$
בארץ

צבי בר לא יתמודד בבחירות: "לא ראוי שימשיך"

מגיעה לסופה כהונתו בת 24 השנים של ראש העיר רמת גן, שמואשם בשוחד. נשיא העליון גרוניס אמר כי "לא מתקבל על הדעת שהוא ימשיך בתפקידו", השופט רובינשטיין הבהיר כי בתרבות שלטונית סבירה הוא היה משעה את עצמו. רק אז הודיע פרקליטו: בר לא יתמודד בבחירות הקרובות

אביאל מגנזי, ynet 14:4714.07.13

ראש העיר רמת גן צבי בר הודיע היום (א') כי לא יתמודד בבחירות המוניציפליות הבאות.  

 

ההודעה באה בתום דיון טעון בבג"ץ, שעסק בהשלכות כתב האישום החמור נגדו על תפקודו, והסתיים בביקורת מצד השופטים. "אנחנו סבורים שמבחינה ציבורית לא מתקבל על הדעת בשלב הזה שראש המועצה ימשיך לכהן בתפקידו. אנחנו מציעים שתהיה התחייבות שלא יתמודד לבחירות הבאות", אמר נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס. הדברים נענו בהתחייבות שכזו מצד פרקליטו של בר, עו"ד נבות תל צור.

 

בר נאשם כי לקח שוחד בסך 1.9 מיליון שקל מקבלנים בעיר בתמורה לקידום מיזמי בנייה ברמת גן, הלבנת הון, שיבוש הליכי משפט, מרמה והפרת אמונים. הרכב של שבעה שופטים דן בעתירה שקוראת להעביר אותו מתפקידו בשל כתב האישום, ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע לאחרונה בחוות דעת חריפה כי החלטת מועצת העיר להותיר אותו בתפקיד "לוקה בחוסר סבירות קיצוני".

 

צבי בר (משמאל) היום בביהמ"ש העליון. לידו שלמה בוחבוט, ראש השלטון המקומי צבי בר (משמאל) היום בביהמ"ש העליון. לידו שלמה בוחבוט, ראש השלטון המקומי צילום: עמית שאבי

 

פרקליטו של בר, עו"ד נבות תל צור, טען בפתח הדיון כי יש לשים לב להבחנה בחוק בין תפקידי מינוי לבין מעמדו של נבחר ציבור, וכי החלטת מועצת העיר מעוגנת בחוק. לדבריו, בר מתמודד מול כתב אישום בלבד, ועדיין לא הוכח דבר. "על פי חוק לא ניתן להדיח נבחר ציבור אלא במקרה של הרשעה וקלון", הסביר.

 

"אדוני מבקש לשים את כל הסיטואציות של כתבי אישום, שהן שונות זו מזו, בסל אחד", השיבה השופטת מרים נאור. "יש כל מיני שיקולים: אמון הציבור, חזקת החפות, טיבו של האישום. השאלה מה עושים עם כולם יחד".

 

תל צור התעקש כי "יש סיכון בהעברת נבחר ציבור בשל כתב אישום. זה ערך חשוב מאוד. זה גם אינטרס ציבורי להגן על בחירת נבחר ציבור ולא לכרסם בה על ידי הליך מנהלי". ארבל השיבה כי "כתב אישום חמור מאוד בהיקפים גדולים מחייב התייחסות אחרת. בנסיבות מאוד קיצוניות, צריך להתייחס אחרת. אי אפשר להתעלם מכתב אישום כזה, ולהישאר עם אותן שבלונות שהיינו איתן".

 

כשתהתה השופטת נאור מה תוכניותיו של בר להמשך, השיב תל צור כי אם זה היה תלוי בו ומנותק מהכול, הוא היה בוחר לנצח ולהישאר ראש העיר. "אבל זה לא תלוי בו. הוא איש ריאלי ומציאותי. השאיפה האמיתית שלו אחרי 50 שנות כהונה ציבורית היא לסיים את הכהונה לא בהדחה. התחושה שלו היא שהוא נקי כפיים גם אם הוא שגה, הוא משלים 5 קדנציות, הוא בנה את העיר, רוצה לבנות אותה הלאה".

 

ח"כ לשעבר כרמל שאמה-הכהן, שמתמודד על ראשות העיר רמת גן, הגיב להודעתו של בר: "החלטת בג"ץ לסיים את דרכו הציבורית של צבי בר נכונה וראויה וזוקפת את ראשם של עקרונות כמו שלטון החוק, אמון הציבור, טוהר המידות והגינות - עקרונות שנרמסים לאורך ולרוחב השלטון המקומי. בג"ץ עשה סוף לאונס שנעשה בחזקת החפות כדבק לכיסא ולשלטון, על ידי נבחרי ציבור הפוגעים בציבור יום אחר יום. זהו יום עצוב לעיר רמת גן שכך מסיים ראשה ומפקד בה"ד 1 בעבר את דרכו הציבורית, אך בהחלט יום שמח לשלטון החוק ולמנהל התקין. צר לי על צבי כאדם, אך הוא התעקש להגיע עד הלום ויכול להאשים רק את עצמו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x