$
בארץ

"תקציב רשות השידור אינו מנוצל כראוי וזאת בלשון המעטה"

חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט נתנה אור ירוק לביטול הרפורמה ברשות השידור בשבוע שעבר על ידי ארדן ולפיד. במכתב כתב ליכט: "הרשות הולכת ומידרדרת והיא מתקשה להגשים את ייעודה על פי הדין"

אופיר דור 12:2026.07.13

חוות דעת שהעביר המשנה ליועץ המשפטי אבי ליכט בתחילת החודש היא שסללה את הדרך להודעה הדרמטית של שר התקשורת גלעד ארדן ושר האוצר יאיר לפיד בשבוע שעבר על הקפאת הרפורמה ברשות השידור.

 

במסגרת הרפורמה היתה צריכה המדינה להעביר מענק של 90 מיליון שקל והלוואות בהיקף של 530 מיליון שקל לרשות בתמורה לצמצום היקף כוח האדם ברשות ב-700 עובדים, הסדרה של יחסי העבודה ועמידה בדרישות נוספות.

 

אולם, בחוות הדעת שנכתבה לבקשת שר התקשורת גלעד ארדן, מציין ליכט כי "עולה שאלה האם נכון להעביר לרשות בעיתוי הנוכחי הלוואות ומענקים מכספי ציבור. זאת בהינתן העובדה שלא ברור האם כספים אלה ינוצלו בצורה ראויה לאור מצבה של הרשות והתנהלותה ולאור חובתה של המדינה למנוע בזבוז של כספי ציבור".

 

בניין רשות השידור בניין רשות השידור צילום: מאיר אזולאי

 

ליכט ממשיך ומבקר את הרשות ומוסדותיה וכותב כי "הרשות הולכת ומידרדרת והיא מתקשה להגשים את ייעודה על פי הדין. תקציבה המשמעותי של הרשות הממומן ברובו מכספי אגרה הנגבים מן הציבור, אינו מנוצל כראוי וזאת בלשון המעטה". לעניין זה של בזבוז כספי ציבור מפרט ליכט את הדו"חות הרבים של מבקר המדינה שנכתבו על תפקוד הרשות.

 

"המחשבה המתגבשת היא כי לשם יצירת שידור ציבורי ראוי, מקצועי, נטול פניות ויעיל מבחינה כלכלית ייתכן שנדרש שינוי מבני עמוק בהרבה מזה שמציעה הרפורמה הנוכחית", מוסיף וכתוב ליכט.

 

"אין מניעה משפטית מלעכב את יישום ההסכם"

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מסכם בכך שבנסיבות העניין המדינה יכולה משפטית להשתחרר מהסכם המימון לתוכנית ההבראה ברשות שחתמה מול מנהלי רשות השידור, שהוא הבסיס לרפורמה. "אין מניעה משפטית מלעכב את יישום הסכם המימון לתקופה קצרה", כותב ליכט.

 

ארדן מתכוון למנות חברת ייעוץ חיצונית וצוות מומחים מתחום התקשורת והכלכלה כדי שיגישו המלצה האם נדרשת סגירה ופתיחה מחדש של רשות השידור (כולה או רק ערוץ 1) או שניתן להבריא אותה ללא מהלך דרמטי שכזה. ארדן מעוניין שהבדיקה תהיה קצרה וממוקדת ובסופה הוא מתכוון להכריע על גורל רשות השידור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x