$
משפט

הרב הראשי מצגר נעצר: "לקח כספי תורמים לכיסו"

היחידה הארצית לחקירות הונאה פשטה על ביתו ומשרדו של הרב הראשי האשכנזי. הוא נחקר שעות בחשד לקבלת שוחד, מרמה והלבנת הון

אלי סניור, ynet 18:1020.06.13
קבלת שוחד, גניבה בידי מורשה, מרמה והפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. אלו העבירות שבהן חשוד הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, ושהובילו את המשטרה לפשוט היום (ה') על ביתו ומשרדיו ולעצור אותו לחקירה. מצגר, הרב הראשי האשכנזי, מכחיש את החשדות המיוחסים לו ועורכי דינו אמרו כי השיב לכל השאלות. במשפחתו היו המומים ממעצרו ואמרו כי זה "כרעם ביום בהיר".

 

 

  

מפרטי החקירה עולה כי מצגר חשוד בקבלת מאות אלפי שקלים מכספי תרומות שהתרים עבור עמותות שונות. לפי החשד, אותם כספים עשו את דרכם מהתורמים לכיסם הפרטי של הרב מצגר ומקורביו. המשטרה עצרה גם אדם שעבד עם מצגר ושני ראשי עמותות גדולות שלפי החשד סייעו לרב הראשי בקבלת השוחד. 

 

הרב מצגר. כבר נחקר בעבר הרב מצגר. כבר נחקר בעבר צילום: אלכס קולומויסקי

 

מקורבים למצגר ברבנות הראשית אמרו שהופתעו מאוד מהודעת המשטרה, ומלבד העובדה שלא הגיע הבוקר ללשכתו כמתוכנן טענו כי הם לא יודעים דבר על החקירה. אחד העצורים בפרשה הוא מעוזריו הקרובים ברבנות, והוא הובא להארכת מעצר יחד עם שני חשודים נוספים.

 

יעקב בצלאל חרר, ראש לשכת הרב שלמה עמאר, הרב הראשי הספרדי, הגיב למעצר: "ראינו זאת כמו כל עמך בית ישראל את המעצר, והופתענו לראות זאת. אנחנו מתפללים שהדברים שעליהם מדברים יוכחו כמופרכים. בכל מקרה, חזקת החפות ניתנת לכל אדם עד שיוכח אחרת".

 

במשפחתו של הרב הראשי יונה מצגר סירבו להתייחס לחשדות. אחד מבני המשפחה הסכים להגיד: "זה נפל עליי כרעם ביום בהיר. שמעתי על זה מהתקשורת. אין לנו מושג במה מדובר וכולנו מקווים שהפרשה הזאת תסתיים בלא כלום".

 

עורכי דינו של מצגר, פרופ' דוד ליבאי ועו"ד אלעד רט, מסרו בתגובה למעצר: "הרב הראשי זומן היום לחקירה, התייצב ונחקר במשך כמה שעות. הרב מצגר השיב לכל השאלות והוא מכחיש את החשדות המיוחסים לו".

 

בצהריים פשטה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) על ביתו ומשרדו של מצגר ועצרה אותו. החקירה הסמויה נגד הרב, שנוהלה בחודשים האחרונים, הפכה היום לגלויה וכחלק מאותה חקירה הובא הבוקר מצגר, הרב הראשי האשכנזי, למשרדי יאח"ה בלוד. הוא נחקר שם באזהרה במשך שעות.

 

החוקרים החרימו מסמכים רבים, לקחו מחשבים, עיקלו חשבונות של הרב ומקורביו, החרימו רכוש רב ועצרו כאמור עוד שלושה חשודים. החקירה החלה בעקבות מידע על כך שהרב מצגר מעורב, לכאורה, במעשים הקשורים לקבלת כספים אסורים יחד עם עוד מספר עובדים מלשכתו. לאחר התייעצות עם הצמרת המשפטית הוחלט על חקירה סמויה נגד הרב וסביבתו הקרובה, ובמהלכה עלה החשד כי מצגר קיבל לכאורה שוחד ונכסים בתמורה לפעולות שאותן ביצע. היום אישרו היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין ופרקליט המדינה משה לדור לעצור את הרב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x