$
בארץ

הערכות: עובדי נמל חיפה ואשדוד ידרשו פיצוי על הקמת הנמלים החדשים

הסתיימה פגישת ראשי ועדי הנמלים. לפי הערכות, הוועדים הקיימים לא ייכנסו למאבק חזיתי מול עופר עיני וישאירו לו את זכות ניהול המו"מ בעניין הקמת הנמלים החדשים מול המדינה. אחד הרעיונות שעלו - דרישה מהמדינה לפצות כל עובד במענק בגובה של 50 אלף שקל

ליאור גוטמן 20:1708.07.13

הסתיימה פגישת ועדי הנמלים לפני שעה קלה. בהודעה משותפת שהוציאו ועדי נמל חיפה ונמל אשדוד נאמר כי בסיום הישיבה התקבלו החלטות והם יימסרו אישית לעופר עיני מחר ב-11 בבוקר, בבית ההסתדרות. ועדי הנמלים סירבו לפרט אילו החלטות התקבלו אולם על פי הערכות בענף הספנות הוועדים הנוכחיים לא ייכנסו למאבק חזיתי מול עופר עיני וישאירו לו את זכות ניהול המו"מ בעניין הקמת הנמלים החדשים מול המדינה.

 

חלק מהרעיונות שעלו במהלך הישיבה כללו הקמת מטה נמלים משותף לחיפה ולאשדוד כמו גם דרישה מהמדינה לפצות את הנמלים הקיימים בגין הקמת הנמלים החדשים. הפיצוי נקבע לפני 8 שנים בהסכם הפרטה עליו חתם שר האוצר דאז בנימין נתניהו שקבע כי כל הפרטת נמלים תעביר לכל עובד מענק בגובה 50 אלף שקל. למרות שלא מדובר בהפרטת הנמלים הקיימים העובדים עשויים לדרוש את המענק האמור כמו גם הבטחת הכנסה לשנים הקרובים. 

 

ראשי ועדי נמלי חיפה ואשדוד נועדו כדי לתאם עמדות לקראת כוונת הממשלה להקים שני נמלים חדשים. הישיבה החלה באיחור של כשעה בשל פקקי תנועה בהם נתקלו נציגי ועד אשדוד. בכניסה לשטח נמל חיפה נערכה הפגנה ספונטנית של כמה עשרות עובדים שקראו קריאות גנאי נגד שרי הממשלה והניפו שלטים שמתנגדים לכוונה לבנות שני נמלים.

 

במפגש השתתפו יו"ר נמל חיפה מאיר תורג'מן ויו"ר ועד נמל אשדוד אבינועם שושן.

 

שר התחבורה ישראל כץ שר התחבורה ישראל כץ צילום: יובל חן

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה שאין כוונה להכריז על שביתה או סכסוך עבודה אלא לגבש חזית אחידה נגד מה שהם מכנים "עקיפה בוטה של ועדי העובדים והתעלמות מהעבודה המאורגנת".

 

הבוקר (ג') הודיע שר התחבורה ישראל כץ שהוא לא יתן להסתדרות להטיל ווטו על הקמת שני הנמלים החדשים.

 

ההכרזה על הקמתם התקבלה ביום רביעי שעבר אז הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד והשר כץ על פרסום מכרזים להקמת שני נמלים חדשים - אחד באזור חיפה ואחד באזור אשדוד - שיופקדו בידי גוף פרטי שיפעיל אותם למשך 25 שנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x