$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

גורמים בנמל אשדוד: פעילות הנמל תשובש עד לשביתה

11 אוניות עוכבו אתמול מחוץ לנמל אשדוד. ההנהלה טוענת שהסיבה לכך היא ט' באב, אך גורמים בנמל סבורים שההנהלה מאטה העבודה במכוון

ליאור גוטמן 07:0917.07.13

11 אוניות תפזורת עוכבו אתמול מחוץ למימי נמל אשדוד, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר באוניות שמובילות מטען מבוזר כגון אוכל לבהמות וכימיקלים שונים. לטענת הנהלת הנמל הסיבה לעיכובים היא ט' באב, זמן שבו רבים מעובדי הנמל צמים ואינם פעילים, וקצב פריקת המטענים מואט.

נמל אשדוד נמל אשדוד צילום: גדי קבלו

 

למרות הסבר ההנהלה, שיחות עם עובדים בנמל מעלות את ההשערה שהנמל מאט את עבודתו במכוון, יום לאחר הכרזת ההסתדרות על סכסוך עבודה. נמל אשדוד לא מחזיק בידיו את כל הציוד הנדרש כדי לפרוק אוניות תפזורת, לרבות אמצעי קשר וטרקטורים ייעודיים, ונראה כי העובדים אינם ממהרים להשיג את הציוד. גורמים המעורים בעבודת הנמלים העריכו אתמול כי השיבושים בעבודת הנמלים ימשיכו עד לתחילת אוגוסט, אז יחל המועד הרשמי שבו הם יוכלו לפתוח בשביתה.

במקרה או שלא במקרה, אתמול נרשמו שיבושים גם בעבודת הרכבות. הנהלת רכבת ישראל נאלצה לבטל שש רכבות בקו קריית מוצקין־חיפה במהלך היום בשל עיצומים של נהגי הקטרים.

 

הנהגים מתנגדים לשיטת השיבוץ החדשה במשמרות. עד לפני כמה חודשים השיבוץ למשמרות הנהיגה בקטרים בוצע ידנית, מה שהוליד תופעות של שמירת משמרות למקורבים. לאחרונה עברה הרכבת לעבוד בשיטה ממוחשבת שיצרה חלוקת משמרות שוויונית יותר. בעקבות כך החלו הנהגים בביטולים ושיבשו את תנועת הרכבות.

 

הנהלת הרכבת פנתה להסתדרות להתערב בנושא ובמקביל מקדמת פנייה דחופה לבית הדין לעבודה שיפסיק את השביתות. בהנהלת החברה מחדדים שעל פי שיטת השיבוש הישנה הנהגים עבדו ארבע מתוך שבע השעות בפועל, ולמעשה קיבלו שכר על עבודה שלא ביצעו.

 

בסביבתו של עופר עיני הופתעו לשמוע שרכבת ישראל ביטלה שש נסיעות ואמרו שאין שם סכסוך עבודה מוכרז ולכן לא ברורה ההשבתה. בעניין נמל אשדוד אומרים מקורבי עיני שהם לא מכירים עיצומים שם וייחסו את ההאטה לתשעה באב, מועד שהוא יום בחירה לעובדים שאולי לא נמצאים בנמל פיזית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x