$
בארץ

"שכר הבכירים והאי שוויון לא יעמדו בראש האג'נדה של פרנקל"

פרופ' אליס ברזיס: בתקופת כהונתו כנגיד, פרנקל הראה כי הוא מוכן לקחת החלטות נועזות; יניב פגוט, איילון: "המינוי יוצר אי-ודאות לגבי עתידה של המשנה לנגיד, קרנית פלוג"

כלכליסט 22:0723.06.13

"המינוי של יעקב פרנקל לתפקיד נגיד בנק ישראל הוא חדשות טובות לכלכלה. בתקופת כהונתו כנגיד, פרנקל הראה כי הוא מוכן לקחת החלטות נועזות. הוא הוביל את הליברליזציה של המערכת הפיננסית ונקט שורת צעדים שהפכו את המשק שלנו לפתוח יותר לעולם" - כך אמרה הערב פרופ' אליס ברזיס, ראש מרכז אהרון מאיר לחקר הבנקאות ולשעבר יועצת לבנק ישראל.

 

לדבריה, "פרנקל, כפי שכבר הוכיח בעבר, הוא אדם אסרטיבי שאינו חושש משינויים גדולים, ובתקופה שיש לנו שר אוצר שהוא טירון, מדובר במעלה מועילה. פרנקל, שמכיר היטב את חוקי המשחק, לא יהסס להשפיע על מדיניות האוצר. ואם כבר מתייחסים לעברו בחברת AIG, אפשר להגיד כי מי שנכוונה ברותחין נזהר בפושרין - וזה בדיוק מה שיאפשר לו להיות נוקשה עם הבנקאות הישראלית. הנקודה השלילית היחידה שאפשר לזקוף לחובתו היא ששכר הבכירים במערכת הפיננסית והאי שוויון בישראל הם לא מסוג הדברים שיעמדו על האג'נדה שלו".

 

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, אמר: "מדובר במינוי מפתיע של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנראה כי עשה כל מאמץ לבצע יבוא של שם כלכלי גדול עם ארומה בינלאומית. כאשר מאמציו העלו חרס, החליט להציע את התפקיד לפרופ' יעקב פרנקל העומד בקריטריון זה".   

 

יעקב פרנקל יעקב פרנקל צילום: בלומברג

 

פגוט ציין גם את ההשלכות השליליות של המינוי: "מינוי פרנקל יוצר אי-ודאות גדולה סביב עתידה של המשנה לנגיד קרנית פלוג בבנק המרכזי, שכן מדובר באי אמון של ראש הממשלה ביכולתה להנהיג את הבנק המרכזי. גם בארי טאף, רוכש המט"ח של פישר, מסיים את תפקידו השנה, וכך גם ד"ר יוסי סעדון - דובר הבנק. לפיכך, בפני פרנקל משימה פרסונלית לגבש סביבו צוות, מוביל, חדש ורענן".

 

לדבריו, "פרנקל דור 2 נכנס לתפקידו בעיצומו של קרב מטבעות גלובלי, ולפיכך מעניין יהיה לבחון את התנהלותו בתרחיש של התחזקות חוזרת של הדולר אל מול סל המטבעות".

  

פגוט הוסיף כי "האתגר המשמעותי הנוסף של פרנקל יהיה לסייע לממשלה להוציא את האוויר החם משוק הדיור ולמנוע פגיעה במערכת הפיננסית. בנק ישראל בהנהגת פישר הרים ידיים בטיפול בצינון שוק הדיור והעביר את תפוח האדמה הלוהט לממשלה שבינתיים גוררת רגליים בנושא".

  

מבית ההשקעות הלמן-אלדובי נמסר בתגובה: "מדובר בהחלטה מפתיעה וחיובית למשק. ראש הממשלה ממשיך את הקו, שהוכח כנכון, למנות לראשות הבנק המרכזי דמות מנוסה ובעל הילה וניסיון בינלאומיים. בתקופה זו בה המשבר הכלכלי העולמי עדיין בעיצומו, טוב שעל ההגה תהיה דמות מנוסה הנחשבת לבת סמכא, ולא רק בשוק המקומי.

 

"עם זאת, חשוב לציין כי בעיות המשק כיום שונות לחלוטין מהבעיות איתן התמודד פרנקל בקדנציה הראשונה שלו. הבעיה הגדולה של המשק כיום היא ההאטה בצמיחה. פרנקל נודע בזמנו כמי שנלחם בעיקר באינפלציה, גם על חשבון הצמיחה. כעת, בקדנציה החדשה, הוא ייאלץ לפעול באופן שונה ולהנהיג מדיניות הרבה יותר מרחיבה, אחרת המשק עלול להיכנס למיתון".

 

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות אמר: "פרנקל הוא נגיד ראוי. בהחלט מדובר בנגיד שישמש כמבוגר האחראי שימלא את תפקיד פישר באיכות ובסמכות. לא פחות חשוב, פרנקל ייהנה מהקרדיט הבינלאומי שנדרש מאוד למשק הישראלי בייחוד בעת הנוכחית".

 

חיים כהן, מנכ"ל דן אנד ברדסטריט, אמר בתגובה: "זהו מינוי מצוין; מדובר באדם מקצועי ומקובל בכל העולם. חתן פרס ישראל ובעל ניסיון רב כבנקאי בכיר שהתמודד בשנים האחרונות עם אתגרי היציאה מן המשבר העולמי. מינויו מייצר המשכיות ויציבות שיסייעו להתמודד עם אתגרים לא פשוטים. מעניין יהיה לראות האם ימשיך את המדיניות האגרסיבית לשמירה על נזילות והמשך הגדלת פקדונות המט"ח".

 

מאלפא פלטינום קרנות נאמנות נמסר: "אנשי החברה זוכרים את תקופת כהונתו של פרנקל כנגיד כימים של הנפת דגל העצמאות של בנק ישראל. פרנקל הביא את המנטליות האמריקאית לניהול המדיניות המוניטרית של הבנק, מה שלהערכתנו גם הביא בסופו של דבר לחיפוש אחר נגיד זר כדוגמת פישר בשנים מאוחרות יותר. אנו מאמינים שמדובר בבשורה טובה לשוק ההון שכן מדובר בנגיד עם ניסיון רב והיכרות עמוקה עם התרבות המקומית והזרה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x