$
בארץ

משרד התקשורת פרסם שימוע לחבילת יסוד חדשה ב-HOT ו-yes

החבילה תכלול 12-5 ערוצים, שאותם יוכל לבחור הצופה מתוך רוב הערוצים שמשודרים ב-HOT ו-yes, לצד הערוצים החינמיים שיש בעידן פלוס. מחיר החבילה יקבע רק במהלך השימוע

אופיר דור 21:1901.08.13

חברות הטלוויזיה הרב-ערוצית HOT ו-yes יחוייבו להציע חבילת יסוד צרה שתכלול את הערוצים שנכללים או יכללו בעתיד בשידורי עידן פלוס החינמיים, לצד 5-12 ערוצים נוספים שאותם יבחר הצופה בעצמו. זוהי הדרישה שמציבה מועצת הכבלים והלוויין במשרד התקשורת ל-HOT ו-yes בשימוע שמתפרסם היום (ה').

 

שר התקשורת גלעד ארדן שר התקשורת גלעד ארדן צילום: עמית שעל

 

מספר ערוצי הבחירה שיוכל הלקוח לבחור לחבילת היסוד יקבע רק במסגרת השימוע, והיא תכלול בין 17 ל-24 ערוצים בסופו של דבר. הצרכן יוכל לבחור את הערוצים הנוספים בחבילת היסוד מתוך רוב הערוצים שמשודרים כיום ב-HOT ו-yes (מלבד ערוצים למבוגרים בלבד וערוצים שיוחרגו על ידי מועצת הכבלים).

 

ערוצי החובה שיכללו בחבילת היסוד החדשה יהיו הערוצים שמשודרים כיום במסגרת עידן פלוס (ערוץ 1, ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 33, ערוץ הכנסת וערוץ חינוכית 23), כמו גם הערוצים שיתווספו למערך עידן פלוס בעתיד (ערוץ הלא TV בשפה הערבית, ערוץ 9 בשפה הרוסית, ערוץ הקניות, ערוץ מוזיקה 24 וערוץ הטלוויזיה הקהילתית - 98).

 

השימוע שמתפרסם היום הוא שלב נוסף בדרך ליישום הרפורמה בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית שאותה מנסה להוביל שר התקשורת גלעד ארדן מאז נכנס לתפקידו. ארדן מדגיש שוב ושוב את העובדה שצרכני הטלוויזיה הרב-ערוצית נאלצים לשלם דמי מינוי חודשיים גבוהים עבור עשרות ערוצים שבהם אינם צופים בפועל.

 

ארדן הנחה את מועצת הכבלים והלוויין ליצור מודל חדש של "חבילת יסוד", שיתאפשר לצרכן גמישות רבה יותר ואפשרות לשלם רק עבור התכנים שמעניינים אותו. ארדן אמר כי "המודל החדש הוגן יותר ויסייע לצרכן להקטין את הוצאותיו אל מול חברות הכבלים והלוויין".

 

מועצת הכבלים והלוויין דורשת גם כי צרכנים שיצטרפו אל חבילת היסוד החדשה יוכלו לרכוש בנוסף עוד ערוצים ושירותים שמספקות HOT ו-yes. החברות יחויבו למכור את הערוצים והשירותים הנוספים למנויים לחבילת היסוד במחיר זהה לזה שמשלמים לקוחות אחרים.

 

בדצמבר 2012 השיקו HOT ו-yes חבילות שידורים צרות לפי דרישה של מועצת הכבלים והלוויין ושר התקשורת הקודם משה כחלון. אולם חבילות צרות אלו נכשלו כישלון חרוץ מכיוון שלא כללו ערוצים אטרקטיביים.

 

מגבלה נוספת שפגעה באטרקטיביות של החבילות הקודמות היתה שלא ניתן היה להוסיף להם שירותים כמו VOD. בשימוע הנוכחי מנסה משרד התקשורת לתקן עיוות זה ולאפשר ללקוחות שרוכשים חבילת יסוד לקנות גם שירותים נוספים כאלו.

 

השאלה המרכזית שנשארת פתוחה היא שאלת מחירה של חבילת היסוד החדשה. החבילות הצרות שהשיקו HOT ו-yes אשתקד עלו בתחילה 129 שקל לחודש, אך תוך מספר חודשים הן התייקרו ל-149 שקל לחודש.

 

מחירה של חבילת היסוד הצרה ייקבע רק במסגרת השימוע שתערוך מועצת הכבלים והלוויין לחברות. כחלק הסמכויות החדשות שקיבל שר התקשורת בחוק ההסדרים שעבר השבוע בכנסת, הוא יכול לכפות על החברות מחיר מחייב לחבילת היסוד.

 

שאלה נוספת שתקבע בשימוע היא אילו ערוצים יוכלו HOT ו-yes להחריג, כך שאי אפשר יהיה לצרף אותם לחבילת היסוד החדשה. באופן טבעי HOT ו-yes יבקשו שלא לכלול בחבילה החדשה את ערוצי הסדרות והסרטים האטרקטיביים ביותר שלהם כדי למשוך לקוחות להצטרף לחבילות יקרות יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x