שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

היועמ"ש של הכנסת: ראוי שהחלטת יצוא הגז תעבור בחקיקה בכנסת

במכתב לח"כים שעתרו נגד החלטת הממשלה בעניין יצוא הגז, טוען עו"ד אייל ינון כי משום שההחלטה היא ראשונית בתחומה, בעלת השפעה כלכלית מהותית על המדינה וחוצת דורות, יש להעבירה בחקיקה ראשית בכנסת

ליאור גוטמן וחן פונדק 14:1428.07.13

ההחלטה על יצוא הגז מישראל היא ראשונית בתחומה, בעל השפעה כלכלית מהותית על המדינה וחוצת דורות, ולכן ראוי שהיא תועבר בחקיקה ראשית בכנסת - כך קובע היועץ המשפטי לכנסת אייל ינון.

במכתב ששלח ינון לחברי הכנסת שעתרו לבג"ץ כנגד החלטת הממשלה על יצוא הגז - שלי יחימוביץ', ראובן ריבלין, אבישי ברוורמן ומשה גפני, חוזר ינון על דברים שנשמעו גם בחוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט, ומסביר: "ברור כי ההסדר שנקבע בהחלטת הממשלה הוא הסדר ראשוני שצריך להיקבע בחקיקה ראשית, או לכל הפחות, אם נקבע על-ידי הממשלה, עליו להיות מבוסס על הסמכה מפורשת וברורה של המחוקק". בכך מתייחס ינון להחלטת הממשלה מסוף יוני האחרון שקבעה שניתן לייצא עד 40% מנפח הגז שנמצא במאגרים מוכחים למדינות שכנות.

 

אסדת קידוח גז אסדת קידוח גז צילום: אלבטרוס

 

ינון בוחן את החלטת הממשלה לפיה סעיף 33 לחוק הנפט מתיר החלטת יצוא תחת סמכותו הבלעדית של משרד האנרגיה ואומר ש"ספק רב אם סעיף 33 לחוק יכול להוות מקור הסמכה מספק לקביעת הסדר ראשוני בסוגיה זו בידי הרשות המבצעת".

 

היועץ המשפטי לממשלה החליט כי גם אם אין זו "דרך המלך", לא ניתן לקבוע שיש מניעה משפטית לקבלת החלטת ממשלה בעניין זה. בתגובה לכך, ינון טוען כי "גם אם אין מניעה משפטית-פורמלית בקבלת החלטת ממשלה על יסוד סעיף 33 לחוק, נכון שסוגיה זו תוסדר במסגרת חקיקה ראשית מפורטת ומקיפה".

 

חוות הדעת של ינון מגיעה "בדקה ה-90" של שאלת יצוא הגז מישראל. ביום חמישי הקרוב צפוי בית המשפט העליון, בשבתו כבג"ץ, לדון בעתירות שהגישו ארבעת חברי הכנסת המוזכרים כנגד החלטת הממשלה.

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' ברכה על חוות הדעת של ינון והוסיפה שהיא "תומכת באופן חד משמעי בעמדת העותרים ושומטת את הקרקע המשפטית תחת טיעון הדחיפות שטוענת הממשלה. טענת הממשלה כאילו העברת ההליך לחקיקה בכנסת תיקח זמן רב נצבעת באור מגוחך בשבוע שבו יעברו תוך שלושה ימים חוק התקציב, חוק ההסדרים, חוק המשילות וחוק משאל עם. חוות הדעת של ינון מצטרפת לחוות דעתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט, שיש להעביר את ההחלטה להליך של חקיקה מוסדרת. אני מקווה כי הממשלה תקבל את עמדתנו, ותעביר את החלטת הממשלה להליך חקיקה רציני וענייני במקום הראוי לכך - כנסת ישראל."

 

יושב ראש ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן הוסיף: "היועץ המשפטי לכנסת קובע כי דיון פתוח וציבורי והחלטה מאוזנת שלוקחת בחשבון את האינטרס הציבורי יוכלו להתקבל רק בכנסת ולא במסגרת החלטת ממשלה. היועץ המשפטי לכנסת כלל לא מתייחס לשאלת הדחיפות בקבלת ההחלטה, שהיא התירוץ היחיד שמצאה הממשלה מדוע לא להעביר את ההכרעה לכנסת, לאחר שועדת הכלכלה ואני בראשה 'הורדנו את הנושא מהשולחן' כאשר פנינו לראש הממשלה והודענו כי ועדת הכלכלה תעשה כל מאמץ לקבל החלטה בלוח הזמנים הקצר ביותר האפשרי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x