$
בארץ

ליידרמן: "ישראל לא תהפוך למדינה עשירה מאוד בעקבות הגז הטבעי"

בפאנל באוניברסיטת ת"א אמרה המשנה לנגיד בנק ישראל, קרנית פלוג: "אין להזניח את התעשיות המסורתיות. אסור להסתמך רק על היי-טק"

רן אברמסון 14:4906.06.13

פרופ' ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים סבור כי הסיכון לקריסה של השווקים פחתה באופן משמעותי הודות "לפעולה מהירה של הבנקים המרכזיים שהזרימו נזילות לשווקים". ליידרמן התלוצץ ואמר ש"לו מישהו היה יוצא לחופשה בחוף נטוש בברזיל לפני המשבר וחוזר משם עכשיו הוא לא היה מבחין שהיה משבר בכלל".

 

 

 

ליידרמן דיבר בפאנל "הכלכלה הישראלית: עימות עם שאלות נוקבות" באוניברסיטת תל אביב. עוד השתתפו המשנה לנגיד בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג ונגיד בנק ישראל לשעבר, יעקב פרנקל, שהינחה את הדיון.

 

ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד בנק ישראל צילום: מיקי אלון

 

ליידרמן ציין גם כי "לא זכור מצב בהיסטוריה של הכלכלה העולמית בו הוזרקה כמויות כסף כה גדולות לשווקים מבלי לראות סימנים לעלייה באינפלציה", אך הוסיף ש"זה לא אומר שהמסיבה תימשך לנצח". בהתייחסו לגילוי מאגרי הגז מול חופי ישראל, אמר ליידרמן כי "ישראל לא תהפוך למדינה עשירה בצורה יוצאת דופן כתוצאה מהגז ולא צריך לצפות לנסים".

ליידרמן התייחס גם למחירי הדיור הגבוהים בישראל ואמר ש"אין דבר שיכול להצדיק זאת".

 

 פלוג התייחסה בדבריה לבעיות העתידיות של הכלכלה הישראלית, ושמה דגש מיוחד על הצורך בשילוב אוכלוסיית החרדים והערבים בשוק העבודה. היא הדגישה את הצורך בשיפור הביצועים של מערכת החינוך הישראלית כאמצעי למילוי צורך זה וביקרה את ההשקעה הנמוכה של הממשלה בחינוך של אוכלוסיות חלשות מבחינה סוציו אקונומית. פלוג מתחה ביקורת נוספת על שיעור ההשקעה הנמוך של הממשלה באזרחים, מהנמוכים מבין מדינות OECD, ותלתה זאת בנתח הגדול

שתופס תקציב הביטחון מתקציב המדינה.

 

"יש לשלב ערבים וחרדים בעבודה, בדגש על נשים ערביות, להשקיע בחינוך של קבוצות מיעוט (ערבים וחרדים), להעלות את גיל הפרישה כדי להתמודד עם הזדקנות האוכלוסייה ולא להזניח את התעשיות המסורתיות. אסור להסתמך רק על היי-טק", אמרה פלוג.  

 

פרנקל הזהיר מפני התנפחות בועה פיננסית בארה"ב. "בועות בשווקים פיננסיים לא מתנפחות באקלים כלכלי בו שיעורי הריבית הם גבוהים. הן מתנפחות באקלים בו שיעור הריבית נמוך והריבית הריאלית עשויה להיות שלילית. זה דבר שכדאי לשים אליו לב", אמר פרנקל, המכהן גם כיו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x