בארץ

האופוזיציה חזרה בה מההסכמות עם נתניהו; ההצבעות על התקציב יימשכו כל הלילה

מוקדם יותר אושר חוק ההסדרים ובו כל גזירות המיסוי החדשות; הפשרה שהתפוצצה בינתיים הושגה בתום פגישה בין נתניהו ונציגי אופוזיציה; הצדדים הסכימו כי חוק המשילות ירוכך, אבל לנוכח ביקורת שהוטחה באופוזיציה על ההסכם היא חזרה בה ממנו והודיעה כי תמשיך בהצבעות על סעיפי התקציב כל הלילה

חן פונדק 00:3330.07.13

האופוזיציה חזרה בה מהסרת ההסתייגויות וההסכמות שהושגו מוקדם יותר עם ראש הממשלה נתניהו, ולפיכך ההצבעות על התקציב נמשכות בעצלתיים וככל הנראה ייגררו עד שעות הבוקר.

 

ראשי האופוזיציה החליטו לחזור בהם מההסכמות בעקבות הביקורת שהוטחה בהם על חוסר הישגים של ממש בסיכומי הפשרה שנקבעו עם ראש הממשלה. חברי הכנסת מהאופוזיציה טענו כי ההסכם עם ראש הממשלה בוטל בגלל שיצאה הודעה לעיתונות מטעם שר האוצר לפיד שהאופוזיציה התקפלה. אלא שהודעה כזאת לא יצאה, והביקורת על האופוזיציה הגיעה דווקא מספסלי האופוזיציה.

 

עם חידוש ההצבעות התעקשה יהדות התורה על הצבעה שמית על ההסתייגויות שלהם על הקיצוץ בתקציב הישיבות. כאשר קראו בשמו של לפיד צעקו החכים החרדים: "הוא ברח". לפיד יצא מהמליאה בזמן ההצבעה על ההסתייגות אולם חזר לאחר כמה דקות.

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר "חברי הקואליציה ילמדו שהבניין הזה הוא עגול. היום אתה למעלה ומחר למטה. אנחנו עברנו את זה וגם הם".

 

קודם לכן אושר במליאה חוק ההסדרים ובו הקיצוץ בקצבאות הילדים. 56 הצביעו בעד ו-41 הצביעו נגד החוק. על פי הפשרה שהושגה בין הקואליציה והאופוזיציה, ההסתייגויות לתקציב המדינה אמורות היו להתאחד וההצבעות על התקציב אמורות היו להסתיים עוד הלילה. בתמורה הובטח, יתקיים מו"מ למתן את חוק המשילות והוא לא יעלה לקריאה שנייה ושלישית עד לחודש דצמבר.  

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לנציגי האופוזיציה כי יתקיים משא ומתן בין הקואליציה לאופוזיציה על ריכוך של חוק המשילות - ככל הנראה להפחתת אחוז החסימה ל-3% במקום 4% בהצעת החוק המקורית. כמו כן חוק המשילות לא יעלה לדיונים לפני החודש השני המושב השני של הכנסת - דצמבר 2013. אולם חוק המשילות יעלה ביום רביעי לקריאה ראשונה בניסוחו הנוכחי כבר ביום רביעי הקרוב. מדובר בסופו של דבר בהתקפלות של האופוזיציה.

 

מחר (ד') בחצות מסתיים המושב של הכנסת ואיתו חייב לעבור התקציב, או שהממשלה תיפול. האופוזיצה הכינה לקראת ההצבעות רשימה של פיליבסטרים: 4,700 הסתייגויות וכמו כן בקשות רבות להצבעה שמית במקום אלקטרונית.

 

על כמה יעמדו קצבאות הילדים?

 

במסגרת חוק ההסדרים נקבע כי קצבאות הילדים של כל ילד שנולד אחרי יוני 2003 יעמדו על 140 שקל. האישור הושג לאחר פשרה בין הקואליציה לאופוזיציה וזאת אחרי שההצבעות על ההסתייגויות של קצבאות הילדים נמשכו במשך ארבע שעות.

 

הקצבאות למשפחות שילדיהם נולדו לפני שנת 2003 יקוצצו באופן הבא: קצבת ילדים עבור ילד ראשון תרד מ-175 שקל ל-140 שקל בחודש.

 

קצבת ילדים עבור ילד שני מ-236 שקל ל-140 שקל בחודש.

 

קצבת ילדים של הילד השלישי תרד מ-295 שקל ל-172.2 שקל בחודש.

 

קצבת ילדים של הילד הרביעי תרד מ-459 שקל ל-336 שקל בחודש.

 

וקצבת ילדים של הילד החמישי תרד מ-389 שקל ל-354.2 שקל בחודש

 

כמו כן מעתה הורה בעל הכנסה מעל 800 אלף שקל בשנה, לא יהיה זכאי לקצבת ילדים בעד ילדיו, וכן תבוטל הפחתת קצבאות ילדים בעד ילדים שלא חוסנו בהתאם לתוכנית החיסונים של משרד הבריאות.

  

בין היתר אושר היום פרק המסים ב, ובו הסעיפים הבאים:

 

1. העלאת שיעור המס: עד רמת שכר של 14 אלף שקל יעלה שיעור המס ב- 1%, בין 14,001 ל-20 אלף שקל יעלה שיעור המס ב-1.4% ומעל רמת שכר של 20 אלף שקל יעלה שיעור המס ב- 2%.

 

2.העלאת מס החברות מ-25% ל-26.5%.

 

3. העלאת שיעור המס על הכנסה מהימורים, הגרלות ופרסים כך שבמקום 25% יעמוד שיעור המס על 30%.

 

4. תיקון לחוק לעידוד השקעות הון - שיעור המס שיחול על חברה מועדפת יעמוד על 9% במקום 6% באזור פיתוח א' ו- 16% במקום 12% בשאר חלקי הארץ.

 

 

5. אי תיאום נקודת זיכוי ותקרות הכנסה - המדד לא יעלה ב-2014 ביחס לנקודת הזיכוי. גם תקרת ההכנסה הקובעת את סכומי השכר לעניין מדרגות המס לא יתואמו. המדד יתואם החל מ-2015.

 

6. נקודת זיכוי מסיימי תואר או לימודי מקצוע - מי שיסיים את לימודיו במהלך 2015-2014 יהיה זכאי לנקודת זיכוי לשנה אחת בלבד.

 

7. ביטול הפטור ממס שבח על דירת מגורים אחת לארבע שנים

 

8. חברה משפחתית - חברה שהתאגדה תצטרך להחליט בתוך 3 חודשים לאחר התאגדותה אם היא תחשב לצורך פקודת מס הכנסה לחברה משפחתית; חברה שהיא חברה משפחתית יכולה לבחור שלא להיות חברה משפחתית.

 

9. נאמנויות - גם נאמנות שיוצרה הוא תושב חוץ והנהנה הוא תושב ישראל (בין אם מדובר בנאמנות קרובים ובין אם מדובר בנאמנות נהנה תושב ישראל) תחויב במס. נאמנות תושבי ישראל שכל יוצריה נפטרו תחויב במס החל על יחיד.

 

10. שחלוף - רכב נוסעים פרטי המשמש להחכרה או להשכרה לא ייחשב לנכס שניתן לגביו ליחס רווח הון בעת שחלוף נכסים.

 

11. מיסוי רווחי שערוך (עודפים שלא התחייבו במס חברות)  - חברה המחלקת דיבידנד מרווחי שערוך מנדל"ן להשקעה או מרווחי אקוויטי שמקורם ברווחי שערוך בחברות בנות, תחשב כמי שמכרה בפועל את הנכס בגינו נרשמו הרווחים ורכשה אותו מחדש.

 

12. קנס על פעולה חייבת דיווח - יוטל קנס של 30% על גירעון העולה על 50% של פעולות שלא ידווחו בניגוד לחוק, ביחס לגירעון בסכום העולה על 500 אלף שקל בשנה בתנאים המפורטים בסעיף.

 

13. חוק הצ'יינג'ים - נותני שירותי מטבע יחוייבו לדווח לרשות המסים על פעולה כספים מעל 50 אלף שקל בשנתיים הקרובות.

 

 

בנימין נתניהו ויאיר לפיד בנימין נתניהו ויאיר לפיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

כמו כן אושרו הסעיפים הבאים מחוק ההסדרים:

 

  • עדכון כללי התחשבנות בין בתי החולים וקופות החולים - קופות החולים ישלמו מחיר גבוה יותר עבור השירותים שהן מקבלות מבתי החולים.

 

  • ביטול חוק נהרי – רשויות מקומיות לא יחוייבו החל משנה הבאה לתקצב מוסדות מוכרים לא רשמיים בתחומן. בשנת הלימודים הקרובה מוסדות אלו יתוקצבו בשיעור של 70% משנת הלימודים האחרונה.

 

  • צמצום שעות לימודי היסוד בכיתות קטנות - לימודי היסוד בבתי ספר יסודיים בכיתות א' ו-ב' הנלמדים בכיתות של עד 20 תלמידים יישארו בתקן של 5 שעות שבועיות במקום להתרחב ל-10 שעות.

   

 

  • חיוב לימודי ליבה במוסדות הפטור – תלמודי תורה יחוייבו בלימודי יסוד כתנאי לקבלת תקציב בגובה 55% מתקציב בית ספר בחינוך הרשמי. מי שלא יעמוד בסטנדרטים יקבל תקצוב בסך 30%.

 

  • הרחבת מערך השידורים של עידן פלוס – רפורמה במסגרתה יורחב מערך השידורים של עידן פלוס מ-6 ערוצים ל-18 ערוצים; חבילת בסיס צרה - הכבלים והלוויין יחוייבו על ידי שר התקשורת להציע חבילת בסיס צרה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x