$
בארץ

עיריית ת"א תבקש לדחות את ההכרעה על מסחר בשבת

ביהמ"ש העליון חייב את העירייה להכריע בנושא בתוך חודשיים, תקופה שתסתיים בקרוב. העירייה: "תשובתנו תהיה ברוח הדברים שהביע ראש העיר, שתל אביב תהיה עיר חופשית"

גיל קליאן 08:1320.08.13

עיריית תל אביב צפויה לבקש דחייה בקבלת ההחלטה האם לאפשר פתיחת עסקים בשבת. העירייה צפויה להגיש את עמדתה בעניין לבית המשפט עד סוף השבוע, ובעירייה טוענים כי עד כה לא גיבשו דעה, אך נראה כי בכל מקרה לא יחליטו לסגור בצורה קטגורית מרכולים בשבת.

 

ההחלטה צפויה להתקבל אחרי שבסוף חודש יוני חייב בית המשפט העליון את העירייה להכריע בתוך 60 יום – האם היא אוכפת את חוק העזר העירוני לסגירת בתי עסק בשבת באופן נחרץ, או שהיא מבטלת אותו לחלוטין.

 

סניף am:pm בתל אביב. לרשתות משתלם לפתוח את החנות ולספוג את הקנס סניף am:pm בתל אביב. לרשתות משתלם לפתוח את החנות ולספוג את הקנס צילום: צביקה טישלר

 

בכך יצא בית המשפט נגד הסטטוס קוו בעיר, לפיו מרכולים פועלים בשבת ומשלמים קנסות שאמנם מעשירים את קופת העירייה, אך לא באמת מרתיעים רשתות כמו טיב טעם או am:pm מלפתוח בשבת חנויות בעיר ולספוג את הקנס.

 

פסק הדין של הרכב השופטים, שכלל את נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, המשנה לנשיא מרים נאור והשופט אליקים רובינשטיין, קיבל ערעור שהגישו כמה בעלי עסקים לממכר מזון בתל אביב. אלה ערערו על החלטת בית המשפט לעניינים מינהליים בעיר, שניתנה בחודש פברואר 2012, ואשר קבעה כי אין להורות לעירייה לפעול לסגירת העסקים הפועלים בה בשבת ומפרים את חוקי העזר העירוניים.

 

"הרשתות מרוויחות מיום עסקים נוסף בסוף השבוע, קופת העירייה נהנית מהכנסות נכבדות נוספות, ורק שלטון החוק המחייב ציות להוראות החוק - נפגע", ציינו השופטים.

 

כך או כך מדובר בעיתוי בעייתי לדחיית ההחלטה: לקראת סוף אוקטובר הקרוב יתקיימו בחירות לרשויות המקומיות, וייתכן שההחלטה תתגלגל לפתחו של ראש העירייה הבא.

 

הנפגעים העיקריים מהחלטה לאכוף את החוק יהיו הרשתות הפועלות בשבת. אלה נהנות ממחזורי מכירות מוגדלים בימי המנוחה, שלעיתים הם ההצדקה הכלכלית היחידה לפעילות אותו סניף.

 

מעיריית תל אביב נמסר אתמול בתגובה: "היועץ המשפטי לעירייה מנסח את תשובתה הרשמית של העירייה בימים אלו. כשתינתן בבית המשפט היא תפורסם בפומבי. בכל מקרה, התשובה תהיה ברוח הדברים שהביע ראש העיר לא פעם, כי תל אביב-יפו תישאר עיר חופשית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x