$
בארץ

שתו היום כי מחר האלכוהול יתייקר: הרפורמה תכנס לתוקף בחצות

הרפורמה להעלאת המיסוי על האלכוהול תצא הלילה לדרך. מס הקנייה על ייקבע לפי אחוזי האלכוהול במשקה ויעמוד על 105 שקל לליטר כוהל. כתוצאה מכך בקבוקי האלכוהול הזול בינהם וודקה או ערק יתייקרו באופן משמעותי

כתב כלכליסט 17:1630.06.13

ישראל תחל מחר (ב') ביישום המדיניות הממשלתית שנקבעה בשנת 2010 להתאמת המיסוי על משקאות משכרים לבמדינות ה- OCED, זאת למרות בחינה מחודשת שנעשתה ברשות המיסים לבקשתו של שר האוצר, יאיר לפיד במתווה הרפורמה.

 

על פי שיטת המיסוי החדשה, מס הקנייה ייקבע על פי ריכוז האלכוהול בבקבוק ויעמוד על 105 שקל לליטר כוהל וזאת בניגוד לשיטה הנהוגה כיום לפיה מס הקנייה מחושב על פי 75% מעלות הבקבוק בתוספת של 21.28 שקלים לליטר כוהל. המשמעות של שינוי שיטת המיסוי היא כי בקבוקי האלכוהול הזולים שלהם אחוזי אלכוהול גבוהים כמו ערק או וודקה, יתייקרו משמעותית, בעוד משקאות יקרים כמו וויסקי, שיבס וכד' יוזלו משמעותית.

 

המשמעות הנגזרת עוררה על לפיד ביקורת ציבורית ורבים טענו נגד ההוזלה של המשקאות היקרים בטענה כי לפיד עוזר לעשירים ושוב לוקח מהעניים.

 

החל ממחר: האלכוהול הזול מתייקר החל ממחר: האלכוהול הזול מתייקר צילום: נועם מושקוביץ'

 

בתחילת חודש יוני חתם לפיד, על צו המקדים את השלב הסופי ברפורמה במשקאות אלכוהול מינואר 2014, לתחילת חודש יולי, אך לאחר שהוטחה בו ביקורת ציבורית וטענות כי הוא עוזר לעשירים ושוב לוקח מהעניים הוא הורה לרשות המסים לבחון את המתווה מחדש.

 

ברשות בחנו והחליטו כי ישראל כחברה בארגון ה-OECD, לא תבצע שינוי ברפורמה במשקאות משכרים לה התחייבה וישמר התוואי עליו הודיע שר האוצר מלכתחילה. העלאה זו מצמצמת למעשה את הפחתת המס על משקאות יקרים לעומת השיעור המקורי שנקבע. תוספת הכנסות ממסים נאמדת ב-200 מיליון שקל לשנה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x