$
משפט

עו"ד שמעון צבר יועמד לדין בכפוף לשימוע בחשד שגנב 28 מיליון שקל מלקוחותיו

עפ"י מכתב השימוע שהעבירה הפרקליטות לצבר, הלקוחות העבירו לידיו כספים על סמך מצגי תשואה כוזבים, אולם לפי החשד, צבר משך את הכספים לעצמו ולא השקיע אותם כפי שהתחייב

זוהר שחר לוי 13:0307.07.13
הפרקליטות הודיעה כי תעמיד לדין כפוף לשימוע את עו"ד שמעון צבר, החשוד כי גנב למעלה מ-28 מיליון שקל מלקוחותיו, על עבירות של גניבה, מרמה ומס.

 

צבר נעצר בחודש מרץ 2011 על ידי יחידת ההונאה של משטרת מחוז מרכז בעקבות חקירה של המשטרה ושל יחידת יהלום ברשות המסים. במהלך החקירה הגיעו לידי החוקרים תלונות מ-42 לקוחות שונים של עורך הדין שטענו כי הונה אותם.

 

על פי מכתב השימוע שהעבירה הפרקליטות לצבר, הוא קיבל מאותם לקוחות כספים במרמה תוך הבטחת שווא כי ישקיע את הכספים, וכי עבור השקעותיהם ייתן להם ריביות גבוהות. הלקוחות, כך טוענים בפרקליטות, העבירו לידיו כספים על סמך מצגי תשואה כוזבים, מצגי מסמכים כוזבים, ועל בסיס מצגי ביטחונות כוזבים, שהופקדו בחשבונות הבנק שלו. אולם, לפי החשד, משך צבר את הכספים לעצמו ולא השקיע אותם, כפי שהתחייב בפני הנפגעים.

 

עוד עולה ממכתב השימוע, כי לבקשת כמה מהלקוחות, וכחלק ממצג השווא, עו"ד צבר העביר להם שיקים בסכומי כסף שנחזו להיות כספי התשואה על השקעתם. בפועל, טוענים בפרקליטות, נתן להם החשוד כספים שקיבל מנפגעים אחרים או החזיר להם חלק מכספי הקרן שהפקידו אצלו. מהחקירה בעניינו של צבר עלה כי הלקוחות לא קיבלו בחזרה את החלק הארי של כספם וכי רק חלק קטן מהסכום הוחזר לידיהם ורק למספר מצומצם של נפגעים. בסך הכל, כך נטען, החזיר צבר 7.3 מיליון שקל ואת שאר הכספים שהופקדו אצלו, גנב מהלקוחות.  

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

בפרקליטות טוענים כי צבר גנב באופן שיטתי ובמרמה סכום כולל של 28.6 מיליון שקל, אותם סכומי כסף שהיה אמור להשקיע עבור הלקוחות שלהם, אך לא עשה כן. על פי מכתב השימוע, כתוצאה מקבלת הכספים במרמה מהנפגעים, נוצר אצל עורך הדין מקור הכנסה נוסף, בלתי חוקי, עליו לא דיווח כלל לרשויות המס.

 

התיק מנוהל בפרקליטות על ידי עו"ד ליאת מנור, ובעקבות הודעתה, יתקיים לעו"ד צבר שימוע בקרוב כשלאחריו יוחלט אם להעמידו לדין.

 

ביהמ"ש קבע: צבר יפצה לקוח ב-1.3 מיליון שקל

 

במקביל להליך הפלילי, נאלץ עו"ד צבר להתמודד גם בזירה האזרחית. פסק דין שניתן בשבוע שעבר בבית משפט השלום בראשון לציון, על ידי השופטת רות וקסמן, קובע כי עו"ד צבר ישלם ללקוח, שלפי החשד נפל קורבן להונאה, 1.3 מיליון שקל, לאחר שעורך הדין לא התגונן בפני התביעה.

 

לפי התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד גדעון קורן לפני כשנה וחצי, במהלך שנת 2005 מסר הלקוח לעו"ד צבר סכום של 1.25 מיליון שקל להשקעה. לדברי הלקוח, הוא הגיע לצבר דרך מכר שסיפר לו על תשואות נאות מהשקעות שביצע אצל אותו עורך דין. התובע הסכים להשקיע מעת לעת סכומים, דרך החבר, תוך שהוא מקבל ממנו צ'קים לביטחון על גובה השקעתו.

 

לפי התביעה, במשך כמה שנים התנהלו העניינים באופן תקין, כשהחבר מספק דוח רבעוני אותו ההשקעה ולעיתים הלקוח ממש חלק מהשקעתו. אולם, כך נטען, לקראת שנת 2010 הציע החבר ללקוח להגדיל את השקעתו תמורת ריבית גבוה יותר והלקוח התפתה לעשות כן. לגרסתו, נאמר לו בהמשך כי צבר נתקל בקשיים מול מס הכנסה ועל כן החזרת הכסף תיקח זמן. הכסף לא הוחזר ללקוח ולטענתו הצ'קים לביטחון שניתנו לו התגלו כחסרי כיסוי.

 

את תגובתו של עו"ד צבר לא ניתן היה להשיג.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x