$
משפט

צבי בר כופר בכתב האישום ודורש לבטלו: "כל מה שעשיתי היה לטובת העיר"

בר נאשם בלקיחת שוחד של 2 מיליון שקל ובשורה של עבירות מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש הלכי משפט. סנגורו: "דינו של כתב האישום להתבטל בשל הגשתו לבית המשפט בחוסר סמכות"

זוהר שחר לוי 15:4810.06.13

ראש עיריית רמת גן, צבי בר, הנאשם בלקיחת שוחד של 2 מיליון שקל במספר הזדמנויות שונות ומואשם בשורה של עבירות מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש הלכי משפט, הודיע היום (ב') לבית המשפט המחוזי בתל אביב כי הוא כופר בכל המיוחס לו: "כל פעולותיי בעיריית רמת גן נעשו באופן ענייני וללא משוא פנים, לטובת העירייה ותושביה".  

 

בינואר האחרון הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה כתב אישום נגד בר וכן נגד שלושה יזמים המייחס להם עבירות שוחד, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט. כתב האישום כולל חמישה אישומים שונים כשהראשון מייחס לבר לקיחת שוחד של 224 אלף דולר וטובות הנאה נוספות משני יזמים בעיר בתמורה לקידום פרויקט בית ליראור המצוי בשטחה התכנוני של העיר. השוחד, כך נטען, ניתן באמצעות החזר הלוואה שלקח בר בלונדון והכספים שהתקבלו הולבנו באמצעות העברות כספים במזומן לחברות בחו"ל ומשם לחשבון ההלוואה של בר בלונדון.

 

האישום השני מייחס לבר לקיחת שוחד מיזם בעיר רמת גן אשר העביר לבנו של בר מניות, בחברה אשר היתה בשליטת היזם. היזם גם מינה את בנו של בר למנהל בחברה בתמורה לקידום פרויקט מגדלי התמרים המצוי בשטחה התכנוני של העיר. באישומים הנוספים נטען כי בר לקח שוחד של מאה אלף דולר מבעל עניין בפרויקט חילופי שטחים בעיר רמת גן בין הר נפוליאון לשכונת השקמה וכן כי קיבל 465 אלף שקל דמי שוחד וטובות הנאה נוספת מבעל עניין בפרויקט הילקרסט המצוי בשטחה התכנוני של העיר לטובת הגדלת זכויות בפרויקט. האישום החמישי כולל עבירות מס הכנסה על סכומי השוחד אשר לקח בר ולא דיווח לרשויות המס.

 

צבי בר בבית המשפט (ארכיון) צבי בר בבית המשפט (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

בר, שמאז הוגש האישום ממתגונן גם בפני עתירה שהוגשה לבג"ץ הקוראת להדיחו מתפקידו, כופר בכתב התשובה שהוגש לבית המשפט בכל המיוחס לו. "בפתח הדברים, ראוי להדגיש הדגש היטב", כותב בא כוחו, עו"ד נבות תל-צור, "כי כל פעולותיו של הנאשם כראש העיר וכיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ברמת גן, נעשו באופן ענייני, ללא משוא פנים, בהתייעצות ובהסתמך על עמדת הגורמים המקצועיים, תוך שכל הפעולות וההחלטות, נעשו כדין, אך ורק לטובת עניינה של העיר רמת גן ותושביה".

 

במענה לכתב האישום, מציין עו"ד תל-צור, כי בר פעל באופן נמרץ, לאורך כל הקדנציות בהן כיהן כראש עיר, לטובת פיתוח פרויקטים וקידום הבנייה בעיר. "תרומתו של הנאשם לפיתוח העיר, בשנות כהונתו, מדברת בעד עצמה", נכתב. עוד מצויין, כי בפעולותיו של בר לקידום הפרויקטים בעיר הוא "פעל בידיים נקיות, משיקולים מקצועיים בלבד וללא שמץ סטייה מן השורה".

 

"רמת גן", נכתב עוד, "צוינה לשבח לאורך כל תקופות כהונתו של הנאשם כראש העירייה, והעיר רמת גן קיבלה ממשרד הפנים פרס על ניהול תקין של העיר ודורגה במקום שלישי המכובד בין ערי ישראל באיתנות וניהול פיננסי של העיר".

 

סנגורו של בר טוען כי דינו של כתב האישום להתבטל "בשל הגשתו לבית המשפט בחוסר סמכות". לגרסתו, כתב האישום הוגש שלא בהתאם להוראות החוק ובניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה. לדברי בר ובא כוחו, בקשתו להישמע בפני היועמ"ש בטרם תתקבל החלטה סופית בעניינו, כמקובל במקרים של נבחרי ציבור מכהנים, לא זכתה להתייחסות כלשהי וממילא לא נענתה. "בהתנהלות האמורה הופרו זכויותיו של הנאשם", נכתב, "בכל הקשור להליך האישור המוקדם של

הגשת כתב האישום נגדו, על ידי היועץ המשפטי לממשלה עצמו".

 

בר מלין גם על הליך השימוע בעניינו שלא התנהל כחוק, לגרסתו וטוען כי גם כן הופרו זכויותיו "הפרה בוטה". זאת, משום שלאחר שהתקיים השימוע בעניינו התקיימו בתיק השלמות חקירה ושלושה ימים לאחר שהוא עצמו נחקר שוב, הוגש כתב האישום בעניינו. האישומים בעניינו, כך נטען, שונו מאלה שהוצגו בפניו במהלך השימוע וסיפור שוחד אחד "הוחלף" בסופר שוחד אחר. "ממילא", נטען, "הליך השימוע שהתקיים בעניינו של בר, לא התייחס כלל לעובדות, לטענות, לראיות ולעבירות הכלולות כיום בכתב האישום והנאשם לא קיבל מעולם הזדמנות להתייחס לכל אותם נושאים חדשים ולהתגונן מפניהם, טרם קבלת ההחלטה על העמדתו לדין". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x