$
בארץ

הלחץ של ראשי ועדי הנמלים יסייע לעיני להקשיח עמדות

נציגי עובדי הנמלים אמרו בתום פגישה עם יו"ר ההסתדרות כי הם מגבים את החלטותיו, אך לא שוללים הכרזה על שביתה. הממונה על הגבלים עסקיים רשאי לבקש צו מניעה

מיקי פלד ותומר גנון 20:2509.07.13

יממה לאחר שכינסו מסיבת עיתונאים משותפת והודיעו כי לא ייתנו יד להקמת נמלים פרטיים ללא הסדר עם העובדים, גם אם הדבר יוביל לעיצומים, הגיעו יו"ר ועד עובדי נמל חיפה מאיר תורג'מן והיו"ר בפועל של ועד עובדי נמל אשדוד אבינועם שושן אל יו"ר ההסתדרות עופר עיני, ושינו את הטון.

בתום פגישה בת כשעתיים אמרו השניים כי הם מיישרים קו עם עיני ועם החלטותיו, כלומר יחכו עד לתומו של המשא ומתן בין הממשלה להסתדרות, שיידון גם בנושא הנמלים. מסיבת העיתונאים שערכו שלשום ראשי הוועדים נועדה בין השאר לצורכיהם הפנימיים, כדי להראות לעובדים שהם לא שומרים על שקט בזמן שמתקיים דיון בעניינם. לחץ זה עשוי לשרת גם את עיני, שכן כך הוא יכול לבוא למו"מ עם המדינה כמי שהקווים האדומים שלו קשיחים יותר מאשר של הצד שמנגד. באותו אופן, לדברי העובדים, הם עדיין לא ויתרו על האפשרות להכריז על שביתה בנמלים אם לא תהיה הידברות עם המדינה שתוביל להסכם. עם זאת, בהסתדרות אין התנגדות להקמת הנמלים הפרטיים, וגם בוועדים אומרים כי הדרישה העיקרית שלהם היא לאפשר תחרות הוגנת.

 

עופר עיני בפגישתו עם ראשי הנמלים היום. דורשים תחרות הוגנת עופר עיני בפגישתו עם ראשי הנמלים היום. דורשים תחרות הוגנת צילום: אוראל כהן

 

מי שמשקיף מהצד על הדיונים בין ראשי הוועדים וההסתדרות הוא הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה. אם יוחלט להשבית את הנמלים במחאה על צעדי הממשלה, תיקלע הרשות לדילמה: האם השביתה מקשה או מסכלת את כניסתו או פעילותו של מפעיל נוסף בשוק הפריקה והטעינה של מכולות?

 

אם הממונה יחליט שהתשובה לכך חיובית, הוא רשאי, על פי חוק, לפנות לבית הדין להגבלים עסקיים ולבקש צו מניעה לשביתה בעילה של ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי, שכן נמלי אשדוד וחיפה הם מונופולים מוכרזים. עם זאת, כאשר ניסה גילה להפעיל כלי זה נגד חברת החשמל, שעובדיה עיכבו את חיבורה של תחנת כוח פרטית, דחה אותו בית המשפט.

 

השופטת בן אור לא הוציאה צו מניעה כפי שביקש הממונה ונתנה לו ארכה של שבועיים כדי למצוא פתרון אחר. ההחלטה אם להמשיך בהליך נגד חברת החשמל עשויה לאותת על צעדים עתידיים מול הנמלים.

רשות ההגבלים העסקיים העדיפה לא להתייחס לנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x