בארץ

בלעדי לכלכליסט

הממשלה שוקלת לאשר ליצרני החשמל הפרטיים למכור לציבור

מפעילת תחנת הכוח הפרטית דוראד מנהלת משא ומתן עם משרד האנרגיה על קבלת אישור למכור חשמל לבתים. עד כה הותר ליצרני החשמל הפרטיים למכור חשמל רק למפעלים וללקוחות תעשייתיים

ליאור גוטמן 07:0501.08.13

חברת דוראד, שהחלה לאחרונה להפעיל תחנת כוח פרטית באשקלון, מנהלת מו"מ עם משרד האנרגיה ורשות החשמל במטרה לקבל אישור למכור חשמל לצרכני חשמל לבתים פרטיים, כך נודע ל"כלכליסט".  

לדברי גורמים בדוראד, בכוונת החברה להשיג אישור רגולטורי שיאפשר לה לספק חשמל לא רק למפעלים וללקוחות תעשייתיים, אלא גם ללקוחות בבתים משותפים ופרטיים. אם המהלך יאושר, תהיה זו הפעם הראשונה שאזרחי ישראל יקבלו חשמל מיצרן פרטי ולא מחברת החשמל.

 

תחנת הכוח דוראד תחנת הכוח דוראד צילום: בני מור

 

 

המהלך צפוי ליצור מצב מורכב עבור המדינה, שכן בעלת האחזקות העיקרית בדוראד (37.5%) היא חברת קצא"א הממשלתית, שמפוקחת על ידי האוצרודוראד ממוקמת בשטחה. אם הבקשה תאושר, המדינה מתחרה בחברת החשמל באמצעות תחנת כוח פרטית. המהלך צפוי לעורר התנגדות רבה מצד ועד העובדים של חברת החשמל. הוועד מתנגד לכניסתן לפעולה של תחנות פרטיות עד שהמדינה תגיע לסיכום עם העובדים במסגרת הרפורמה להפרטת החברה.

 

יתר בעלי המניות בדוראד הם חברת זורלו הטורקית (25%), אדלטק וא. דורי, שכל אחת מהן מחזיקה ב־18.75%. עלות הקמת התחנה, שבוצעה על ידי וודגרופ האמריקאית, נאמדת ב־4 מיליארד שקל.

 

דוראד החלה לפעול לאחרונה במתכונת חלקית ועד סוף השנה צפויה לספק 800 מגה־ואט, כ־7% משיא הביקוש במשק. מבחינת הצרכנים עשויה החברה להציע הנחות של 8%–10%, כפי היא מציעה לגופים מסחריים שעמם חתמה על חוזים לאספקת חשמל.

 

יו"ר דירקטוריון דוראד שמשמש גם כיו"ר קצא"א, האלוף (מיל) יוסי פלד, אישר את הדברים. "אנחנו רוצים למכור חשמל גם לגב' כהן מחדרה ופועלים בעניין מול משרד האנרגיה ורשות החשמל", אמר פלד ל"כלכליסט". "החזון שלי הוא ש־40% מייצור החשמל במשק יגיע מתחנות פרטיות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x