$
משפט

בלעדי לכלכליסט

גיליון הרישום הפלילי של אמנון ברזילי מהולנד נחשף

מסמכים מחו"ל הוגשו למחוזי בת"א במסגרת טיעונים לעונשו של בעלי מטיס קפיטל לשעבר, שהורשע בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים. בהולנד, מתברר, הורשע ברזילי בפלילים ואף נידון למאסר

תומר גנון 08:1615.08.13

איש העסקים אמנון ברזילי הורשע בהולנד בעבירות פליליות, ובהן עבירות מס, הלבנת הון והשתתפות בארגון שתכליתו פשע. כך עולה מגיליון הרישום הפלילי של ברזילי בהולנד, שהוגש שלשום לעיונו של השופט חאלד כבוב. בגין העבירות שברזילי הורשע בהן בהולנד ב־26 באפריל השנה נגזרו עליו עשרה חודשי מאסר וקנס של 500 אלף יורו. 

גיליון ההרשעה מהולנד הוגש במסגרת הטיעונים לעונשו של ברזילי בישראל, שצפוי להיגזר בספטמבר. ברזילי, לשעבר יו"ר הדירקטוריון ובעל השליטה במטיס קפיטל הציבורית שהחזיקה ביפנאוטו, יבואנית סובארו, הודה שלא גילה לדירקטוריון יפנאוטו על הסכם דמי תיווך אישי שנחתם בינו לבין חברת שירותי הטרייד אין טרייד מוביל, שעבדה עם החברה. במסגרת ההסכם קיבל ברזילי 1.8 מיליון שקל מטרייד מוביל. הוא הורשע בהסדר טיעון בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים.

 

בניגוד להסדר הטיעון

 

הפרקליטות התחייבה בהסדר הטיעון לבקש עד שמונה חודשי מאסר בפועל וקנס שעל גובהו יחליט בית המשפט. לפי ההסדר, באה כוחו של ברזילי, עו"ד פנינת ינאי, ביקשה לגזור עליו שלושה חודשי עבודות שירות. בניסיון לשכנע את השופט כבוב להחמיר בעונש ביקשה הפרקליטות להגיש את גיליון הרישום הפלילי ואת גזר הדין מהולנד.

 

איש העסקים אמנון ברזילי איש העסקים אמנון ברזילי צילום: בועז אופנהיים

 

כתב האישום ההולנדי של ברזילי דן במעורבותו בעסקי משפחתו (בראזני) באמסטרדם. המשפחה החזיקה והשכירה משך שנים בתי מלון ומסעדות ברחוב הראשי בעיר. ב־2004 פשטה משטרת הולנד על בתי עסק של המשפחה במסגרת חקירה שניהלה בחשד להעלמות מס, מרמה והלבנת הון. על פי גיליון ההרשעה, ברזילי היה אחראי לבקשות להחזרי מס גבוהים, אף שבפועל שולם מס נמוך יותר. נוסף על כך, הוא התחמק מתשלומים לביטוח לאומי, כשלא הצהיר על מספר העובדים שלו ועל השכר ששולם להם. ברזילי טען שהאישומים בהולנד נוגעים לבית עסק שהיה שייך לו בעבר ואינו בבעלותו זה שנים רבות. בשנים האחרונות ברזילי לא שהה כלל בהולנד.

 

השופט כבוב התיר שלשום להגיש את פסק הדין בהולנדית ואת גיליון הרישום הפלילי בתרגום לאנגלית, אך כתב: "אינני רואה ליתן משקל משמעותי לפסק הדין שהגשתו בשפה זרה, שאינה מאפשרת לבית משפט זה להכריע במחלוקת בנסיבות הפרשה שם". כבוב הבהיר שהוא מתיר לתביעה להגיש את הראיות הנוספות, אבל "בכפוף להסתייגויות ההגנה".

 

"ראיות חסרות משקל"

 

עו"ד ינאי מסרה תגובה בשמו של ברזילי: "דבריו של השופט הנכבד חאלד כבוב, הדן בתיק, מדברים בעד עצמם. מצער שהתביעה נוקטת כל צעד אפשרי ואף לא אחראי כדי לנסות להשפיע על גזירת העונש לחומרה במסגרת העסקה המדורגת. כל זאת אף בהעברת ראיות חסרות כל משקל. ואולם, משברור להגנה שהמותב הדן בתיק הוא מהמקצועיים והמנוסים ביותר, הרי שחזקה ש ראה את התמונה המלאה בתיק ויפסוק בהתאם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x