בארץ

תקציב המדינה לשנת 2013-2014 אושר בקריאה שנייה ושלישית

החוק אושר ברוב של 58 חברי כנסת ו-43 מתנגדים. האישור על התקציב הגיע לאחר דיון מרתוני שארך 15 שעות שבתחילתו נאם שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'. במהלך הדיון סיעות האופוזיציה הציעו אלפי הסתייגויות אולם בשלב מאוחר יותר משכו חלק מהן

חן פונדק 06:4130.07.13

תקציב המדינה לשנים 2013-2014 אושר ברוב של 58 חברי כנסת ו-43 מתנגדים. התקציב עבר לאחר תהפוכות באופוזיציה שהתעייפו בשלב מסוים.

 

בחצות החליטה האופוזיציה להחזיר את ההסתייגויות לאור הביקורת התקשורתית והפנימית על "התקפלות". יו"ר האופוזיציה. שלי יחימוביץ אף מתחה ביקורת בפני ח"כ יצחק (בוזי) הרצוג על הפשרה שהגיע אליה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. אולם לאחר שתיים בלילה החלו למשוך הסתייגויות ולהפסיק עם התמרונים הפוליטים.

 

נתניהו ולפיד. יכולים להיות מרוצים נתניהו ולפיד. יכולים להיות מרוצים צילום: אלכס קולומויסקי

 

באחת וחצי אחרי חצות משך גם ח"כ אחמד טיבי את ההסתייגויות של סיעתו רעם-תעל למרות שנשאר להצבעות. אלא שהאופוזיציה עדיין לא שקטה, להיפך היא התפרצה לפעם אחת אחרונה.

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ) קרא בשעה 1:45 להצעה לסדר על כך שהמליאה הצביעה על סעיף שלא היה ברור מה טיבו היות ולא היה לו פירוט או שיוך משרדי מעבר למספר סעיף. על ההצעה היה צריך להשיב יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). אולם גילה גמליאל (ליכוד) שמילאה את מקום יו"ר הכנסת ניסתה לזרז את ההצבעות על ההסתייגויות עד שסלומינסקי יעביר תשובה וחטפה צעקות מחברי האופוזיציה: "את לא יכולה להמשיך לפני שנקבל תשובה. אתם עושים צחוק מההצבעה".

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (ליכוד) ביטל את ההצבעה ואמר כי מדובר בסעיף שתקציבו אפס ולכן אין לו משמעות. חברי הכנסת לא נרגעו. עיסאווי פריג' (מרצ) צעק: "אנחנו פה רק להרים ולהוריד יד. תיאטרון".

 

סלומינסקי השיב: "מצאתי עשרה מקומות שהם סעיפים ריקים בספר התקציב. הסוד הגדול שמדפיסים את התקציב לפי מספר רץ. ישנם מספרים שאין בהם שום דבר. לא מוציאים את זה כי יום אחד יכול להיות שאחת הוועדות תרצה לחדש את זה בתור תקנה. אפשר להצביע על זה או לא".

 

חיליק בר (עבודה) האשים את סגן שר האוצר מיקי לוי (יש עתיד) שהשיב לטענתו במהלך הויכוח שמדובר בסעיף סודי: "שהקואליציה והאוצר יעשו שיעורי בית". על כך השיב אדלשטיין כי הוא ישלח את הח"כים בפגרה לשחק טריוויה על סעיפים שאושרו בעבר.

 

מיד אח"כ הודיע ח"כ אריה דרעי (ש"ס) כי גם הם מסירים את ההסתייגויות: "לאור השעה, מיצינו את העניין", אמר.

 

גם מרצ ויהדות התורה הצטרפו והסירו את ההסתייגויות. רק העבודה עוד לא הסירה את הסתייגויותיה. לאחר מכן בשעה 2:43 שוב היה צריך להצביע על סעיף ריק שעורר מהומה.

 

היועץ המשפטי של המליאה המליץ להצביע על הסעיפים הריקים.

 

לבסוף בשעה 3:10 אושר התקציב.

 

חכ מאיר פורוש (יהדות התורה) קרא כי שר האוצר מוותר על נאום סיום ויחימוביץ קראה שלא היה דבר כזה שהקואליציה ברחה מהכנסת במהלך הקראה שלישית וששר האוצר לא עולה לברך. אדלשטיין אמר כי "האומה ישנה". סלומינסקי עלה לברך ואמר תודה לצוות עובדי ועדת הכספים על פי שמותיהם הפרטיים.

 

אגב, את השעות הקטנות של ההצבעות העבירו רוב חברי הכנסת במשחקים בסמארטפונים ובאייפד וצפיית סרטוני טום וג'רי במחשב, ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא ספר באדיקות, שר האנרגיה והמים סילבן שלום נמנם והשר לעניינים אסטרטגים יובל שטייניץ האזין למוזיקה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x