בארץ

מעונות היום והמשפחתונים יתייקרו במאות שקלים בשנת הלימודים החדשה

משרד הכלכלה מעדכן את התעריף של מעונות היום והמשפחתונים הממשלתיים, שמהווים את הפתרון הזול ביותר להורים שילדיהם מתחילים את שנת הלימודים בשבוע הבא. ההתייקרות מגיעה יום לאחר קיצוץ של עשרות שקלים בקצבאות הילדים

חן פונדק 09:3022.08.13

הפתרון הזול ביותר להורים לילדים עד גיל 3, שיתחילו את שנת הלימודים שלהם בשבוע הבא, מתייקר. בעוד המדינה מתגאה בכך שחסכה את התשלום להורים החל מגיל 3, ההורים נדרשים למצוא פתרונות לילדיהם עד אז. הפתרון הזול ביותר והמוגבל במקומות הוא מעונות היום של משרד הכלכלה. אלא שעתה מתברר כי גם מעונות אלו יתייקרו, יום לאחר כניסתו לתוקף של הקיצוץ בקצבאות הילדים בעשרות שקלים לחודש.

 

באתר המשרד מופיע מחירון תשע"ג ומצוין כי מחירי המעונות תקפים עד סוף אוגוסט. הורים רבים הניחו שהמחיר שהתעדכן בדצמבר לא ישתנה, אולם בעקבות פניית "כלכליסט" למשרד הכלכלה נודע כי מחירי המעונות יתייקרו ב־11–30 שקל לחודש, לפי גיל הילד והכנסת ההורים.

 

מעונות היום הממשלתיים מתייקרים מעונות היום הממשלתיים מתייקרים צילום: גלעד קוולרציק

 

מחירי מעונות היום המפוקחים על ידי המדינה עלו בשנה החולפת 1,707 שקל לחודש לילד בן 15 חודשים ועד גיל 3, ו־2,243 שקל לחודש לתינוק עד גיל 15 חודשים. עתה יעמוד המחיר המירבי על 1,730 שקל לילד ו־2,273 שקל לתינוק. משפחתון, מסגרת לעד 5 ילדים, עולה כיום 1,772 שקל לתינוק ו־1,703 שקל לילד. עתה יעמוד המחיר על 1,784 שקל לתינוק ו־1,714 שקל לילד.

 

חלק מההורים זכאים לסבסודים ברמות שונות, בהתאם לרמת ההכנסה. עם זאת, ההחזרים של המדינה ניתנים בדיעבד וההורים משלמים מראש על המעון מחיר מלא. האופציה החלופית היא גנים פרטיים, שמחירם אינו מפוקח ונע בין 1,700 ל־4,200 שקל, כתלות באזור מגורים.

 

מחירי המעון נקבעים לפי מודל של ועדת המחירים המשותפת למשרדי הכלכלה והאוצר. 80% מהתעריף נקבע לפי שיעור עלות השכר מכלל עלות המעון, הנקבע לפי מדד שכר חודשי ממוצע. 12.5% מהתעריף נקבע לפי שיעור עלות הוצאות האחזקה, בדק בית, הצטיידות ותקורה מעלויות המעון, המתעדכן לפי מדד המחירים לצרכן, ו־7.5% נקבעים לפי שיעור הוצאות הכלכלה של המעון, המתעדכן בהתאם למדד מחירי המזון.

 

משרד הכלכלה מסר כי "מחירי מעונות היום מעודכנים על פי עליית מדדי המחירים והשכר במשק. בהתאם לכך, מחירי מעונות היום יעלו בשיעור ממוצע של 1.5%, המחיר המירבי יעמוד על 2,273 לתינוק ו־1,730 לילד. מחירי המשפחתונים יעלו ב־0.7% ויעמדו על 1,784 שקל לתינוק ו־1,714 שקל לילד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x