בארץ

עובדים במקדולנד'ס: מנסים למנוע מאתנו להקים ועד

סרטונים שהעלו עובדי מקדונלד'ס ברשת חושפים עדויות על התנהלות המנהלים בסניפים כלפי מקימי ועד העובדים. הנהלת הרשת: "אין לנו כל בעיה עם התאגדות העובדים, בתנאי שזו תעשה במסגרת החוק"

מיקי פלד 17:2406.06.13

"התקשרו אלינו מההנהלה ואמרו שמה שאתם עושים זה אסור", כך אומרת עובדת בסניף זכרון יעקב של מקדונלד'ס בסרטון שצילמו עובדים ברשת, כשבאו לשכנע עובדים להצטרף למהלך של הקמת ועד עובדים, ועלה היום לאינטרנט. בסרטון אחר, אומרת מנהלת סניף ברשת לעובד שלא למלא את טופס ההצטרפות להסתדרות הנוער העובד ולוקחת אותו מידיו. כאשר היא נשאלת האם היא לא יודעת שהצטרפות לאיגוד עובדים היא זכותו של כל עובד היא עונה ש"זה לא ככה".

סניף של מקדונלד'ס סניף של מקדונלד'ס

 

השבוע הודיעה הסתדרות הנוער העובד כי היא הארגון היציג של עובדי מקדונלד'ס, לאחר שצירפה יותר משליש מכ-4,000 בני הנוער והצעירים המועסקים בסניפי הרשת. הסרטונים צולמו ביום שני, במהלך ניסיון ההתארגנות, אז גם שלחה בכירה ברשת הודעת דואר אלקטרוני למנהלי הסניפים והמנהלים האזוריים בו היא מתריעה שלא למסור פרטים לנציגים המנסים לצרף אנשים להסתדרות. בהנהלת מקדונלד'ס אומרים כי מדובר בניסיון לשמור על חסיונם של העובדים ולא כזה שנועד למנוע את ההתאגדות.

 

 

לטענת פעילים מרכזיים מקרב העובדים, הניסיונות לפגוע במהלך ההתארגנות ממשיכים. יובל שורק, בן 18 מרחובות, סיפר ל"כלכליסט" כי כאשר ביקר היום באחד הסניפים בהם הוא לא עובד וביקש לדבר עם הקופאית בזמן שהיתה פנויה לדבריו, הוא נחסם פיזית על ידי מנהלת הסניף, שאף איימה עליו בהזמנת משטרה: "דברים מהסוג הזה, גם אם לא חסימה פיזית של ממש, אנחנו פוגשים לעיתים קרובות מאוד".

 

נציגי הסתדרות הנוער העובד מחכים כרגע להחלטה של עמרי פדן, בעלי הרשת. הוא אמור לקרוא להם לפגישה, שלאחריה הם מחוייבים להעביר את הטפסים של העובדים שהצטרפו לבדיקת המעסיק, שיוודא שאכן מדובר בשליש מעובדי הרשת, כפי שמחייב החוק לשם הקמת ועד עובדים יציג. לעומת זאת, בהנהלת מקדונלד'ס אומרים כי להסתדרות הנוער העובד אין שליש מהחברים ולכן אין היא מחוייבת לדבר איתם והיא לא מונעת בשום צורה ניסיון התארגנות.

 

 

מהנהלת מקדונלד'ס נמסר: "ההנהלה מבהירה שאין לה כל בעיה עם התאגדות העובדים, בתנאי שזו תעשה במסגרת החוק. עד היום, שלושה ימים מאז הכריזו על הקמת הוועד, לא הוצגו בפניה חתימות של שליש מהעובדים הנדרשים להקמת הוועד. ביום שהרשימה תוגש לה היא תשב ותדון איתם. אין להנהלה גם כל בעיה עם החתמת עובדים, בתנאי שלא תיעשה בזמן שהעובדים אמורים לשרת את הלקוחות. אנו לא נותיר לנציגי הסתדרות הנוער העובד למשוך עובדים ממשמרתם ולהפריע למהלך העבודה התקין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x