$
בארץ

ועדת ששינסקי 2 יוצאת לדרך: הנושא הראשון - השימוש במעיינות המינרליים

שר האוצר השלים בימים האחרונים את מינוי חברי הוועדה שתדון בנושא התמלוגים במסגרת שימוש במשאבי הטבע של ישראל. בחברת כיל מיהרו לבקר את יו"ר הוועדה: "אנו מצטערים שפרופ' ששינסקי הביע את דעתו בנושא בעלי המניות תוך הצגת עובדות ונתונים לא נכונים"

גולן חזני 11:1817.06.13

ועדת ששינסקי השנייה יוצא לדרך: שר האוצר יאיר לפיד, שמינה את הוועדה, השלים בימים האחרונים את מינוי חבריה וכבר בימים הקרובים זו תתכנס לישיבה ראשונה.

 

בראש הוועדה יעמוד פרופ' איתן ששינסקי, אשר עמד בעבר בראש הוועדה לבחינת תמלוגי המדינה מנפט וגז. חברי הועדה הנוספים הם: פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, החשבת הכללית במשרד האוצר, מר משה אשר מנהל רשות המיסים, ד"ר מיכאל שראל הממונה על כלכלה והכנסות המדינה במשרד האוצר, ד"ר עדי ברנדר במנהל אגף מאקרו-כלכלה ומדיניות בחטיבת המחקר בבנק ישראל, עו"ד אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה במשרד המשפטים, מר שאול צמח, מנכ"ל משרד האנרגיה ומים, אלונה שפר(קארו), מנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה, מר עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה, הממונה על התקציבים במשרד האוצר ומר יוסי וירצבורגר, מנהל אגף רישוי אוצרות טבע, משרד האנרגיה והמים.

 

 

יאיר לפיד. מינה את הרכב הוועדה יאיר לפיד. מינה את הרכב הוועדה צילום: עטא עוויסאת

 

הוועדה קמה בהמשך לדו"ח שהוגש על ידי ועדת ששינסקי הראשונה, אותה הקים שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ. הוועדה עסקה בבחינת המדיניות הפיסקלית בנושא משאבי נפט וגז בישראל ובעקבותיה חוקק חחוק מיסוי רווחי נפט.

 

ועדת ששינסקי השניה תדון בנושא התמלוגים על השימוש במשאבי הטבע של ישראל ותפעל על מנת להבטיח כי החלק אותו מקבלת המדינה (מיסים, תגמולים, ותשלומים אחרים) ישקף את המגיע לציבור כתוצאה משימוש במשאבים אלה. הוועדה תגיש את המלצותיה לשר האוצר עד חודש יוני 2014.

 

אחד הנושאים הראשונים שיעלו בפניה תהיה השימוש במעיינות של חברות המים המינרלים, מי עדן, נביעות ועין גדי.

 

כזכור אתמול נחתמה העסקה למכירת מי עדן לקרן רון. לאחר עבודת הוועדה יתכן מאוד שקרן רון תצטרך לשאת בתמלוגים על העסקה שנחתמה בארץ ולא ברור אם הנושא נלקח בחשבון במחיר העסקה. אם תחויב בתשלום מלוגים, יתכן שרון תבקש הנחה במחיר.

 

יחימוביץ': "ששינסקי 2 - שפן בדיוני לתעתע בציבור"

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' מסרה בתגובה על הודעת לפיד כי הוא מקים את ששינסקי 2: "כמנהגו לפיד נוהג לשלוף שפן בדיוני כדי לתעתע בציבור בזמן שהוא מנחית עליו גזירות קשות. את המיסוי על אוצרות הטבע היה יכול לפחות בחלקו להטיל באופן מידי ממש כשם שהוא מטיל היום בהביאו את התקציב, גזירות קשות על 99% מהציבור מבלי להקים ולו צל צלה של ועדת בדיקה. נתניהו ולפיד הכריזו מלחמה על רוב הציבור. איש לא יצא היום נקי מפגע מלבד המאיון והאלפיון העליון שמקיפים אותם: העובדים, הפנסיונרים, הסטודנטים, הקשישים הסיעודיים, עקרות הבית, זוגות צעירים, עניים ומעמד ביניים – כולם קורבנות ישירים של תקציב וחוק הסדרים חסרי תקדים ופגיעתם הרעה".

 

עוד אמרה "אני מציעה ללפיד להקים ועדת ששינסקי על 15 מיליארד השקלים שהוא מטיל היום כמיסים על בני אדם רגילים. זועקת לשמיים העובדה שוועדת ששינסקי תגיש מסקנות ראשוניות רק בעוד שנה, בינתיים מוענקת חסינות גמורה למי שמפיקים מיליארדים מאוצרות הטבע השייכים לכולנו – ומי שנתבע לשלם את המחיר באופן מיידי וקשה מנשוא הם הוא רוב הציבור".

 

כיל: "אנחנו משלמים את תקבולי המדינה הגבוהים ביותר בעולם האשלג"

 

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
10% 0% 90%

בחברת כיל, המחזיקה במפעלי ים המלח, מיהרו להגיב על הכרזת לפיד וברכו על הקמת הוועדה, אך לא חסכו ביקורת מהתנהלותו של העומד בראשה: "החברה מאמינה ומקווה שוועדה זו, על כל חבריה, תבחן ברצינות ובמקצועיות את כל העובדות, הנתונים והמחויבות הנוכחית של הנוגעים בדבר, תוך בחינת טובתה של מדינת ישראל, כולל: הקהילות המקומיות שעשויות להיות מושפעות מהחלטות אלה, הציבור בכלל, העובדים והשותפים העסקיים של כיל, כמו גם בעלי המניות של החברה מהארץ ומהעולם. בעניין זה אנו מצטערים כי פרופ' שישנסקי הביע כבר את דעתו בנושא בעלי המניות  לאחר פנייתו של שר האוצר אליו באופן שפוגע במראית העין של הבדיקה העניינית והמקצועית של הדברים, וכל זאת תוך הצגת עובדות ונתונים לא נכונים ולא בדוקים".

 

 

מפעלי ים המלח. "כיל משלמת כבר היום את תקבולי המדינה הגבוהים ביותר בישראל המסתכמים בכמיליארד שקל בשנה" מפעלי ים המלח. "כיל משלמת כבר היום את תקבולי המדינה הגבוהים ביותר בישראל המסתכמים בכמיליארד שקל בשנה"

 

החברה הצהירה כי היא משלמת כיום את תקבולי המדינה הגבוהים ביותר בישראל המסתכמים כמיליון שקל בשנה בגין כריית האשלג מים המלח. "תקבולי המדינה של כיל הכוללים תמלוגים מהרווח לפני מס, מס חברות ומס על הדיבידנד מגיעים כבר היום לכ 41% מהרווח לפני מס, ועל פי התוואי הקיים, תקבולי המדינה מהפקת האשלג מים המלח יגדלו אף יותר בשנים הקרובות ויגיעו לכ 59% מהרווח לפני מס שהם תקבולי המדינה הגבוהים ביותר בעולם האשלג". לסיכום מסרו בחברה כי הם מאמינים שאין צורך ואין מקום להמשיך ולהעלות את אחוזי התקבולים האלה בעתיד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x