$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

האוצר סיכם עם הוועד על הפרטת נמל אשדוד והתחרט

יו"ר ועד נמל אשדוד אלון חסן עומד כעת בפני סכנת הדחה, אך לפני כחודשיים בלבד היה האוצר קרוב להסכם עמו על הקמת רציף חדש ופרטי בנמל. לפני כחודשיים המו"מ פוצץ, במקביל להחלטת הממשלה להקים נמל נוסף ולהגביל את זכות השביתה

ליאור גוטמן ומיקי פלד 06:5518.06.13

ימים ספורים לפני שהודיעה הממשלה על הקמת נמל פרטי ועל הגבלת זכות השביתה של עובדי הנמלים הקיימים פוצץ משרד האוצר משא ומתן מול יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד אלון חסן.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בשנתיים האחרונות ניהלו חסן והוועד משא ומתן רצוף מול ראש אגף התקציבים היוצא גל הרשקוביץ ומנכ"ל הנמל שוקי סגיס במטרה לקדם את הפרטת הנמל. הצדדים אף הגיעו להסכמות ראשוניות שלפיהן ייבנה ליד נמל אשדוד רציף חדש ופרטי, והעובדים יחזיקו ב־20% מהבעלות עליו באמצעות תאגיד ויתפעלו את הנמל. בתמורה התחייבו העובדים לשקט תעשייתי. בסופו של דבר לא יצאה העסקה לפועל, לאחר שאנשי אגף התקציבים הפסיקו את המשא ומתן והממשלה החליטה על הקמת נמל פרטי בעלות של 1.1 מיליארד שקל ועל רצונה להגביל את זכות השביתה.

 

נמל אשדוד נמל אשדוד צילום: גדי קבלו

 

הנסיעה הסודית לברצלונה

 

ההחלטה התקבלה בסמיכות זמנים להוראה של רשות החברות הממשלתיות להנהלת נמל אשדוד לשכור משרד רואי חשבון חיצוני שיחקור את עסקיו הפרטיים של חסן. את הדו"ח בנושא העבירה הרשות בשבוע שעבר לבדיקת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט, כדי שיבדוק אם לעסקיו הפרטיים של חסן ושל מקורביו היו קשרי עבודה עם הנמל עצמו, והדבר יצר ניגוד עניינים או פגע בעבודת הנמל. בעקבות זאת השעה את עצמו חסן שלשום מוועד העובדים ויצא לחופשה מהנמל.

 

משיחות שניהל "כלכליסט" עם גורמים שונים בענף הנמלים עולה שתחילת החוזה גובשה בנסיעה סודית של בכירים באגף התקציבים עם חסן וסגיס לברצלונה שבספרד. מטרת הנסיעה היתה ללמוד כיצד מקימים בחו"ל נמל חדש לצד זה הישן, כאשר את שני הנמלים מתפעלים אותם עובדים. הנסיעה הוכתרה על ידי הצדדים כהצלחה והובילה לגיבוש טיוטת הסכם.

 

 

מחליפו של חסן בוועד, אבינועם שושן, סבור כי הפיצוץ היה חלק ממסע של הממשלה החדשה נגד חסן וועד העובדים בנמל. בין שבניסיון להסיט את הציבור מהכעס על גזירות התקציב אל הכעס על ועד העובדים, ובין שמתוך רצון לחזור מההסכמות כדי להשיג עסקה טובה יותר - לדעתו העליהום על חסן היה מתוכנן. טענה זו יכולה להסביר את סמיכות הזמנים בין פיצוץ המו"מ לבין הצהרת הממשלה על הקמת נמל פרטי ועל הגבלת זכות השביתה.

 

פרט מטריד נוסף בסיפור הוא העובדה שרשות החברות הממשלתיות, הגוף שאמור לפקח על החברות השונות לרבות חברת נמל אשדוד, כלל לא היתה מעורה בסוד הנסיעה לברצלונה או בגיבוש הסכם מול עובדי הנמל. למעשה, רשות החברות למדה על ההסכם רק בתחילת השנה בעקבות פנייה של משרד מבקר המדינה למשרד האוצר.

 

המבקר יוסף שפירא דרש הסבר לעובדה שאגף התקציבים "סוגר הסכם" עם חברה ממשלתית אף שמי שאמור לפקח על הנושא מבחינה חוקית כלל לא נמצא בסוד העניינים. ברשות החברות זעמו על כך, אולם זמן קצר לאחר מכן התקיימו הבחירות לכנסת והקפיאו את כל הפעילות עד לכניסת שרים ובעלי תפקידים חדשים.

 

רשות החברות משנה כיוון

 

שרשרת הכשלים בניהול המשא ומתן מול העובדים שלא בידיעת רשות החברות הממשלתיות אינה מסתיימת בנסיעה לברצלונה ובגיבוש הסכם מול העובדים, שנגנז בדקה ה־90. נוספת להם הסתרה לכאורה של מידע מהותי על עסקיו של חסן בנמל. ל"כלכליסט" נודע שרשות החברות הממשלתיות נעזרה במשרד רואי חשבון חיצוני לפני כשנה כדי לבחון את עסקיו של חסן בנמל ובסביבתו.

 

גורמים בענף הספנות טענו אתמול כי הדו"ח העיד שאין בעיה לכאורה עם עסקיו של חסן. הדו"ח הוצג בדירקטוריון אך נותר סודי, ולפני כחודש החליטו ברשות החברות להזמין דו"ח נוסף ממשרד רואי החשבון.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "במסגרת מאמצי המשרד להקים נמל פרטי בישראל במטרה לעודד תחרות, נסע הממונה על התקציבים גל הרשקוביץ בשנה שעברה לברצלונה לסיור מקצועי. שם נפגש עם גורמים ממשלתיים, גורמים רגולטוריים ומפעילים פרטיים מתחרים, וראשי הנמלים וארגוני עובדים, כדי ללמוד את מודל ההפעלה של הנמל המקומי, הכולל מספר רב של רציפים פרטיים שמתחרים זה בזה. חלק מהפגישות היו בהשתתפות מנכ"ל חברת נמל אשדוד ויו"ר ועד העובדים. השיחות לא הבשילו להסכם חתום".

 

במשרד מבקר המדינה סירבו להגיב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x