$
קריירה

בית הדין העניש את ההסתדרות: עובדי החוזים האישיים יוכלו להקים ועד נפרד

בית הדין לעבודה קיצץ את כוחה של ההסתדרות בשירות המדינה וקבע כי אחרי שלא עשתה דבר בשביל לייצג את 8,000 העובדים בחוזה אישי, הם יכולים להקים ועד משל עצמם

מיקי פלד 19:5702.09.13

עובדי החוזים האישיים בשירות המדינה יוכלו להקים ועד משל עצמם, ללא תלות בהסתדרות, כך החליט בסוף השבוע בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. המשמעות היא שכ-8,000 מתוך 60 אלף עובדי שירות המדינה נותקו מההסתדרות ובכך למעשה עשויים לפגוע בכוחה של ההסתדרות והעבודה המאורגנת במגזר הציבורי.

 

ההחלטה התקבלה בעתירה של ארגון אחדות, המנסה מזה מעל לשנה לארגן את עובדי החוזים האישיים בשירות המדינה, נגד המדינה כדי שזו תכיר בה כארגון עובדים לכל דבר. עתה, בית הדין קבע כי אם אחדות תציג טפסי חברות של מעל לשליש מעובדי החוזים האישיים היא תהיה הארגון היציג שלהם ותוכל לנהל בשמם משא ומתן מול נציבות שירות המדינה או הממונה על השכר באוצר לשיפור התנאים של עובדי החוזים האישיים. באחדות לא מוסרים את מספר החברים, אך עוד רחוקים מלהשלים את המכסה.

 

אין אפשרות למו"מ

 

הבעיה עיקרית שמגזר זה נתקל בה הוא חוסר האפשרות של עובד בחוזה אישי לנהל משא ומתן על שכרו כאשר כבר נכנס לשירות המדינה. השכר נקבע באופן יחסי אל השכר של העובדים בהסכמים קיבוציים הקשורים להסתדרות וגבוה ממנו בכ-20% עד 30%, ומתעדכן מעת לעת ביוזמת הממונה על השכר באוצר, לרוב כאשר עובדי ההסכם הקיבוצי מקבלים תוספת שכר כתוצאה מהסכם של המדינה עם ההסתדרות.

 

יו"ר ההסתדרות עופר עיני יו"ר ההסתדרות עופר עיני צילום: אלכס קולומויסקי

 

החל משנות ה-90' הסכימה ההסתדרות להרחיב עוד ועוד את השימוש של המדינה בחוזים אישיים לגבי שורת מקצועות הולכת וגדלה. כיום אקדמאי שיתקבל לשירות המדינה, במיוחד במקצועות כמו כלכלנים, עורכי דין, משפטנים, מהנדסים וכדומה, יועסק בחוזה אישי ולא בהסכם הקיבוצי בשל רמות השכר הנמוכות שלו. אולם ההסתדרות "נרדמה בשמירה" עד כדי כך שביחידות מסויימות של שירות המדינה, כמו רשות התעופה האזרחית, יחידות פיקוח שונות או הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יש רוב לעובדי החוזים. מבחינת ההסתדרות כבר מדובר בבעיה רצינית, שכן כך יש שיעור גדל והולך של עובדים שאינם חלק מהכוח הארגוני ומחלישים אותו.

 

אחדות: ההסתדרות לא הגישה סיוע

 

אנשי אחדות טענו כי ההסתדרות מעולם לא פעלה לייצג את עובדי החוזים האישיים ולמעשה אף נמנעה לסייע גם כאשר ביקשו זאת ממנה. מנגד, ההסתדרות עמדה על כך שהיא הארגון היציג של כלל העובדים, גם של אלו המועסקים בחוזה אישי. השופטת חנה טרכטינגוט קבעה כי בכך שההסתדרות לא פעלה לצרף את עובדי החוזה האישי לשורותיה, לא אפשרה להם להיבחר לוועדים או גבתה דמי חבר, היא למעשה ויתרה על הייצוג שלהם.

 

עתה מבקשת ההסתדרות מנציב שירות המדינה, משה דיין, להסכים להעברה של אלפי חוזים אישיים אל ההסכם הקיבוצי במסגרת המשא ומתן על רפורמה בשירות המדינה. אבירם ז'ולטי, יו"ר אחדות, לא הסתיר את שמחתו על ההחלטה ואמר כי "היום בית הדין הוציא להסתדרות כרטיס אדום על שנים של חוסר מעש. עובדי החוזים יוצאים היום לדרך חדשה בחסות אחדות והצדק שנעשה בבית הדין".

 

את אחדות ייצגו עוה"ד אריאל שמר ואשר סלע ממשרד אריאל שמר ושות'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x