שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

האיחוד האירופי החליט: ההתנחלויות יוחרמו

מכה מדינית לישראל: הנציבות העליונה של האיחוד האירופי החליטה על הבחנה ברורה בין גופים ישראליים שפועלים בין קווי 67' ובין גופים הפועלים מעבר לקו הירוק. משמעות ההחלטה: איסור מימון גורף לגורמים שממוקמים באזורי ההתנחלויות

אטילה שומפלבי, ynet 09:5416.07.13

האירופים איימו, האירופים דרשו ולבסוף האירופים מקיימים: אחרי תקופה ארוכה של ביקורת בקרב ארגונים באירופה על מימון פעילויות של גופים ישראליים בהתנחלויות, קיבלה הנציבות העליונה של האיחוד האירופי החלטה לפני ימים אחדים שלפיה תיעשה הבחנה ברורה וחד משמעית בין גופים ישראליים הפועלים בין קווי 67' ובין גופים הפועלים מעבר לקו הירוק, קרי בהתנחלויות. ההחלטה צפויה להיכנס לתוקף במסגרת התקציבית שתחל ב-2014 ותימשך עד 2020.

 

מדובר בהנחיה שתפורסם באופן רשמי בעוד ימים אחדים והיא המשך להחלטה שהתקבלה כבר בדצמבר 2012 בקרב שרי החוץ של האיחוד, ולפיה יש לעשות הפרדה והבדלה בין מה שנמצא מעבר לקו הירוק ובין מה שנמצא בישראל של קווי 67'.

 

באירופה גברה הביקורת בשנים האחרונות נגד העובדה שהאיחוד מממן פעולות של גופים ישראליים באופן ישיר או עקיף הפועלים בהתנחלויות. האיחוד האירופי מגנה באופן חריף את הבנייה ואת הרחבת הבנייה מעבר לקווי 67', ועל כן פועל בעוצמות שונות כבר כמה שנים כדי לעשות הפרדה בין ישראל ובין ההתנחלויות.

 

האיחוד האירופי עושה הבדלה. אלקנה האיחוד האירופי עושה הבדלה. אלקנה צילום: צביקה טישלר

 

הנחיה זו של הנציבות תהיה בעלת השפעה דרמטית גם על הסכמים משמעותיים עבור ישראל, דוגמת תוכנית המנהל והפיתוח האירופית שאמורה להיחתם בעתיד הלא רחוק. ישראל תצטרך כעת לקבל החלטה אם לחתום על התוכנית, שכן לפי ההנחיות החדשות, גופי מחקר שאינם בקווי 67' לא יוכלו ליהנות מן ההסכם הזה וממימון המגיע איתו, דבר שהוא בעל השלכות פוליטיות נרחבות.

 

עם זאת, באיחוד האירופי עדיין לא התקבלה החלטה לפגוע במימון האירופי המגיע לגופי מחקר המעסיקים מתנחלים. כלומר, גוף הנמצא בבסיסו בתוך ישראל ימשיך ליהנות משיתוף פעולה וכך גם משרדים ממשלתיים שחלקם ממוקמים פיזית בירושלים מעבר לקו הירוק (לדוגמה, משרד המשפטים).

 

גורם באיחוד האירופי אמר הבוקר (יום ג') כי בישראל לא צריכים להיות מופתעים מן ההנחיה, שכן "כבר חודשים לא מעטים אנחנו מבהירים ומתריעים וחוזרים שוב ושוב על הנושא הזה הנוגע להחלטה שהתקבלה כבר בסוף השנה שעברה על ידי שרי החוץ. הסעיף ההוא מתווה באופן ברור את העמדה של האיחוד האירופי ולכל הצדדים היה ברור שתוך חודשים אחדים תתקבל החלטה מהסוג הזה, שנועדה להתאים את עצמה לרוח ולאווירה הקיימות באיחוד האירופי כבר שנים לא מעטות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x