילתי קשורה גם להיותי אישה"

סבר פלוצקר, ידיעות אחרונות 09:3104.09.13

"אני לא מבינה למה ראש הממשלה פסל אותי. מה היתה הסיבה? זו חידה בעיני". כך אומרת ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד בנק ישראל, בראיון עם סבר פלוצקר המתפרסם היום בידיעות אחרונות.

 

היתה לך שיחה עם נתניהו?

"ראש הממשלה הזמין אותי לשיחה בתחילת התהליך. דיברנו על נושאים כלכליים. התרשמתי שאין לו בעיה כלשהי עם העמדות המקצועיות שלי. אני לא מקבלת את הטענה שהוא פסל אותי בגלל מאמר או מחקר כזה או אחר".

וזה הכל?

"נתניהו עוד התקשר איתי בטלפון זמן קצר לפני ההודעה על כוונתו למנות את ליידרמן לנגיד. הוא רק מסר לי עליה, ללא הסברים".

נפגעת?

"נפגעתי כי לא ידעתי ואיני יודעת גם היום להסביר למה ומדוע פסל אותי ראש הממשלה. מה הסיבה לכך? נבצר ממני להבין. זה החלק המתסכל בעניין - לא נאמר לי למה לא אני".

אולי בגלל היותך אישה?

"אולי. פסילתי לתפקיד הנגידה העלה אצלי את התהייה  שמא יש כאן מניע מגדרי. עד אז לא נתקלתי במה שמכונה 'תקרת זכוכית' בהתקדמותי המקצועית. תמיד ידעתי שנשים נושאות בנטל כבד יותר מגברים, בגלל כפל התפקידים כאם וכאשת קריירה, אבל האמנתי שיש בכוחן לשלב ולאזן בין המחיבויות. אצלי הדברים היו מאד מאוזנים בזכות בן זוגי. רק בחודשיים האחרונים, כשנוכחתי בעוצמת ההתנגדות למינויי לנגידת הבנק, עלתה בי המחשבה שאולי פסילתי קשורה - גם - להיותי אישה".

 

קרנית פלוג. "אני חושבת שהוכחתי שאני מתאימה לתפקיד" קרנית פלוג. "אני חושבת שהוכחתי שאני מתאימה לתפקיד" צילום: עומר מסינגר

 

לשאלה איך היא מרגישה היא משיבה בתמצית "אני חשה אכזבה והחמצה".

למה החמצה?

"התקופה שבה אני מכהנת כנגידת בנק ישראל בפועל הוכיחה, לעניות דעתי, את התאמתי לתפקיד. אני חושבת שאני עושה היטב את תפקיד הנגידה. אני זוכה לשיתוף פעולה יוצא מהכלל מעובדי הבנק ומנהליו; בנק ישראל מקבל עכשיו החלטות לא פשוטות - ונכונות. לכן תחושת ההחמצה כה התחדדה אצלי בשבועות האחרונים".

את כועסת על נתניהו?

"כפי שאמרתי, אני מכבדת את הסמכות של ראש הממשלה לבחור לתפקיד נגיד בנק ישראל מישהו מקובל עליו ושיש לו אמון בו".

אבל משרת נגיד בנק ישראל אינה משרת אמון.

"נכון, ולכן טוב היה לקבוע קריטריונים ברורים לתפקיד נגיד בנק ישראל. על בסיס קריטריונים אלו היו נבחנים המועמדים והמועמדות. בסוף ראש הממשלה הי מחליט ומביא את החלטתו לממשלה, אבל הסיבות לבחירתו היו שקופות וגלויות. שלא כמו היום, כשלמסר הפסילה על ידי ראש הממשלה אין הסבר. אני מתוסכלת ומאוכזבת מהיעדרו".

לדעת רבים, תהליך הבחירה של נגיד בנק ישראל הפך הפעם לפארסה מבזה ומתמשכת עד עצם היום הזה.

"אני מצטערת מאד על הצורה שהתהליך לבש. הוא מאד לא סימפטי ולא הביא כבוד לישראל, בלשון המעטה. האופן שבו נדרשת לעבוד ועדת טירקל נותן הזדמנות להכפיש אנשים בקלות בלתי נסבלת ולשלוח נגדם כל מיני מכתבי תלונות אנונימיים. לוועדה עצמה אין ברירה אלא לבדוק את כולם. כפי שאמרתי, כל זה מאד לא סימפטי, וחבל".

 

הראיון המלא עם קרנית פלוג מתפרסם היום בידיעות אחרונות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x