$
בארץ

כל אנשי ועדת ששינסקי 2: האנשים שיחליפו תמלוגים במיסים

מי ידאג לשימוש במשאבים לטווח הארוך, מי תומך במיסוי רווחי יתר ועל מי בונות החברות. כלכליסט מציג את הרקע של חברי הוועדה החדשה

חן פונדק 08:0819.06.13

ועדת ששינסקי 2 שמונתה השבוע תעסוק בנושא מורכב ונפיץ במיוחד: גיבוש שיטה חדשה לגביית הכנסות משימוש חברות פרטיות במשאבי טבע. החברות הגדולות שהוועדה תעסוק בהן לא חיכו לכתב המינוי: הלוביסטים שלהן מסתובבים בכנסת כבר שבועיים ומסתודדים עם הח"כים. כיל כבר שיגרה איומים במעבר לספרד בשל השינויים הצפויים בתמלוגים ותקפה את העמדות שראש הוועדה איתן ששינסקי הביע בעבר.

 

ואולם, הדיון על משאבי הטבע עוד ארוך. הוועדה החדשה לא תהיה אינטנסיבית כמו ועדת ששינסקי הראשונה שעסקה במיסוי הנפט והגז, שכתב המינוי המקורי שלה היה לארבעה חודשים ובסופו של דבר הגישה המלצות לאחר תשעה חודשים. הוועדה החדשה נדרשת להגיש את מסקנותיה ביוני 2014, תאריך שעוד יכול להשתנות. לפני תחילת 2014 לא נראה מסקנות ביניים - גם בגלל ההיקף והמורכבות של הנושא, אך בעיקר כי שר האוצר יאיר לפיד רוצה שקט תעשייתי. הקמת הוועדה מעניקה ללפיד נקודות זכות בתקופה של גזירות תקציב, ואילו המסקנות, ולא משנה מה הן יהיו, יגררו סערה שאין לה מקום בסדר היום של לפיד.

 

"כלכליסט" מציג את הרקע ואת השקפות עולמם של החברים הבכירים בוועדה ומנתח לאן צפויות לנשוב הרוחות.

 

איתן ששינסקי יו"ר הוועדה

תומך בגביית מס רווחי יתר

שר האוצר יאיר לפיד לא קיבל את טענות כיל והתאחדות התעשיינים לפיהן יו"ר הוועדה ששינסקי כבר הביע את עמדותיו בנושא ולא שינה את החלטתו כי יעמוד בראשה. מכאן ניתן להסיק כי העיקרון של מס רווחי יתר, שששינסקי דוגל בו, הוא שינחה את הוועדה בשאלת המיסוי על משאבי הטבע.

 

ששינסקי נבחר לעמוד בראש הוועדות בגלל שמו האקדמי כחוקר מצטיין, והוא יערוך מחקר מעמיק שיכלול השוואה לכלל העולם, כמו שנעשה בוועדת מיסוי הגז.

 

פרופ' איתן ששינסקי פרופ' איתן ששינסקי צילום: מיקי אלון

 

אלונה שפר (קארו) מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה

תומכת בהשארת המשאבים בארץ

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ומנכ"לית המשרד עו"ד אלונה שפר (קארו) פעלו בחודשים האחרונים כדי להיות חלק מהוועדה הנוכחית, זאת בניגוד לוועדת ששינסקי הראשונה. שפר היתה המתנגדת היחידה להמלצות ועדת צמח; היא רצתה להגדיל את כמות הגז שתישאר בארץ ופעלה לשינוי מדיניות משאבי הטבע - הן מבחינת התמלוגים והן מבחינת איכות הסביבה. היא תסיים את תפקידה כמנכ"לית בספטמבר הקרוב, אך מחליפה, שטרם נקבע, צפוי להמשיך את הקו שהיא תייצג בוועדה.

 

אלונה שפר אלונה שפר צילום: נועם מושקוביץ'

 

יוג'ין קנדל ראש המועצה הלאומית לכלכלה

תמך במס רווחי יתר על נפט וגז

צריך להגיד מילה טובה על האוצר, שלקח את כל האנשים הרלבנטיים לנושא משאבי הטבע, אבל צריך לזכור שמאחורי כל שם של פקיד ממשלתי מסתתר איש פוליטי. כך למשל, יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, האיש של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועדה. קנדל ידווח לנתניהו לאן נושבת הרוח, ויאמץ את עמדתו בדיונים. קנדל הגן על המלצות ועדת ששינסקי המקורית בוועדת כספים ואמר כי אין סיבה שהעלאת מס רווחי יתר על הגז והנפט יביא לעליית מחירי הגז לצרכנים.

 

יוג'ין קנדל יוג'ין קנדל צילום: חן גלילי

 

אבי ליכט המשנה ליועץ המשפטי לממשלה

נוטה ליישום מס רווחי יתר

עו"ד אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, היה חבר בוועדת ששינסקי הראשונה, כתב את חוות הדעת על הסכם קציר המלח וטיפל בנושא משאבי הטבע בשנתיים האחרונות.

 

אנשי כיל רואים בחוות הדעת של ליכט בסיס לטענה שהם הכפילו את התמלוגים ומשלמים מספיק, אלא שליכט דווקא כתב בה כי יש לבחון את מס רווחי היתר, הזכיר את הנזק הסביבתי שגרמה החברה לים המלח וציין שיש להביא אותו בחשבון בעת שדנים בשאלות המיסוי שיוטל עליה.

 

אבי ליכט אבי ליכט צילום: עומר מסינגר

 

שאול צמח מנכ"ל משרד האנרגיה והמים

נדרש להבטחת משאבים בעתיד

משרד האנרגיה נתפס כמי שעומד לצד המשקיעים בנושא יצוא הגז, אבל המציאות מורכבת יותר. מנהל אגף רישוי אוצרות טבע במשרד יוסי וירצבורגר והמנכ"ל שאול צמח רואים חשיבות בפיתוח התעשייה בארץ, אולם תפקידם הוא גם לוודא שיהיו מספיק משאבים בעתיד.

 

אבל גם כאן בסוף השאלה היא איזו עמדה יאמץ שר האנרגיה והמים – סילבן שלום, את עמדת החברות שלקחו מהם כבר מספיק או עמדת הציבור שאומר שהגיע הזמן שגם הוא יקבל קצת.

 

שאול צמח שאול צמח צילום: עמית שעל

 

מיכל עבאדי־בויאנג'ו החשבת הכללית באוצר

ביקרה את מדיניות התמלוגים הקיימת

החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו היא נציגה מרכזית של שר האוצר. בשנתיים האחרונות היא עסקה בכך רבות, כולל במשאים ומתנים מפרכים מול כיל. בין היתר היא ניהלה את המו"מ על קציר המלח והובילה להסכם שבו הוטלו מרבית התשלומים על כיל. תחת עבאדי־בויאנג'ו הגבירו במשרד החשב את הביקורת על ההכנסות מהתמלוגים של משאבי הטבע, והיא התנגדה לעסקת כיל־פוטאש, משום שלפי בדיקת החשבות העסקה בתנאים שהוצגו היטיבה עם בעלי כיל בלבד ולא עם הציבור.

 

מיכל עבאדי בויאנג'ו מיכל עבאדי בויאנג'ו צילום: אוראל כהן

 

משה אשר מנהל רשות המסים

רוצה להגדיל את הכנסות המדינה

גם מנהל רשות המסים משה אשר הוא אחד מנציגיו של שר האוצר יאיר לפיד בוועדה, ומטרת־העל העומדת לנגד עיניו היא הגדלת הכנסות המדינה. אשר מגיע לוועדה בעל רקע וניסיון בתחום מיסוי משאבי הטבע.

 

בתפקידו כפקיד שומה למפעלים גדולים הוא טיפל במיסוי חברות הגז וייעץ ליהודה נסרדישי, אז מנהל רשות המסים וחבר ועדת ששינסקי, במהלך החקיקה בכנסת בעקבות המלצות הוועדה. כך גם נחשף ללחצים של הלוביסטים בנושא, והדבר לא חדש לו.

 

משה אשר משה אשר צילום: אלכס קולמויסקי

 

חברים נוספים בוועדה:

מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג

הממונה על התקציבים במשרד האוצר אמיר לוי

הממונה על כלכלה והכנסות המדינה באוצר מיכאל שראל

מנהל אגף מאקרו־כלכלה ומדיניות בחטיבת המחקר של בנק ישראל ד"ר עדי ברנדר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x