שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שריג מנסה להרגיע את הרוחות: "אין שינוי בפנסיה, אלא רק בחלוקה בין החוסכים"

על רקע הביקורת הציבורית שהופנתה כנגד יאיר לפיד, מבהיר המפקח על הביטוח כי המהלך לשינוי הנחות הריבית בחישוב קצבת הפנסיה טרם יצא לפועל אלא רק הועבר להערות הציבור וכי המטרה הכללית אינה פגיעה בפנסיונרים: "אנחנו מנסים למנוע מצב בו הנטל נופל על הצעירים"

רחלי בינדמן 13:4514.08.13

פרופ' עודד שריג דיבר היום והסביר מדוע נאלץ אגף שוק ההון לבצע התאמה בתחשיב של קצבאות הפנסיה בהתאם לירידה בריבית חסרת סיכון במשק - באופן שצפוי לפגוע בגובה הקצבאות. באגף הודיעו בתחילת השבוע כי יבצעו שינוי בהנחות הריבית שעל בסיסן נקבעת קצבת הפנסיה כך שהריבית תחושב לא על בסיס הנחה של ריבית שנתית של 4% אלא מנגנון שיתאים את עצמו לריבית הקיימת השוררת במשק.

 

יאיר לפיד ועודד שריג. "המהלך טרם יצא לפועל אלא רק הועבר להערות הציבור" יאיר לפיד ועודד שריג. "המהלך טרם יצא לפועל אלא רק הועבר להערות הציבור" צילום: יובל חן אוראל כהן

 

על רקע הביקורת הציבורית שהופנתה כנגד שר האוצר יאיר לפיד על המהלך הצפוי, הבהיר שריג כי המהלך טרם יצא לפועל אלא רק הועבר להערות הציבור. שריג ציין כי באגף ובמשרד האוצר פתוחים להצעות אלטרנטיביות וכי המטרה היא לחלוטין לא לפגוע בקצבאות הפנסיה אלא רק למנוע מצב מעוות בו הפנסיונרים מרוויחים על בסיס הנחות לא רלוונטיות על חשבון החוסכים הצעירים.

 

"בשנה האחרונה ראינו יציאה של 100 אלף פורשים"

 

"בעולם ובישראל חלה ירידה די חדה בריביות. הירידה החדה התמקדה בשנה האחרונה" הסביר שריג. "ראינו ירידה חדה מאד יחסית למה שבדרך כלל רואים בעולם ובישראל. כתוצאה מכך נדרשנו לפעול במהלך שתוכנן כבר זמן רב. ירידת הריבית החדה האיצה את הצורך לצאת במהלך. זה הכל. יתרה מכך, אנו רואים האצה ביציאה של חוסכים לפנסיה, בין היתר בגלל הבייבי בום ששרר עם קום המדינה. אנחנו רואים בשנה האחרונה יציאה של 100 אלף פורשים ולאחר מכן מעריכים שיצאו לפנסיה כ-70 אלף פורשים בשנה. זה חייב אותנו לפעול. הבעיה היא שכשאדם עובר ממצב של חוסך פעיל למצב של פנסיונר צריך לעשות חשבון לגובה הקצבה שלו לפי הנחות שהאוצר מכתיב ובכלל זה הנחת הריבית. ההנחות הללו היו נכונות לעבר כשהריבית היתה 4%, היום הריבית נמוכה בהרבה ולכן ההנחה כבר לא רלוונטית. ברגע שחישוב הפנסיה מבוסס על הנחה לא נכונה - אדם שיוצא לפנסיה יוצא עם זכויות יותר גבוהות מאלו שמגיעות לו על בסיס הריבית בפועל. האדם מקבל קצבה גדולה יותר ממה שמגיע לו והנטל נופל על החוסכים האחרים שטרם יצאו לפנסיה - הצעירים. אנחנו בסך הכל משנים את ההקצאה כדי שתהיה יותר הוגנת. אין שום שינוי בסך הפנסיה אלא רק בחלוקה שלה בין חוסכים צעירים למבוגרים. אנחנו רוצים למנוע ממי שפורש בקרוב יקבל יותר ממה שיקבל מי שפורש עוד שנים רבות - שההקצאה תהיה הוגנת" הסביר. "אם הריבית תחזור לרמות שראינו ואף גבוהות יותר כמובן שהקצבאות יגדלו"

 

בעבר כשהריביות בשוק היו גבוהות בהרבה המדינה נהנתה מכך שהנפיקה אג"ח מיועדות לקרנות הפנסיה שבעבורן שילמה ריביות נמוכות יותר מהריבית ששררה בשוק. כשנשאל שריג מדוע כעת כשהמצב התהפך והריבית נמוכה המדינה לא נרתמת לסייע ולפצות את החוסכים על הנזק שיגרם להם. על כך השיב שריג "בפעם האחרונה שבדקתי לא מצאתי הרבה שומנים בתקציב הממשלה. ראינו גם שבמדינות שלא טיפלו בהבטחות שנתנו לחוסכים בכל הנוגע לפנסיה הגיעו לחדלות פירעון".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x