$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מה בחרה המדינה למחוק מהפרוטוקולים של ועדת צמח

במשך 10 ימים עוכב פרסום הפרוטוקולים של ועדת צמח בנושא יצוא הגז כדי למחוק מידע שבגילויו יש חשש לפגיעה בבטחון המדינה או ביחסי החוץ שלה. "כלכליסט" חשף את הכתוב במשפטים שהושחרו וגילה כי בין מספר הערות מדיניות רגישות כוללים המשפטים שנמחקו גם לא מעט אמירות מביכות של חברי הוועדה

שאול אמסטרדמסקי 02:1605.06.13
ועדת צמח אמנם פרסמה אמש (ג') את הפרוטוקולים המלאים של ישיבותיה, אולם חלק קטן מאוד מהאמירות בפרוטוקולים נשאר חסוי, והושחר בידי הוועדה.

 

באתר המשרד לאנרגיה ומים נכתב כי "התמלילים אינם ערוכים, והם מובאים במלואם כפי שהוקלטו ונכתבו. מהתמלולים הושחר מידע שבגילויו יש חשש לפגיעה בביטחון המדינה או ביחסי החוץ שלה, מידע עליו קיים חיסיון מסחרי או כלכלי. כמו כן, בהמשך לבקשת חברי הוועדה ומשתתפיה, הוחלט להשחיר מספר משפטים בשל עמדתם של הדוברים שמדובר באמירה לא רלוונטית שעשויה לפגוע בפרטיותם".  

מבדיקה שערך "כלכליסט" בסיוע פעילים חברתיים ברשת, מתברר כי החלקים שהושחרו בפרוטוקולים כוללים מספר התבטאויות של חברי הוועדה ומוזמניה בעניינים מדיניים רגישים, ואולם חלק ניכר מהמשפטים שהושחרו כולל גם אמירות מוזרות או מביכות מצד חברי הוועדה.

  

הממונה על ההגבלים, דיויד גילה. מגן הצרכנים בארץ ובחו"ל הממונה על ההגבלים, דיויד גילה. מגן הצרכנים בארץ ובחו"ל צילום: אוראל כהן

 

מה הסוד הגדול

אז מה הושחר מן הפרוטוקולים? הנה לקט מן הדברים שנאמרו בישיבות הוועדה ואשר חבריה ביקשו להסתיר אותם מעיני הציבור.

 

בפרוטוקול מתאריך 6 בפברואר 2012, לאחר שיותר מדי אנשים דיברו בו זמנית, ויושב ראש הוועדה שאול צמח ביקש מהמשתתפים בדיון שידברו אחד אחד כי אי אפשר יהיה להבין שום דבר בהקלטה ובפרוטוקול, העיר ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, "נו, בסדר, שמבקר המדינה יבוא".

  

בהמשך אותו הפרוטוקול, בתגובה לדברים שאמר פרופ' קנדל על הקשר בין המחיר של הגז בשוק המקומי לבין המחיר של הגז בשוק העולמי, אמר הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, כי "מה שאתה אומר זה שאפשר, כשעושקים את הצרכן המקומי, אפשר לעשוק באותה עת גם את הצרכן הזר".

 

בפרוטוקול אחר, מתאריך 19 במרץ 2012, אמרה מנכל"ית המשרד להגנת הסביבה, אלונה שפר, ליו"ר הוועדה שאול צמח, כי הוא מזכיר לה את בעלה לשעבר.

  

בפרוטוקול מתאריך 31 ביולי 2012 התבדחו חברי הוועדה על כך שמנכ"לית המשרד להגנת הסביבה אוכלת כריך במהלך הדיונים. על כך היא ענתה - "קודם כל איכות חיים. איכות חיים זה לאכול בריא", אבל החלק הזה הושחר.

  

בהמשך אותה הישיבה התבטא בצורה צינית איש ההגבלים העסקיים לשעבר, ד"ר שלומי פריזט. הדברים היו עד כדי כך מוזרים עד שיו"ר הוועדה צמח ופרופ' קנדל ממש ציינו לפרוטוקול שמדובר בדברים שנאמרים בציניות.

 

הנה הדברים של פריזט שהושחרו בפרוטוקולים: 

 

שלומי פריזט: "סטטוטוריקה מובטחת לצינור באדמה. כל השאר, זה דיבורים יפים של פקידים, שהיום הם מסכימים, למחרת הם יריבו ועוד יומיים הם יעזבו ויעבדו במקום אחר. זה מה שהם אומרים, זה הגישה שהם באים ממנה. עכשיו אתה אומר אני יגיד לך מה צריך לעשות, ואחרי זה אני יתקע אותך איפה שהוא, לא יודע איפה, נראה, חכה, נמצא אותך בסיבוב, נדפוק אותך באיזה מסדרון".

 

ממשרד האנרגיה והמים נמסר בתגובה ש"בהמשך לבקשת חברי הועדה ומשתתפיה הוחלט להשחיר מספר משפטים בשל עמדתם של הדוברים שמדובר באמירה לא רלוונטית שעשויה לפגוע בפרטיותם. כפי שהמשרד פרסם אתמול, וכפי שמודגש באתר הוועדה, התמלילים שהושחרו במסגרות פרסום דיוני ועדת צמח הוסתרו גם לאחר שהיה חשש שמא קיים שם מידע שבגילויו יש חשש לפגיעה בביטחון המדינה או ביחסי החוץ שלה, כמו גם מידע עליו קיים חיסיון מסחרי או כלכלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x