שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מבקר המדינה נזף במשרד החקלאות, והגבינה והשמנת המתוקה חזרו לפיקוח

שלשום הודיע משרד החקלאות על החזרת הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה לפיקוח מחירים בכפוף לשימוע. כעת מתברר כי הסיבה לכך נעוצה בבדיקה מאוחרת שערך המשרד על מחירי מוצרים שהוצאו מפיקוח, שבוצעה בעקבות ביקורת של מבקר המדינה

גיל קליאן 08:3627.08.13

שלשום הודיע משרד החקלאות על החזרת הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה לפיקוח מחירים, אלא שהמשרד לא הסביר מדוע דווקא המוצרים האלה הוחזרו לפיקוח, ולמה דווקא עכשיו.

 

מתברר כי המניע העיקרי להחזרת המוצרים לפיקוח היה דו"ח מבקר המדינה שפורסם בספטמבר 2012, ומתח ביקורת חריפה על משרד החקלאות, בכך שהוציא מוצרים מפיקוח מחירים ולא בדק מה קרה למחיריהם של אותם מוצרים מאז הוצאתם מפיקוח. המשרד היה אמור לוודא כי הוצאת המוצרים מפיקוח לא גורמת לעליית מחירים שתביא לרווחיות בלתי סבירה ליצרנים, ולא עשה כן.

 

מוצרי חלב. לא שמרו על השמנת מוצרי חלב. לא שמרו על השמנת צילום: אוראל כהן

 

בעקבות דו"ח הביקורת ערך המשרד בדיקת רווחיות והגדיר כי מעתה כל חמש שנים תיבדק הרווחיות של המוצרים שיצאו מפיקוח ונמצאים תחת חובת פיקוח על רווחיות היצרן. ברשימת מוצרים זו אפשר למצוא את הגבינה לבנה ושמנת מתוקה (שחזרו עתה לפיקוח מחירים מלא), קוטג', גבינת טל העמק, גוש חלב, גבינת עמק פרוסה, חלב עמיד, דני, מילקי ועוד. מוצרים אלה לא נבדקו לעומק מאז שנת 2004.

 

מי שהופקד על בדיקת רווחיות היצרנים היה משרד רואי החשבון RSM שיף הזנפרץ ושות'. תוצאות הבדיקה הופיעו בשימוע שפרסם שלשום משרד החקלאות, לפני החזרת המוצרים לפיקוח, שימוע שהתגובות אליו יוגשו עד סוף החודש.

 

השמנת המתוקה והגבינה הלבנה חזרו לרשימת הפיקוח משום שנמצא כי במוצרים האלה יש ריכוזיות גבוהה של יצרן אחד – תנובה – וכן רווחיות גבוהה משמעותית מהרווחיות המקסימלית למוצר בפיקוח על ידי נוסחת סוארי לקביעת מחירי מוצרים בפיקוח, שמציבה טווח של 6%–12% רווחיות למוצר בפיקוח.

 

העובדה שהבדיקה הבאה היא בעוד חמש שנים לא הפריעה למפקח על המחירים במשרד החקלאות אורי צוק־בר לכתוב בהודעה לעיתונות שלשום "כאשר השוק מתנהג ברמת רווחיות סבירה, הממשלה לא מתערבת. חשוב להדגיש כי לא מן הנמנע כי נתערב במוצרים נוספים, לפי הצורך".

 

מוצרים שהוצאו מפיקוח וכעת תחת פיקוח רווחיות יצרן:

 

גבינה לבנה (חוזרת לפיקוח)

שמנת מתוקה (חוזרת לפיקוח)

קוטג'

גבינת טל העמק

גוש חלב

גבינת עמק פרוסה

חלב עמיד

דני

מילקי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x