$
משפט

ערן מזרחי על הפסד כספו האישי: "מדובר בסכום של 6 מיליון שקל"

כך אמר יועץ ההשקעות שהורשע בהונאה במסגרת שלב הטיעונים בעונש. הוא העיד כי שקל לשים קץ לחייו כי חשב שכספי הביטוח ישמשו לפיצוי לקוחותיו

יצחק דנון 16:0006.06.13

"לא רציתי לפגוע באנשים היקרים לי, לא יכולתי לעמוד בבושה ולומר שנכשלתי, הייתי בטוח בעצמי שאצליח ב-100%, אף אחד לא ידע שאני מפסיד חוץ ממני. אני מביע צער עמוק וחרטה עמוקה, נוטל אחריות מלאה על מעשיי, לא רציתי לפגוע באף אחד, אני אחראי למעשיי, כיום אין לי רכוש, אין לי כלום". כך העיד היום (ה') יועץ ההשקעות ערן מזרחי שהורשע בהונאה, וזאת במסגרת שלב הטיעונים בעונש במשפטו המתנהל במחוזי בת"א.

מזרחי העיד כי אף שקל לשים קץ לחייו מתוך מחשבה כי כספי ביטוח החיים ישמשו לפיצוי לקוחותיו. "חשבתי שאין חיים אחרי זה, הפגיעה כה קשה באנשים, אין לי יכולת לעמוד מולם, עמדתי על כביש החוף וניסיתי ללכת אך פחדתי. חשבתי על ילדיי ולא עשיתי את זה".

 

ערן מזרחי. לא ידע כמה כל אחד מלקוחותיו צריך לקבל ערן מזרחי. לא ידע כמה כל אחד מלקוחותיו צריך לקבל צילום: שאול גולן

 

לדברי מזרחי, בשלב מסוים לאחר ששב לביתו הוא פרץ בבכי ואמר לאביו "אין כלום" ואביו לא הבין שאין לו כסף. אביו העביר לו את כל הכסף שהיה בחשבונו כדי לעזור לו, בין 200,000 שקל ל-300,000 שקל.

 

לפני כעשור מכר מזרחי את ביתו תמורת כמיליון שקל, לדבריו, על מנת להשקיע בשוק ההון, אף שהיה חסר נסיון בתחום. בשלב מאוחר החל להשקיע עבור אחרים ביניהם אחיו, בני דודים וחברים קרובים. בשנת 2005 היו ברשותו בין 3 ל-4 מיליון שקל ובמסגרת פעילותו מול חברת אפיקס מהרצליה, הוא גילגל מיליארדי דולרים.

 

במהלך תקופה של שנתיים קיבל מאפיקס עמלות של כ-200 אלף דולר, בהן השתמש לכיסוי הפסדיו. זאת לטענתו משום שהתבייש להודות בפני לקוחותיו כי הוא מאכזב אותם ולא מצליח לעמוד בציפיותיהם. הוא אמר כי פחד לעצור בשלב הזה ולהשיב להם את כספם ולהודות באי הצלחתו להרוויח בעבורם - "אלו אנשים הקרובים אליי, שאני אוהב, שגדלתי איתם כל החיים, לא רציתי לפגוע בהם".

 

מזרחי העיד כי הוא לא ידע כמה כל אחד מלקוחותיו צריך לקבל ואמר להם כי הם מרוויחים. לדבריו, גם כיום הוא אינו יודע כמה כסף נתנו לו לקוחותיו, ומהו היקף רווחיו והפסדיו. הוא סיפר כי לא שילם למשקיעים רווחים בצורה מסודרת, אלא לפי בקשתו של הלקוח. עוד אמר כי עד לשנת 2006 כיסה מזרחי את הפסדיו באמצעות העמלות שקיבל ומכספו הפרטי. בשנת 2007 הגיעו אליו לקוחות נוספים, שסברו כי הוא מרוויח.

 

מזרחי תכנן לדבריו להשתמש בכספם של אותם לקוחות חדשים לשם כיסוי הפסדיו הקודמים. מזרחי העיד כי לאחר שאחיותיו, אחיו וגיסו השקיעו אצלו ,החליט אביו למכור את ביתו ולהשקיע דרכו את כספי התמורה בסך מיליון דולר. אביו סבר כי מדובר בבן מוצלח, גאון פיננסי, שגדל לתפארת המרוויח בעבור כולם 4% ועל כן אביו חישב ומצא כי ירוויח 40 אלף דולר לחודש.

 

לדברי מזרחי, הוא לא רצה לפגוע באביו, ועל כן העביר לו מידי חודש 20,000 דולר בתקווה כי יצליח להרויח ובאמצעות העמלות והסכום הגדול שקיבל מאביו ישלם לבני משפחתו. הכספים שנתן מזרחי למשקיעים עבור רווחיהם כביכול, היו כספים שהתקבלו אצלו מלקוחות אחרים. כך לפי עדותו: "לא עשיתי חישוב כמה כסף קיבלתי וכמה נתתי, כמה רווחים היו פיקטיביים, מבחינתי זה היה סוג של נעלם שלא בדקתי, כל מה שרציתי זה למשוך זמן".

 

אשתו של מזרחי חשבה כי היא חייה עם מיליונר, הוא סיפר, והציפיות עלו גם ממנו עצמו והוא חי ברמת חיים גבוהה וחיי פאר, על מנת לשמור על תדמיתו. מזרחי עוד העיד כי במשך התקופה של ארבע השנים הוא רק נחל הפסדים ולדבריו היה לו תיק מניות של 2 מיליון שקל והוא צבר בשנת 2008 הפסדים של כמיליון שקל. לדבריו, הפסדיו בבנקים הסתכמו בכ-4 מיליון שקל ובחברות המט"ח הפסיד עוד 2 מיליון שקל.

  

מזרחי אמר כי הוילה בסביון עלתה 6.5 מיליון שקל וכי לשם רכישתה נטל משכנתא של 4 מיליון שקל. לדבריו, ביקש למכור את הבית על מנת להעביר כספים ללקוחותיו ואולם הוטלו עיקולים על הבית והדבר נמנע ממנו. "היו ימים וחודשים שהרווחתי הרבה וזה נתן לי ציפיות לעתיד, חייתי ברמה מאוד גבוהה" העיד מזרחי.

 

מזרחי מעולם לא גילה בפני המשקיעים את אפיקי ההשקעה והם סברו כי הוא משקיע במטבע זר, כך אמר. הוא סיפר כי כל העסק התפוצץ במחצית מאי 2012, אז החל להבין שהעסק גדול מידי ויתכן כי לא יצליח לעמוד בזה ובשלב זה הוא קיווה לנס. לדבריו, אף שהבין כי לא יעלה בידו לצאת מהתסבוכת הוא לא חדל מלנסות וסירב להרים ידיים. הוא ציין כי כיום הוא נמצא בהליכי גירושים מאשתו.

 

מזרחי: "רכשתי לעצמי ולמקורבי מכוניות ב-4 מיליון שקל"

בחקירתו הנגדית מעל דוכן העדים, טען מזרחי כי הוא מתבייש שגנב כסף מאנשים. לדבריו, הוציא באמצעות כרטיס האשראי שלו כמיליון שקל לשם מימון חופשות, נסיעות בתי מלון ומסעדות. בהמשך אמר מזרחי: "אם כרטיסי האשראי שלי מסתכמים בכ-5 מיליון שקל להוצאות אישיות בתקופה שבין 2007-2011, אני מאשר, הרוב הוצא לצורכי מותרות". מזרחי התייחס לטענה לפיה שהה בחופשות בחו"ל במהלכה של אותה תקופה למשך 216 ימים ואמר: "אני מאשר אך לא ספרתי את הימים".

 

מזרחי העיד כי על מנת לפצות על הבושה שבגניבת הכספים, הוא רכש לעצמו ולקרובים שלו מכוניות בעלות של 4 מיליון שקל בין השנים 2007-2011. לטענתו, הוא לא בחר ברכב זול יותר על מנת לשמור על תדמיתו כאדם עשיר. כדי להסוות את מעשי הגניבה ולאפשר את ביצועם, הוא מסר דיווחים כוזבים לרשות המסים ואף הגיש חוזים עם הצהרות לא נכונות.

 

המשך הדיון בתיק נדחה לסוף החודש לשמיעת עדי ההגנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x