בארץ

ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בנמלי חיפה ואשדוד

שר האוצר לפיד התייחס הבוקר לכשלון הפגישה בין נתניהו לעיני ואמר: "המכרז להקמתם והפעלתם של נמלים חדשים הוא מהלך מתחייב בהצעדתו של המשק הישראלי קדימה והכרחי להורדת יוקר המחיה ורווחתם של אזרחי ישראל"

ליאור גוטמן ומיקי פלד 13:5115.07.13

ההסתדרות הכריזה בשעה האחרונה רשמית על סכסוך עבודה בנמלי חיפה ואשדוד, לאחר שהפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר ההסתדרות עופר עיני הבוקר הסתיימה בלא כלום.

 

שר האוצר לפיד התייחס הבוקר לכשלון הפגישה בין נתניהו לעיני הבוקר ואמר: "המכרז להקמתם והפעלתם של נמלים חדשים הוא מהלך מתחייב בהצעדתו של המשק הישראלי קדימה והכרחי להורדת יוקר המחיה ורווחתם של אזרחי ישראל. מסלול ההידברות פתוח ואיומי השבתה וצעדים כוחניים של ועדי עובדים לא ימנעו מאיתנו לנקוט בצעדים הנכונים למען הציבור והכלכלה הישראליים".

 

בפגישת נתניהו ועיני בעניין הקמת שני נמלים חדשים חזר נתניהו על ההבטחה לקדם מכרזים להקמת שני נמלים חדשים, אחד באזור אשדוד והשני באזור חיפה, פעולה שעיני רואה כניסיון לשבור את העבודה המאורגנת בשני הנמלים.

  

מימין: מאיר תורג'מן יו"ר ועד נמל חיפה ויו"ר ועד נמל אשדוד אבינועם שושן מימין: מאיר תורג'מן יו"ר ועד נמל חיפה ויו"ר ועד נמל אשדוד אבינועם שושן צילום: אוראל כהן

 

ההכרזה הרשמית על סכסוך עבודה בנמלי חיפה ואשדוד, יאפשר לוועדי העובדים שם לשבש ואף להשבית את פעולת פריקת והעמסת המטענים השונים. יצוין שהתזמון של הכרזת סכסוך העבודה הוא בעייתי למשק בכלל ולציבור היבואנים והיצואנים בפרט, כיוון שהיא עלולה להיכנס לתוקפה שבועות ספורים לפני תקופת החגים של חודש ספטמבר.

 

אתמול (א') קרא יו"ר עובדי נמל אשדוד אבינועם שושן לממשלה להתעשת ולא לקדם מהלך של בניית נמלים מבלי להתייעץ עם העובדים. "אין עם מי לדבר. יש כיום גזרות כלכליות קשות ומסיתים נגד הנמלים. אז אולי רק כוח יוליד עוד כוח. אני קורא לממשלה לדבר עם עופר עיני", אמר.

 

הסיבה העיקרית להכרזת על סכסוך עבודה היא הכרזת הממשלה על המכרזים להקמת נמלים פרטיים באשדוד ובחיפה בעלות המוערכת ב־2.2 מיליארד דולר. בשבוע שעבר לחצו ראשי ועדי הנמלים על עיני להכריז על סכסוך עבודה, אולם יו"ר ההסתדרות החליט לדחות את המהלך ולנסות לקדם משא ומתן מול נתניהו.

 

יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד הזמני, אבינועם שושן, קרא אתמול לממשלה להיכנס למשא ומתן מיידי ולא לחכות לכניסתו לתוקף של סכסוך העבודה. "אנו מצפים שהממשלה תבטל את התוכנית הבזבזנית והמיותרת להקמת נמל או נמלים חדשים ולהעבירם לידיים פרטיות", אמר שושן. בתגובה אמר שר התחבורה ישראל כץ לוועדי הנמלים: "לא תתיישרו, לא תדברו - לא תקבלו. הנמלים החדשים ייבנו ואתם תישארו עם נמלים מיושנים ולא יעילים ועוד תתגעגעו להפרטה".

 

ההכרזה על השביתה באה על רקע שורה של מהלכים חד־צדדיים של הממשלה, שבהסתדרות חוששים כי יפגעו בעבודה המאורגנת. בסביבת ההסתדרות חוששים מהמהלך שמובילים נתניהו ושרי הממשלה הבכירים להגבלת זכות השביתה. מדובר בהצעת חוק שתקבע כי עובדים בשירותים חיוניים ומונופוליסטיים, כמו הרכבת, חברת החשמל והנמלים, לא יוכלו לשבות אלא בהחלטה מיוחדת של בית הדין לענייני עבודה.

 

בשבועות האחרונים התעדכן עיני דרך התקשורת על כוונת המדינה להוציא למכרז את הנמלים פרטיים, ועל כי במקביל היא מנסה להוציא מהמגרה את התוכנית להפרטת חברת החשמל. מהלכים נוספים שהממשלה כבר יישמה בחודשים האחרונים , ובהם הסכם השמים הפתוחים והעברתה את נמל אילת לידיים פרטיות, כך שאם התוכניות יתממשו הוא עשוי לאבד כמה ממוקדי הכוח העיקריים שלו.

 

החשש העיקרי של הממשלה הוא שהשבתה מיידית של הנמלים תגרום לפגיעה קשה ביצואנים וביבואנים, שכן כ־95% מהסחורות שנכנסות ויוצאות מישראל עוברים דרך רציפי חיפה ואשדוד. ל"כלכליסט" נודע שמשרד התחבורה נערך ליישום תוכנית שגיבש להפעלת נמלים בעת השביתה. על פי ההערכות, המדינה תכשיר להפעלה את הנמלים הקטנים שממוקמים מול חופי הים התיכון, לרבות נמלי פריקת הפחם של חברת החשמל באשקלון ובחדרה והנמל הפרטי באילת. בממשלה שוקלים להשתמש במידת הצורך גם בנמלים בקפריסין וביוון.

 

בתוך כך, טענה אתמול הנהלת הרכבת כי נהגי רכבות הנוסעים פתחו בעיצומים ולא מאפשרים יציאה של הרכבות ממוסכים בזמן. לטענת ההנהלה, העיצומים גרמו לעיכובים ולביטולי קווים.

 

להגביל את זכות השביתה בשירותים חיוניים

 

הנמלים בוודאי קוטפים את הכותרות, אך ברקע השיחות בין ההסתדרות לרה"מ נמצאת מחלוקת קשה הרבה יותר ועקרוניות הרבה יותר מבחינת ההסתדרות. הכוונה לניסיון של נתניהו להגביל את זכות השביתה בשירותים חיוניים, כגון נמלי הים, בשדה התעופה, בחברת החשמל, ברכבת, ומקורות.

 

נתניהו הורה במאי למנכ"ל משרדו להקים "וועדה לבוררות חובה בשירותים חיוניים" שיגדיר את המתווה המשפטי שלמעשה יאסור כמעט כל אפשרות של שביתה באותם גופים ויעביר כך סכסוך בין הועדים בהם למדינה לגוף בורר.

 

בהסתדרות לא מסתירים שמדובר מבחינתם ב"סדין אדום", כפי שהתבטא בעבר יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, בראיון ל"כלכליסט" בתחילת השנה.

 

דווקא בנושא הזה חלה התקדמות מסויימת כאשר ההסתדרות נמנעה מהכרזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי, כפי שהיתה אמורה להכריז בשבוע שעבר. מקורבים לשיחות אומרים כי בכל הקשור להגבלת זכות השביתה יש שיחות ענייניות שיאפשרו את ביטול הרעיון, שאף שר האוצר יאיר לפיד יצא נגדו, ואף מסתמן כי בשלב הזה תהיה הקפאה של עבודת הועדה להגבלת זכות השביתה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x