$
בארץ

הכנסת אישרה לפנות בוקר בקריאה ראשונה את חוק התקציב

58 ח"כים הצביעו בעד ו-44 התנגדו. היום תדון ועדת הכנסת בבקשות יושבי ראש ועדות הכנסת למשוך לדיונים אצלם נתחים מחוק ההסדרים, אולם הרוב המוחלט יגיע לוועדת הכספים

תומר אביטל 07:0318.06.13
באחת לפנות בוקר אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת חוק התקציב והצעת החוק ההסדרים. 58 ח"כים הצביעו בעד ו-44 התנגדו.

 

 

היום תדון ועדת הכנסת בבקשות יו"רי ועדות הכנסת למשוך לדיונים אצלם נתחים מחוק ההסדרים, אולם הרוב המוחלט ינחת על שולחנה של ועדת הכספים. על המליאה לאשר את התקציב בקריאה שלישית עד סוף יולי.

 

שר האוצר הציג אתמול את תקציב המדינה במליאת הכנסת ואמר כי "במרכז התקציב שמוגש לכם היום, נמצא חזון האדם העובד". בהמשך הערב צפויה המליאה לאשר את התקציב בקריאה ראשונה; יחימוביץ' ללפיד: "הכרזתם מלחמה על 99% מהישראלים"

 

לדבריו, "במרכז התקציב שמוגש לכם היום, נמצא חזון האדם העובד. הוא בא לידי ביטוי בחיוב לימודי הליב"ה בכל מוסד חינוכי המתוקצב על ידי המדינה; הוא בא לידי ביטוי בהקמת מרכזי הכשרה והשמה לתעסוקה ובהנעת מערכת של רפורמות ותמריצים שיגדילו את ההשתתפות במעגל העבודה; הוא בא לידי ביטוי ברפורמת המזון וברפורמת הרכב ובמהפיכה בתחום התקינה, ובשורה ארוכה של צעדים אחרים שנועדו להוריד את יוקר המחיה; הוא בא לידי ביטוי בזה שהפכנו את מיצוי כושר ההשתכרות לקריטריון המוביל בקבלת הטבות מהמדינה, הטבות כמו הנחה בארנונה וסבסוד מעונות יום. כל זה יוצר תשתית תומכת עבודה. כי אם יותר אנשים יעבדו וישלמו מיסים, הנטל יתחלק בין כולנו, היכולת שלנו לעזור לחלשים תגבר, ונוכל להמשיך ליצור פה כלכלה שמבוססת על חדשנות ועל יצירתיות, שזה היתרון היחסי שלנו על העולם".

 

שר האוצר יאיר לפיד שר האוצר יאיר לפיד מיקי נועם אלון

 

לפיד אמר כי התקציב בא להתמודד עם הגירעון: "אם לא היינו עושים דבר, הגרעון המבני בשנת 2013 היה מגיע ל- 55.6 מיליארד שקל, ובשנת 2014 ל- 62.2 מיליארד שקל. דירוג האשראי של ישראל היה נפגע, מחירי הריביות על החוב היו עולים, ובמקום להוציא מיליארדים על חינוך ורווחה, היינו מוציאים אותם על תשלום ריביות. כבר היום, כשהריביות זולות יחסית, אנחנו מוציאים למעלה מ-40 מיליארד שקל על ריביות ועמלות, אסור לנו לתת לסכום הזה לעלות כי זה פשוט כסף שהולך לפח. אז במקום לחמוק מאחריות, בחרנו לעשות את המעשה האחראי - כי אין למשק הישראלי ברירה אחרת, אלא לסגור את האוברדראפט העצום הזה וכמה שיותר מהר".

 

לדבריו, "זה מה שאנחנו עושים עכשיו. חברי הכנסת קיבלו את ספר התקציב לפני שבוע. מי שקרא בו ביושר, ולא רק חיפש איך להתנגח ואיך לייאש את הישראלים, יודע שהתקציב הזה לוקח את הקיצוץ הגדול - לוקח את הבעיה - והופך אותה להזדמנות. הוא תקציב של צמצום פערים, של הגדלת היקף ההשתתפות בשוק העבודה ורמת הפריון במשק, של נשיאה שווה בנטל הכלכלי, של יציאה מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה, של החזרה של אתוס וערכים משותפים, של צמצום הבירוקרטיה וייעול המגזר הציבורי, של טיפול בריכוזיות במשק וביוקר המחיה כדי שהמחירים ירדו והשקל יהיה שווה לנו יותר, של הורדת מחירי הדיור – במקביל למהפיכה שהתחלנו בה בקבינט הדיור' של מאבק חסר פשרות בהון השחור – כדי לייצר פה חברה הוגנת. ולא רק הוגנת, אלא גם חברה שהיא ידידותית למגזר העיסקי, שלא פועלת לפי הרוח הפופוליסטית הרעה שנושבת ברחובות ולא פעם גם בבית הזה".

 

לפיד הדגיש כי "אנחנו רוצים אנשי עסקים מצליחים במדינה, אנחנו רוצים יזמים, אנחנו רוצים אנשים שפותחים עסקים, אנחנו רוצים שחברות בינלאומיות גדולות יבואו הנה ויפתחו פה מפעלים, אנחנו רוצים אנשים שמרוויחים והולך להם והאנשים האלה לא צריכים להיות נרדפים בידי קנאה וחוסר פירגון".

 

הכנסת חייבת לאשר את התקציב עד סוף יולי בקריאה שנייה ושלישית אחרת תפוזר. במקרה חרום תוכל הממשלה לקבל ארכה של שבוע אחד אולם בכנסת תמימי דעים כי התקציב יעבור- לאחר מקצה השיפורים - עוד לפני התאריך האחרון: ה-3 באוגוסט.

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', ראשת העבודה, פנתה אתמול במליאת הכנסת ללפיד ואמרה כי "הכרזתם מלחמה על 99% מהישראלים. זה מה שעשיתם בתקציב הזה. אתה לא באמת רוצה להתעלל, אתה פשוט לא מבין איפה אתה חי. אתה והתאום שלך בנימין נתניהו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x