$
בארץ

כיל הרוויחה זמן: פרסום מסמכי הבוררות על תמלוגי ים המלח יעוכב

השופט יגאל מרזל התיר לחברה לעכב את פרסום הפרוטוקולים מהליך הבוררות שהתנהל מול האוצר במסגרתו תובעת המדינה 265 מיליון דולר עבור השימוש במשאבי ים המלח עד לחודש אוקטובר, זאת למרות שקבע כי מדובר במחלוקת בעלת מאפיינים ציבוריים מובהקים

תומר גנון 13:2629.08.13
שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יגאל מרזל, התיר לכיל לעכב את פרסום הפרוטוקולים וכתבי הטענות מהליך הבוררות על תמלוגי ים המלח, וזאת עד לסיום המועד לפיו היא רשאית לעתור לבג"ץ – אמצע חודש אוקטובר. הבוררות, שבמסגרתה תובעת המדינה 265 מיליון דולר בגין תשלומים נמוכים לכאורה של תמלוגי אשלג, ברום ומגנזיום, מתנהלת כיום בפני השופטת (בדימוס) טובה שטרסברג-כהן ועוה"ד אלכס הרטמן ורם כספי.

 

כיל ביקשת לעכב ביצוע פסק דין של השופט המרזל, אשר דחה עתירה שלה נגד המדינה בדרישה שלא למסור לאדם טבע ודין ולעמותה לאיכות השלטון את החומרים מההליך. מרזל קבע כי "לא מדובר במחלוקת פרטית וכי מדובר במחלוקת ובסכסוך בעלי מאפיינים ציבוריים מובהקים. כמו כן, מדובר בתביעה בהיקף כספי ניכר בסוגיית היקף התמלוגים שהמדינה מקבלת – כנאמנת הציבור כולו – בגין הניצול של משאבי הטבע של הציבור כולו. החיסוי המלא של הליך זה כדי הליך חשאי – כפי טענת מפעלי ים המלח – אינן מעוגן בדין החרות. הוא מעורר קושי על רקע חובת שקיפות פעולת הרשות הציבורית והיותה נאמנת לציבור".

 

מפעלי ים המלח. הפרוטוקולים ישארו חסויים לעת עתה מפעלי ים המלח. הפרוטוקולים ישארו חסויים לעת עתה

 

בבקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין טענה כיל כי: "יישום פסק הדין הינה התעלמות מהאינטרס או הזכות לחשאיות בבוררות והעדפה מוחלטת של זכות הציבור לדעת. הכל מבלי שמתבצע האיזון המתחייב, שכן החשאיות הוסגה לחלוטין מפני זכותו של הציבור לדעת".

 

המדינה טענה בתגובה כי מדובר ב"ניסיון עיקש לעכב העברת מידע אל הציבור בזמן שהליך הבוררות מממשיך להתנהל וזאת על מנת למנוע מעורבות ציבורית בהליך הבוררות".

 

בתגובה שהגישו העמותות, באמצעות עוה"ד דנה טבצ'ניק ונדאל חאיק, הן כתבו כי "כל עיכוב נוסף בחשיפת המידע רק יוסיף לנזק שנגרם עד כה לאינטרס הציבורי, וימשיך לפגוע ביכולת הציבורי לקיים דיון מושכל, וביקורת ציבורית על אופן ניהול משאבי הטבע השייכים לציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x