$
בארץ

יעקב פרנקל הסיר את מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל; "מעלים אותי על המוקד"

פרנקל היה מועמדו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחליף את סטנלי פישר, אך תוך כדי הליך המינוי עלתה פרשת עיכובו לחקירה בנמל התעופה בהונג קונג לפני כמה שנים. מ"מ הנגיד קרנית פלוג ופרופ' ליאו ליידרמן - מועמדים מובילים לתפקיד

אמנון אטד 19:4629.07.13

יעקב פרנקל הסיר את מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל, כך נודע הערב (ב').פרנקל היה מועמדו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחליף את סטנלי פישר, אך תוך כדי הליך המינוי עלתה פרשת עיכובו לחקירה בנמל התעופה בהונג קונג לפי כמה שנים בחשד שיצא מחנות דיוטי פרי מבלי לשלם על פריט.  נתניהו ושר האוצר, יאיר לפיד, הביעו צער על ההחלטה, שפותחת מחדש את המירוץ לתפקיד הנגיד.

 

 

 

"מרגע שהמינוי הוכרז מעלים אותי על המוקד", כך אמר פרנקל בראיון לערוץ 2, וסיפר על מאמצי השכנוע שהפעיל עליו נתניהו כדי שימלא את התפקיד, לאחר שכבר מילא אותו בעבר. לדבריו, "מהרגע שהמינוי הוכרז, לפני חמישה שבועות, לפתע הסכר נפרץ - הכפשות בלתי פוסקות. ניסו לפגוע בשמי המקצועי וגם בשמי הטוב בתחום היושרה. הוזמנתי לוועדת טירקל, עניתי על שאלות, סיפקתי מסמכים, גרסה אחת יחידה ולא כמה גרסאות. הוועדה העריכה את העובדה שלא יצאתי לתקשורת ונתתי לעסק הזה להימשך. אני סמוך ובטוח שהוועדה היתה מאשרת את המינוי שלי אני לא צריך גושפנקה אני יודע מי אני ולאיפה אני הולך".

 

יעקב פרנקל. ויתר על המועמדות יעקב פרנקל. ויתר על המועמדות צילום: בלומברג

 

בהתייחסו לפרשת נמל התעופה בהונג קונג, אמר: "יש רק גרסה אחת. הסכמתי להופיע בתקשורת רק אחרי ששוחחתי שיחה ארוכה עם רה"מ ושר האוצר והודעתי להם על תוכניתי להסיר את מועמדותי - עצרתי בדיוטי פרי, היתה שם אי הבנה כי חשבו שאני יוצא מהדיוטי פרי עם חליפון גדול שחשבו שלא שולם עליו. ביקשתי מקולגה שלי שתעמוד ותשלם. הדבר הסופי הוא שכאשר היא באה וסיפרה מה קרה, במבוכה עצומה הייתי צריך לנחם אותה, הרשויות קיבלו את הגירסה שלה והם אמרו שהם מטפלים ואין שום מגבלות, עליתי על הטיסה הבאה שהיתה לישראל והעניין סודר וטופל כלא היה. אין ספק לאף אחד וכך שמעתי גם מוועדת טירקל".

 

פרנקל אמר עוד בהתייחסו לתחושותיו בעקבות הפרשה כי "אני מצטער. יש היום בעיה במשק הישראלי ואני לא אסייע כמו שיכולתי, אבל אמרתי לשר האוצר וראש הממשלה שאני אסייע".

 

 

פלוג וליידרמן מובילים במירוץ

 

החלטתו של פרנקל לפרוש מהמירוץ לנגידות באה על רקע התארכות החקירה של ועדת טירקל בעניין התקרית בחנות הדיוטי-פרי בשדה התעופה של הונג קונג, ומעורבותו של היועץ המשפטי בנושא.

 

פרנקל היה אמור להיכנס לתפקיד נגיד בנק ישראל הבא במקום הנגיד הקודם פרופ' סטנלי פישר בתחילת חודש אוקטובר, לאחר סיום תפקידו הנוכחי כיו"ר חברת ג'יי.פי מורגן צ'ייס אינטרנשיונל. בינתיים ממלאת את מקומו של פישר המשנה לנגיד ד"ר קרנית פלוג.

 

עם הסרת מועמדותו של פישר גוברים כעת סיכוייה של פלוג להתמנות לנגיד הקבע של בנק ישראל. מועמד בעל סיכויים רבים נוספים להתמנות לתפקיד הוא היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים פרופ' ליאו ליידרמן, ששמו הוזכר כמועמד לתפקיד לפני ההחלטה של נתניהו למנות את פרנקל.

 

בשבוע שעבר עוד הביע פרנקל נחישות ביחס לרצונו להיכנס לתפקיד ואף נפגש עם לפיד אולם בימים האחרונים הבין פרנקל ככל הנראה כי גם אם ועדת טירקל תאשר את מינויו והיועץ המשפטי לממשלה יודיע כי יהיה מוכן להגן עליו בבג"צ, כהונתו תעמוד בצל פרשת הדיוטי פרי בהונג קונג, מצב שממנו ביקש להימנע.

 

"איזה פספוס. לא חבל?"

 

נתניהו ולפיד יחליטו בימים הקרובים על מינוי נגיד חדש לבנק ישראל. בהודעה משותפת של השניים נמסר: "אנו מצרים על הודעתו של פרופ' יעקב פרנקל, שהיא תוצר ישיר של האווירה בה אנו מצויים לפיה אדם מושמץ מבלי שניתנת לו הזכות לעמוד על טענותיו. פרופ' פרנקל האו אדם רב זכויות שהיה נגיד בנק ישראל למופת ויכול היה להביא תועלת גדולה למשק הישראלי מול המשבר הכלכלי העולמי. באווירה הקיימת היום איננו רחוקים מהיום בו איש לא ירצה להתקרב לחיים הציבוריים".

 

לפיד אף כתב בדף הפייסבוק שלו את הדברים הבאים: "איזה פספוס. פרנקל יכול היה להיות בדיוק מה שאנחנו זקוקים לו. נגיד מנוסה, חכם, מבין עניין, שהחליט לוותר על הון תועפות ולבוא 'לעשות מילואים'. לא שאני מאשים אותו על כך שהוא פרש. איש בן 70, חתן פרס ישראל, אחד הכלכלנים המוערכים בעולם, גילה פתאום שלכל מי שיש לו מקלדת מותר ללכלך להכפיש ולכתוב עליו דברים איומים שאפילו לא נבדקו. אז בסוף הוא אמר לעצמו 'בשביל מה אני צריך את זה?' ופרש. אז זהו, שהוא לא צריך את זה, ואנחנו דווקא היינו צריכים את זה. אם השיח הציבורי שלנו ימשיך להיות כל כך אלים וחסר-כבוד, לא נצליח לשכנע אף אחד לבוא לתרום למדינה. לא חבל?".

 

פרופ' אליס ברזיס, ראש מרכז אהרון מאיר לחקר הבנקאות ולשעבר יועצת לבנק ישראל, אמרה בתגובה להודעתו של הנגיד כי "זה מאוד עצוב. פרנקל היה האיש הנכון במקום הנכון. ניקיון כפיים הוא תנאי שאסור להתפשר עליו. הבעיה היא שהבדיקה בעניינו של פרנקל הפכה כבר מזמן לקרקס שזנח את המהות. אני מצטערת על כך ששפכו את דמו וחמור מכך, הפרשה לא הוסיפה דבר לתקינות המערכת. מי שהולך לשלם את החשבון הגדול על הסחבת בבדיקת המינוי יהיה, כמו תמיד, הציבור הישראלי".

 

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות, סיפק זוית התייחסות שונה. לדבריו, "אמנם בעידן של ועדה מוניטארית החשיבות היחסית של הנגיד פחתה, אך באופן שבו התפתחו הדברים לאחרונה לא מן הנמנע כי מדובר בתפנית חיובית מכיוון שאחרת העננה סביב המינוי יכלה להקשות על תפקודו של פרנקל והייתה עלולה להפוך אותו לברווז צולע. באופן כללי, ניתן לומר כי כל תהליך המינוי של הנגיד נוהל בצורה רשלנית. לכן, על רקע הפתיחה המחודשת של המירוץ לתפקיד נגיד בנק ישראל רצוי כי התהליך יקבל את ההתייחסות הראויה בכדי להחזיר את השקט הדרוש למוסד בעל חשיבות מכרעת בתקופתנו. כחלק מתהליך זה רצוי כי הממשלה תיתן מעט יותר קרדיט להמלצתו של הנגיד היוצא פישר, שהביע תמיכה במינויה של פלוג".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x