$
בארץ

נחשף בכלכליסט

ועדת השרים: הח"כים יחליטו אם לאשר החוק לחשיפת ההשקעות במניות

ועדת השרים לחקיקה דנה בהצעה של ח"כ אילן גילאון לחייב חברי כנסת בשתי הוועדות לחשוף מידע על פעילות במניותיהם - והחליטה שלא לנקוט עמדה

תומר אביטל 18:4623.06.13

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה שלא לנקוט עמדה בהצעה שהגיש ח"כ אילן גילאון (מרצ), בנושא חשיפת מידע על פעולות שביצעו במניות שבהן הם מחזיקים. המשמעות היא שחברי הכנסת הם אלו שישפטו בעצמם אם לאשר את החוק או לא ביום ד' הקרוב.

בכוונת הממשלה להעלות את הצעת החוק כבר ביום רביעי הקרוב לקריאה טרומית בכנסת. בעקבות התמיכה בהצעה של סלומינסקי, והעובדה כי רוב חברי ועדות הכספים והכלכלה הינם חברי כנסת חדשים, להצעה סיכויים טובים לעבור בהצלחה, כבר במושב הכנסת הקרוב.

 

אילן גילאון אילן גילאון צילום: שאול גולן

 

הצעת החוק של ח"כ גילאון הוגשה על רקע חשיפת "כלכליסט" בשנה שעברה שממנה עלה כי נבחרי הציבור בישראל החשופים למידע כספי רב ערך לא מחויבים לחשוף את השקעותיהם בבורסה ואינם מנועים מלהשקיע בשוק ההון.

לפי החלטה של ועדת האתיקה בכנסת מ־2009, על נבחרי הציבור נאסר להחזיק ביותר מ־5% ממניותיה של חברה עסקית, אולם בישראל פועלים תאגידים רבים שהח"כים יכולים להשקיע בהם יותר ממיליון שקל ועדיין לא להגיע לאחזקה של 5%. בניגוד לח"כים, שרי הממשלה נדרשים להעביר את השקעותיהם לנאמנות עיוורת.

 

ההצעה מבקשת להעמיד את חברי הכנסת בוועדות הכספים והכלכלה בפני אותם סטנדרטים המקובלים בארה"ב. אם תאושר ההצעה, יידרשו חברי הוועדות לדווח בתוך 30 יום על כל מכירה או רכישה של נייר ערך שביצעו.

 

ח"כ גילאון הסביר את הרציונאל העומד מאחורי הצעתו: "החלטה אחת של חברי ועדות הכספים והכלכלה שווה מיליארדים ויכולה להרים ולהוריד חברות במשק. אסור שיתעורר חשש קל שבקלים על שימוש במידע פנימי לצורך רווח אישי או ניגוד עניינים כלשהו".

 

בלשכת שרת המשפטים הבהירו כי המשרד לא נוקט עמדה לגבי הצעות הנוגעות לפעולת הכנסת.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x