$
בארץ

ביהמ"ש דחה בקשת האוצר ורשות המסים לעכב חשיפת החברות הנהנות מהטבות מס

השופטת מיכל אגמון-גונן טרם קיבלה החלטה לגבי השאלה אם ייחשפו סכומי ההטבות לחברות האלה וביקשה מרשות המסים לקבל פרטים נוספים בראשית השבוע הבא

הדר קנה 16:3311.07.13

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב מיכל אגמון- גונן החליטה לדחות את בקשת האוצר ורשות המסים בנוגע לאי פרסום שמות 10 החברות שקיבלו את הטבות המס הגבוהות ביותר. עם זאת, השופטת טרם קיבלה החלטה לגבי השאלה אם ייחשפו סכומי ההטבות לחברות האלה וביקשה מרשות המסים לקבל פרטים נוספים בראשית השבוע הבא.

 

קודם לכן רשות המסים ומשרד האוצר הגישו בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לעיכוב ביצוע חלקי של פסק הדין בעניין ההחלטה לחשוף את עשר החברות שקיבלו את הטבות המס. .

בתחילת השבוע, פסקה השופטת מיכל אגמון- גונן כי רשות המסים ומשרד האוצר יחייבו לפרסם בתוך שבוע מידע על החברות שקיבלו הטבות מס המדינה, בהתאם לחוק עידוד השקעות הון במהלך השנים 2012-2006. כמו כן הם יחוייבו לחשוף את זהות החברות שקיבלו את הטבות המס הגבוהות ביותר בכל שנה. על פי דו"ח הרשות ומשרד האוצר, ההטבות הכוללות שניתנו לחברות מכוח החוק לעידוד השקעות הון עמדו על 5.6 מיליארד שקלים בשנת 2010.

 

השופטת מיכל אגמון-גונן השופטת מיכל אגמון-גונן

 

בהמשך ביקשו רשות המסים ומשרד האוצר, באמצעות פרקליטות מחוז ת"א, כי פסק הדין יעוכב בכל הנוגע לזהות חברות פרטיות הנמנות על עשר החברות עם ההטבה הגדולה ביותר. זאת להבדיל מזהות החברות הציבוריות שברשות המסים מצהירים כי זהותן וסכום ההטבות שקיבלו יימסרו. כמו כן, מבקשת הפרקליטות לעכב את פרסום סכומי הטבות המס שניתנו עד להחלטה בערעור שהן מתכוונות להגיש לבית המשפט העליון בנושא.

 

פסק הדין ניתן בתחילת השבוע בעקבות בקשה שהתייחסה בין היתר לחברות כיל, טבע, צ'ק פוינט, ישקר ואינטל, שלגביהן כבר פורסם שקיבלו הטבות מס ניכרות על פי החוק לעידוד השקעות הון.

 

נטען כי לציבור זכות לקבלת מידע בדבר הטבות המס מרחיקות הלכת שהעניקה המדינה למספר חברות בינלאומיות מובילות וכי פרסום המידע האמור חיוני לצורך הפעלת ביקורת ציבורית על פעולת הרשות, וודאי במועד זה בו תקציב המדינה מצוי בעין הסערה הציבורית.

 

השופטת אגמון- גונן קבעה כי על הרשות לחשוף את המידע בתוך 7 ימים וכתבה בפסיקתה: " אני סבורה כי במקרה זה יש חשיבות רבה לגילוי המידע המבוקש דווקא בעיתוי זה, כדי לאפשר דיון ציבורי במועד רלבנטי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x