שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

האוצר לחץ, והמכרז לרכישת קרונות לרכבת הקלה נדחה

על רקע מחלוקת חריפה בין האוצר למשרד התחבורה נדחה פרסום המכרז בשלושה חודשים. עלות רכישת הקרונות עשויה להגיע למיליארד שקל

ליאור גוטמן 08:1702.09.13

משרדי האוצר והתחבורה דחו את פרסום המכרז הענק לרכישת קרונות לפרויקט הרכבת הקלה בתל אביב. ההחלטה התקבלה בשבוע שעבר בישיבה של ועדת ההיגוי הבין־משרדית, שהוקמה כדי לפקח על הפרויקט. בוועדה חברים נציגי משרדי האוצר וחברת נתע, שאחראית על הקמת הפרויקט.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות הדחייה המדינה תאפשר הגשת הצעות למכרזים רק בדצמבר. אם יתברר שהחברות שעתידות להשתתף בו לא מסוגלות לעמוד בתנאי אספקת הקרונות, ההגשה תידחה לתחילת 2014. גם לאחר דחיית המכרז, מועד האספקה של הקרונות צפוי להיות במהלך 2015, בעוד לפי הערכות עדכניות הרכבת לא תתחיל לפעול לא לפני 2020.

 

שר התחבורה ישראל כץ שר התחבורה ישראל כץ צילום: אוראל כהן

 

ההחלטה התקבלה לאחר ישיבה מתוחה ואמוציונלית, שבה ניסו חלק מנציגי האוצר לבטל את המכרז לגמרי. באוצר מודאגים מהעלויות הפיננסיות של הפרויקט ומקצב ההתקדמות האיטי שלוש שנים לאחר שהולאם על ידי המדינה, ואף שוקלים להחזיר חלק מהבנייה לידיים זרות.

 

מנגד, במשרד התחבורה מתעקשים על קיום מכרז הקרונות, מחשש שביטולו יבריח יזמים ויעכב את הפרויקט עוד יותר. בשבוע שעבר נכנס אלכס ויז'ניצר לתפקיד יו"ר נתע, ובמשרד מקווים שהוא יהיה האיש שיוציא את העגלה מהבוץ. המכרזים כוללים אספקה בסיסית של כ־90 מערכי רכבת חשמליים, שכל אחד מהם כולל שלוש קרונות. שווי המכרז מוערך ב־180 יורו ועשוי להגיע ל־240 מיליון יורו אם יוחלט לרכוש קרונות נוספים.

 

מנתע נמסר בתגובה כי "החלטת הוועדה לדחות את המכרז התקבלה לאור בקשת החברות המשתתפות בו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x