$
משפט

היועמ"ש: צבי בר לא ראוי לכהונתו

בתשובה לבג"ץ תוקף וינשטיין את החלטת מועצת העיר ר"ג לא להדיח את ראש העיר שמואשם בשוחד

אביאל מגנזי, ynet 22:4726.05.13

"ההחלטה שלא להעביר את ראש העיר מכהונתו לוקה בחוסר סבירות קיצוני". כך, בשורה אחת ברורה, קובע הערב (א') היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בנוגע לעתירה בעניין המשך כהונתו של צבי בר, ראש העיר רמת גן ב-24 השנים האחרונות, שמואשם בין השאר בקבלת שוחד בסך 1.9 מיליון שקל. עם זאת, קובע היועץ כי נוכח העובדה שבעוד פחות מחצי שנה יתקיימו הבחירות המקומיות, החוק לא מאפשר קיום בחירות נוספות לפני כן. וינשטיין לא מתייחס ישירות להתמודדות עתידית של בר, אך עם זאת הוא מציין שהתנהגותו של מושא האישומים "אינה הולמת את מעמדו של ראש עיר ואין הוא ראוי לכהונתו".

 

עמדתו של וינשטיין מוגשת לבג"ץ כתשובה לעתירת שהגיש ב-2011 חבר מועצת העיר רמת גן, ד"ר אבי ליליאן, בדרישה להדיח את בר. בחודש שעבר, במסגרת דיון בעתירה, הורו שופטי בג"ץ לשר הפנים גדעון סער להחליט אם ישתמש בסמכויותיו וימנה ראש עיר חדש בניגוד להצבעה שקיימה מועצת העיר.

 

עמדתו של וינשטיין, שלפיה מועצת העיר שגתה, הינה הרחבה מעבר לעמדת שר הפנים - שמוגבל בחוק ולא יכול להדיח את בר. היועץ הגיש לבג"ץ את הודעתו בעניין העתירה, וקבע כי החלטת מועצת עיריית רמת גן לוקה בחוסר סבירות קיצוני ואינה יכולה לעמוד. היועמ"ש מציין בהחלטתו, בשם המדינה ובשם שר הפנים, כי אומנם עומדות לבר חזקת החפות והחופש להיבחר, אבל במעמדו הרם ונוכח העבירות החמורות המיוחסות לו, היה על מועצת העיר לתת משקל מכריע לדאגה לאמון הציבור והשמירה על טוהר המידות.

 

צבי בר צבי בר צילום: אוראל כהן

 

היועץ ויינשטיין מסביר שהחלטה להעביר ראש עיר מתפקידו אמורה להתבסס על כמה שיקולים, בהם יושר אישי, אמון הציבור, שמירת טוהר המידות, הזכות לבחור ולהיבחר וחזקת החופת. על רקע זה הוא מציין שכתב האישום נגד בר הינו בעל חומרה יתרה בשל התפרסות העבירות לכאורה על פני כמה שנים, דבר המצביע על דפוס פעולה עקבי. עוד מציין היועץ שהעבירות המיוחסות לו הינן בתחום המקרקעין של הרשות, שהינן משאב חשוב וחסר, מה שמגביל את היכולת לתת מענה לצרכי הציבור לקרקעות. על פי היועץ, בר "אינו ראוי לשמש כנאמן הציבור, שכן לכאורה מעל באמון ובכוח שהפקיד הציבור בידיו".

 

בעמדתו מציין היועץ המשפטי כי אף שלכך אין מניעה בחוק, הודעה מצד שר הפנים על קיום בחירות חדשות חמישה חודשים לפני המועד הקבוע - הינה בלתי סבירה. זאת מאחר שמשמעותה שתי מערכות בחירות בתקופה קצרה ופגיעה ברשות המקומית מבחינה ארגונית וכלכלית. לצד זאת מציין וינשטיין כי בכל אופן, על פי חוק העיריות, לא ניתן להעביר בנסיבות כאלה ראש עיר מתפקידו בתוך שנה ממועד הבחירות.

 

יהודה וינשטיין יהודה וינשטיין צילום: מיקי נועם אלון

 

עו"ד עפר לרינמן, שהגיש את העתירה בשמו של חבר המועצה אבי ליליאן, מסר בתגובה: "מה שנדרש הוא מעשה - הרחקת צבי בר מתפקידו - אבל את זאת אין המדינה טורחת לעשות. אנו נפנה בימים הקרובים להרכב בג"ץ הדן בעתירה ונבקש שבית המשפט יורה לבר לסיים את תפקידו".

 

לפני כשנתיים הגיש לבג"ץ חבר מועצת עיריית רמת גן, אבי ליליאן, עתירה בדרישה להדיח מתפקידו את ראש העיר בר, בעקבות הודעת פרקליטות המדינה כי בכוונתה להגיש נגדו כתב אישום בגין קבלת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה, במסגרת פרשת קידום פרויקטים של יזמי נדל"ן בעיר.

 

בסוף ינואר הגישה הפרקליטות נגד בר כתב אישום המייחס לו לקיחת שוחד בסך 1.9 מיליון שקל בתמורה לקידום מיזמי נדל"ן ברמת גן, וכן מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט. כמו כן ביקשה המדינה לחלט רכוש בשווי של 2.3 מיליון שקלים מנכסיו. יחד איתו יעמדו לדין עוד שלושה אנשי עסקים: שאול לגזיאל וחיים לוי באשמת הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט ודוד לוי במתן שוחד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x