בארץ

טענה נגד פרנקל: עוכב בהונג קונג לאחר שנמצאו ברשותו בשמים שלא שילם עליהם

ועדת טירקל עשויה לדון בטענה בשבוע הבא; מדובר בתקרית שאירעה לפני שבע שנים, ולגרסת הנגיד המיועד מדובר ב"אי הבנה מצערת"

משה גורלי 15:3012.07.13

ועדת טירקל זומנה בשבוע הבא לישיבה נוספת לאישור מועמדותו של יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל, זאת כדי לאשר את המינוי. עם זאת, ייתכן שהוועדה תדון בטענה חדשה שהועלתה לפיה פרנקל עוכב בנמל התעופה בהונג קונג לפני שבע שנים על מנת לברר אם במטלטליו נמצאו בשמים עליהם לא שילם בדיוטי פרי. האפשרויות לכך נעות בין גניבה, תקלה ואי הבנה. לגרסת פרנקל מדובר ב"אי הבנה מצערת" שזו המסקנה אליה הגיעו, לטענתו, גם הרשויות בהונג קונג.

 

פרנקל. "אי הבנה" מצערת פרנקל. "אי הבנה" מצערת צילום: עמית שעל

 

 

חבר בוועדת טירקל אמר היום (ו') ל"כלכליסט" שלהערכתו הסיפור חסר שחר. חבר אחר אמר כי הוא שומע לראשונה על הסיפור היום.

 

ועדת טירקל, "הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה", קיימה עד כה ארבע ישיבות שבהן שמעה את פרנקל, רה"מ בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל לשעבר, סטנלי פישר. בכך היתה הוועדה אמורה לסיים את ישיבותיה לבחינת "טוהר" מועמדותו של פרנקל לנגיד בנק ישראל.

 

מלבד ארבעת המוזמנים הבכירים, קיבלה הוועדה תגובות והתנגדויות רבות למינוי. ברובן על רקע דו"ח מבקר המדינה מ-2002 שבו קבע המבקר כי פרנקל בעת כהונתו הקודמת כנגיד משך לכיסו מאות אלפי שקלים בהטבות שכר שלא הגיעו לו ושהוחזרו בסופו של דבר. הוועדה השתכנעה שהטעות הייתה בתום לב ואין בה למנוע את המינוי. כן הגיעו לוועדה השגות באשר לאחריותו כביכול של פרנקל למשבר AIG. מקור בוועדה מסר כי ענייני ניגוד עניינים על רקע קשריו של פרנקל עם איילי גז ונפט לא הועלו ולא נידונו בוועדה.

 

ראש מערך ההסברה במשרד ראש הממשלה ירדן ותיקאי מסר בשם הוועדה: "הוועדה למינויים בכירים בראשות השופט טירקל, הבוחנת את מינויו של פרופ' יעקב פרנקל לתפקיד נגיד בנק ישראל, תתכנס בימים הקרובים להמשך דיוניה. בין היתר ייבחנו פניות שונות שהוגשו בימים האחרונים לוועדה".

 

פרופ' יעקב פרנקל מסר בתגובה: "מדובר באירוע שהתרחש לפני שבע שנים ושהסתיים בלא כלום. הרשויות המקומיות בהונג קונג הגיעו למסקנה שמדובר באי הבנה מצערת, והביעו את התנצלותם ואת הערכתם על כך שאיני תובע פיצויים על אי ההבנה. אני מצפה להיכנס לתפקידי כנגיד בנק ישראל בראשית אוקטובר, לאחר שמינויי יאושר על ידי ועדת טירקל ועל ידי ממשלת ישראל. אני רואה בכך שליחות לאומית לטובת המשק והמדינה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x