בארץ

גילה לבית הדין להגבלים: לחייב את חברת החשמל לחבר את תחנת הכוח של דליה אנרגיה

מדובר בצעד חריג שיחייב את ההסתדרות ואת יו"ר הועד שלא למנוע את החיבור הראשוני. כפי שנחשף ב"כלכליסט", עובדי חברת החשמל סירבו לחבר את התחנה הפרטית, בטענה שמדובר בהפרטת משק החשמל

ליאור גוטמן 16:2106.06.13
הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, פנה הבוקר (ה') לבית הדין להגבלים עסקיים בבקשה להוציא צו מניעה בנושא אי חיבור תחנת הכח הפרטית דליה על ידי עובדי חברת חשמל לרשת החשמל.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", עובדי חברת החשמל סרבו לחבר את התחנה יממה לפני טקס הנחת אבן
הפינה, בטענה שמדובר בהפרטת משק החשמל.

 

גילה לעומתם, לא מקבל את הטענה ולכן בקש לתת הוראה לחברת חשמל בכלל, ולמנכ"ל אלי גליקמן בפרט, לחבר לאלתר את תחנת הכוח של דליה אנרגיה. מדובר בתחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל (870 מגה וואט - כ7% מהביקוש) שעתידה לפעול בעוד כשנתיים. החיבור הוא ראשוני בלבד ולצורך עבודות הקמה בסיסיות.

 

גם עיני נדרש לתת פתרון 

הצעד של גילה חריג כיוון שהוא כולל בקשה להורות הן להסתדרות והן ליו"ר ועד החברה, דוד (מיקו) צרפתי, להימנע מכל פעולה שתמנע את החיבור הראשוני של התחנה לרשת החשמל

 

"כל תכליתה של בקשה זו היא כי בית הדין יבהיר כי איש אינו מעל לחוק, וכי גם מאבק עובדים אינו יכול להצדיק הפרה של הוראות חוק ההגבלים העסקיים", נכתב בבקשה.

 

גילה מזכיר שחברת החשמל הוכרזה עוד ב-1999 כבעלת מונופולין בתחומי אספקת חשמל, הולכתו ואספקתו. לפיכך "הסירוב לספק חשמל לדליה הינו חוליה נוספת, חמורה וקיצונית במיוחד, בשרשרת של מהלכים שתוצאתם הינה סיכול התחרות המתפתחת לחברת החשמל", דברי גילה. אתמול (רביעי) פסק בית הדין לעבודה בחיפה שעובדי חברת החשמל אינם מחוייבים לחבר את תחנת הכוח הפרטית של דוראד לרשת הארצית, בטענה שמדובר בהפרטה בפועל של משק החשמל.

 

דיון דחוף בנושא בקשת צו המניעה לחברת החשמל נקבע ליום שני הקרוב בשעה 9:00 והוא יתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x