$
בארץ

העיצומים במשרד החוץ מאיימים על הקפי המכירות של הבורסה ליהלומים

נשיא הבורסה התריע בפני רה"מ ושר החוץ כי העיצומים מקשים על קנייני יהלומים ממזרח אסיה ומזרח אירופה להשיג אשרות כניסה לישראל ולקנות יהלומים

גיל קליאן 11:0431.07.13
העיצומים במשרד החוץ שנמשכים כבר מספר חודשים מטרידים את בורסת היהלומים. במכתב ששלח נשיא הבורסה, יאיר סהר, לראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, מזהיר סהר כי העיצומים מקשים על קנייני יהלומים ממזרח אסיה ומזרח אירופה להשיג אשרות כניסה לישראל ולקנות יהלומים.

 

 

מכירות יהלומים בהיקף של 2 מיליארד דולר בשבוע הקניינים מכירות יהלומים בהיקף של 2 מיליארד דולר בשבוע הקניינים צילום: shutterstock

 

בבורסה מצפים לשבוע הקניינים שיערך בחודש הבא, שלפי הערכות הבורסה (המתבססות על שבוע הקניינים הקודם שחל במרץ) צפוי לרכז מכירות יהלומים בהיקף של 2 מיליארד דולר. בבורסה יודעים כי כ-250 קניינים מתוכננים להגיע ממדינות שמצריכות אותם להציג ויזת כניסה לישראל, ולכן חוששים כי הקושי של קניינים אלה בהשגת ויזות עלול לפגום בצורה משמעותית בהיקפי המכירות של שבוע הקניינים. היהלומנים פנו בנושא לוועד עובדי משרד החוץ וביקשו להחריג את האירוע מהעיצומים, אך הנושא עדיין נידון (לפי הוועד) בוועדת החריגים.

 

בינתיים במשרד האוצר הנחו את משרד החוץ לנכות 25% משכר העובדים שנוקטים עיצומים החל ממשכורת יולי. בתגובה הגיש ועד העובדים בקשה לצו מניעה בבית הדין לעבודה. בית הדין צפוי היום לדון בבקשה.

 

כוונת האוצר לקצץ בשכרם של עובדי משרד החוץ נחשפה ב"כלכליסט", אז כתב הממונה על השכר במשרד האוצר קובי אמסלם לנתניהו כי העיצומים פוגעים בזכויות חוקתיות. אמסלם טען כי סוכם בעבר עם מנכ"ל משרד החוץ כי יעביר דיווחים על היקף העבודה בפועל של עובדי משרד החוץ, וזאת על מנת שהמדינה לא תשלם שכר תמורת שעות בהן נקטו העובדים בעיצומים. לטענת אמסלם, למרות הסיכומים, לא מגיעים אליו סיכומים יומיים של שעות העובדה.

 

סכסוך העבודה במשרד החוץ הוכרז בפברואר האחרון, לאור טענות עובדי המשרד כי יש להסדיר את תנאי עבודתם בחו"ל, בין השאר תוך טענה כי בני הזוג של העובדים חווים נזק לקריירה שלהם ואובדן הכנסות בזמן השליחות מטעם המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x