$
בארץ

לפיד: "יש מספיק גז. בשביל מה להשאיר את זה במעמקי הים?"

שר האוצר התייחס הערב להחלטה על יצוא הגז: "קרה לנו נס. כל אזרח ישראלי ירוויח מזה באופן אישי, זה יוריד את יוקר המחייה לכולם"

כלכליסט 20:1119.06.13

שר האוצר יאיר לפיד התייחס הערב בראיון לחדשות ערוץ 2 להחלטה על יצוא הגז: "יש עכשיו מספיק גז. בשביל מה להשאיר את זה במעמקי הים? כל אזרח ישראלי ירוויח מזה באופן אישי, זה יוריד את יוקר המחיה לכולם. ההחלטה שלנו הייתה נקייה ולא נבעה מצעקות. ישבנו על זה ברצינות עם שאול צמח, וההחלטה שהגענו אליה בסופו של דבר דומה אחד לאחד לעמדת המיעוט של המשרד להגנת הסביבה. זה טיפשי לא להרוויח כסף עבור אזרחי ישראל כי מי יודע מה יהיה עוד 25 שנה".  

הוא הוסף כי "קרה לנו נס. אמרתי לסילבן שלום שלא משנה מה נעשה בעניין יצוא הגז, יהרגו אותנו. קחו לדוגמא את שלי יחימוביץ', אני לא יודע מתי היא הספיקה ללמוד את הנושא ברצינות. היא יכלה להיות שרת האוצר, אבל ברחה מאחריות כי פחדה".

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: עטא עוויסאת

 

באשר לחזון האדם העובד אמר לפיד כי "הכי חשוב לאדם העובד זה שתהיה לו בכלל עבודה. אם לא נהיה אחראים אנשים יאבדו את העבודה שלהם. מה עדיף - להעלות מס הכנסה ב-1.5% או לאבד את ההכנסה כולה?".

 

בעניין הנגיד הבא אמר פישר "יהיה נגיד או נגידה למדינת ישראל. אסור להזדרז יותר מדי. היו בחירות ולכן זה התעכב. אני לא אכנס לשם של אף אחד, יש על זה דיון רציני. אני וראש הממשלה נחליט בקרוב".

 

כמות הגז תספיק ל-25 שנה

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד, שר האנרגיה והמים סילבן שלום ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר החליטו מוקדם יותר היום להגדיל ל-60% את שיעור הגז הטבעי המיועד לשוק הישראלי.

 

"מדינת ישראל קיבלה מתנה מהטבע והיא כמויות גדולות של גז. לאחר סדרת ישיבות החלטנו להגדיל את כמות הגז למשק ל-25 שנים. זו החלטה שמאזנת להבטיח מקור אנרגיה זמין וזול לאזרחים והצורך לייצא גז שיפקו רווחים למדינה. המדינה תקבל 60% מהרווחים על הגז שתייצא, ובתקופה של 25 שנה ישראל תקבל 200 מיליארד שקל. ההחלטה תעבור לממשלה ביום ראשון הקרוב ויש חשיבות להביא את ההחלטה בזמן קצר. איננו רוצים להיות כמו מדינות אחרות שישארו עם הגז מתחת למים", כך אמר רה"מ בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בירושלים.

 

אז כמה גז יישאר במשק וכמה גז ייצא החוצה? לפי ועדת צמח המשק זקוק ל-450 מיליארד מ"ק לתקופה של 25 שנה הקרובות, כלומר כ-18 מיליארד מ"ק לשנה. במידה והשינוי היחיד שנעשה הוא אכן הגדלת הרזרבה עד ל-30 שנה (להלן), המסקנה היא שמכסת הגז שתשאר למשק היא כ-540 מיליארד מ"ק, כך שמכסת הייצוא נעה סביב 390 עד 400 מיליארד מ"ק גז טבעי, או סביב רף של כ-43% ייצוא מסך המאגרים המוכחים. 60% ישארו במשק.

 

"אנחנו רוצים לייצא גז ולמלא את קופת המדינה במיליארדים לטובת האזרחים וגקם הקמנו קרן שתקלוט את הכסף והמדינה תקבל מזה הרבה תועלות. אנחנו חייבים מנועי צמיחה וזה אחד מהם. יש רפורמה גדולה בנמלים והיא חשובה. יש פתיחה לשוק הסיני והגז ופיתוחו הוא מנוע צמיחה שלישי שיביאו קדמה למדינת ישראל", אמר נתניהו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x